Holandia oskarża Chiny o prowadzenie „nielegalnych” posterunków policji

Holenderski rząd oskarżył Chiny o prowadzenie „nielegalnych” nielicencjonowanych biur policji w Holandii po tym, jak twierdzi, że obiekty te były wykorzystywane do zmuszania obywateli chińskich w tym kraju.

Lokalny nadawca RTL Nieuws poinformował w tym tygodniu, że biura w Amsterdamie i Rotterdamie, utworzone w celu pomocy obywatelom Chin w zadaniach administracyjnych, takich jak uzyskiwanie oficjalnych dokumentów, były również wykorzystywane do monitorowania i nękania krytyków Pekinu.

„Teraz jako ministerstwo badamy, co dzieje się z ośrodkami i kiedy będziemy mieli więcej informacji na ten temat, możemy zdecydować o odpowiednich działaniach” – powiedział w środę rzecznik holenderskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maxime Hovenkamp.

„Co jest słuszne? Chiński rząd nigdy nie informował nas o ośrodkach kanałem dyplomatycznym, co czyni je nielegalnymi na początku” – powiedział Hovenkamp.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że twierdzenia, iż działały nielegalne biura policji w Holandii, były „po prostu fałszywe” i że obiekty te były po prostu „zamorskimi chińskimi centrami usługowymi”.

„Chińskie władze bezpieczeństwa publicznego są w pełni zaangażowane w zwalczanie przestępstw międzynarodowych zgodnie z prawem, ściśle przestrzegając prawa międzynarodowego i w pełni szanując suwerenność sądowniczą innych krajów” – powiedział rzecznik ministerstwa Wang Wenbin.

Organizacja praw człowieka Safeguard Defenders poinformowała, że ​​w krajach na całym świecie istnieje około 50 urzędów policji podobnych do tego w Holandii.

Grupa powiedziała we wrześniu, że władze były częścią chińskiej kampanii „namawiania do powrotu” w celu repatriacji przestępców i celów politycznych oraz były zaangażowane w „przeprowadzanie operacji policyjnych na obcej ziemi”.

Holenderskie władze policyjne zostały utworzone w 2018 r., podał RTL Nieuws. Jej raport zawierał zeznania chińskiego dysydenta Wang Jingyu, mieszkającego w Holandii, który twierdził, że urzędnicy z biura w Rotterdamie namawiali go do powrotu do Chin.

Spór o władze chińskie toczy się w obliczu coraz bardziej napiętych stosunków między Pekinem a narodami europejskimi. Niedawny dokument przygotowany dla państw członkowskich UE przez służby zagraniczne bloku sugerował, że powinno to być: wzmocnić swoje stanowisko wobec Chin i postrzegać kraj jako całkowitego konkurenta z ograniczonymi obszarami potencjalnego zaangażowania.

Przed dyskusją gazety w tym miesiącu holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział: „W dialogu z Chinami narasta realizm. Porzucamy naiwność”.

Według organizacji Safeguard Defenders kilka państw członkowskich UE posiada nielicencjonowane posterunki policji. Gospodarzami są Francja, Włochy, Grecja, Portugalia i Hiszpania, z których wszystkie mają umowy ekstradycyjne z Chinami.

Holandia nie ma umowy o ekstradycji z Chinami i zawiesiła umowę dotyczącą powrotu uchodźców do Hongkongu w 2020 roku.

Więcej wiadomości od Yuan Yang i Rafe Uddin w Londynie

Leave a Comment