He Lifeng: Oczekiwany nowy car gospodarczy Chin ma duże buty do wypełnienia

PEKIN, 30 października (Reuters) – He Lifeng, szef chińskiej agencji planowania państwowego, prawdopodobnie zastąpi w marcu wicepremiera kraju i cara gospodarczego Liu Che, ale może mieć trudności z utrzymaniem politycznych wpływów swojego poprzednika.

67-letni powiernik prezydenta Xi Jinpinga został w tym miesiącu awansowany do Biura Politycznego rządzącej partii komunistycznej podczas pięcioletniego kongresu. To otwiera drogę do oczekiwanego awansu, ponieważ 70-letni Liu ma ustąpić w marcu.

Jego głównym priorytetem będzie pomoc Li Qiangowi – kolejnemu sojusznikowi Xi, który ma zostać nowym premierem w marcu – w wyciągnięciu drugiej co do wielkości gospodarki świata z najgorszego załamania od dekady w obliczu paraliżującego COVID-19 i długoterminowych ograniczeń dotyczących aktywów. kryzys.

Ustępujący Liu, główny doradca ekonomiczny Xi i przyjaciel z dzieciństwa, ma niezwykle silne portfolio: obejmuje politykę gospodarczą, sektor finansowy i powiązania handlowe z Waszyngtonem, przysłaniając rolę odchodzącego premiera Li Keqianga.

Xi Jinping, który zapewnił sobie precedensową trzecią kadencję jako przewodniczący na konklawe partii, może chcieć przywrócić niektóre z poprzednich uprawnień premiera za nadchodzącego Li Qianga. Niektórzy analitycy twierdzą, że część rozszerzonej roli, jaką odegrał Liu w czasie, gdy był carem gospodarczym, mogłaby zostać przejęta przez innych wysokich urzędników.

„Jeśli He Lifeng dostanie tę pracę, jego portfolio będzie pokrywać się z portfolio nowego premiera Li Qianga” – powiedział w notatce Julian Evans-Pritchard z Capital Economics. „Dopiero się okaże, kto będzie miał większy wpływ w praktyce”.

Liu, który jest wicepremierem od 2018 r., jest postrzegany przez chińskich obserwatorów jako inicjator wcześniejszych reform, w tym mających na celu zmniejszenie nadmiernej zdolności produkcyjnej fabryk i ryzyka finansowego. Wykształcony na Harvardzie ekonomista był również osobą, do której Xi prowadził negocjacje handlowe z Waszyngtonem, dzięki swojemu międzynarodowemu doświadczeniu i biegłej znajomości języka angielskiego.

He Lifeng, ekonomista i biurokrata blisko związany z Xi, pracował w prowincji Fujian przez 25 lat, zanim w 2009 roku przeniósł się do północnego miasta Tianjin. Jego dotychczasowe osiągnięcia sugerują, że prawdopodobnie preferuje bardziej statystyczne podejście do zarządzania gospodarczego. – powiedział Evans-Pritchard.

Służył u Xi Jinpinga w Fujianie w latach 80. i uczestniczył w ceremonii ślubnej Xi, kiedy poślubił swoją drugą żonę, popularną piosenkarkę Peng Liyuan, podają źródła.

W 2014 r. został zastępcą dyrektora Narodowej Komisji Rozwoju i Reform – państwowej agencji planowania – przed objęciem pełnej kontroli w 2017 r. Od tego czasu dołączył do Xi w podróżach krajowych, na spotkaniach dyplomatycznych i innych.

Spodziewane odejście proreformatorskich urzędników, w tym Liu, czołowego regulatora bankowego Guo Shuqinga i szefa banku centralnego Yi Ganga, wzbudziło obawy o jakość kształtowania polityki, ponieważ urzędnicy coraz bardziej koncentrują się na przejawach lojalności wobec Xi, a mniej na zarządzaniu i wynikach gospodarczych. .

“Szanse na popełnienie politycznych błędów będą większe, jeśli urzędnicy będą mówić tylko o polityce i nie będą przestrzegać zasad ekonomicznych” – powiedziało źródło polityczne pod warunkiem zachowania anonimowości.

Reporter Kevin Yao; Montaż przez Kennetha Maxwella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment