Haitański przywódca polityczny Eric Jean Baptiste został śmiertelnie postrzelony

Eric Jean Baptiste, były kandydat na prezydenta i lider partii politycznej na Haiti, zginął w strzelaninie, powiedział w sobotę urzędnik partii. Zabójstwo zaszokowało wielu w kraju, który już znajduje się w kryzysie.

Baptiste został zabity w piątek w społeczności Laboule w stolicy Port-au-Prince wraz ze swoim ochroniarzem, powiedział Ricardo Nordain, rzecznik swojego Zgromadzenia Postępowych Narodowych Demokratów, założonego w 1979 roku przez byłego prezydenta Leslie Manigata.

Baptiste był także właścicielem jednej z największych firm loteryjnych na Haiti, „Pere Eternel”.

Nikt nie został aresztowany.

Premier Ariel Henry powiedział, że on i inni byli oburzeni zabójstwami.

„Przerażające morderstwo przywódcy politycznego Erica Jeana Baptiste’a i jego ochroniarza po raz kolejny spowodowało zamieszanie w narodzie haitańskim. Zdecydowanie potępiamy tę ohydną zbrodnię przeciwko temu patriotowi, temu umiarkowanemu politykowi, który popełnił zmiany” – napisał na Twitterze.

Zabójstwo miało miejsce na obszarze, gdzie gang Ti Makak, co oznacza „małe makaki”, walczy z gangiem Toto o kontrolę nad terytorium. Wieś znajduje się w pobliżu Pelerina, gdzie Prezydent Jovenel Moïse został zamordowany w jego prywatnej rezydencji w lipcu 2021 r.

W sierpniu zginął Yvon Buissereth, były senator pracujący w Ministerstwie Spraw Socjalnych i Pracy, a jego ciało podpalono.

W styczniu w Labouli zginęło również dwóch dziennikarzy, a ich ciała podpalono.

Leave a Comment