Haitański polityk Eric Jean-Baptiste zabity w pobliżu Port-au-Prince

Na tym zdjęciu w aktach były kandydat na prezydenta z Haiti, Eric Jean-Baptiste, bierze udział w debacie prezydenckiej na żywo w Haitian Diaspora Election Forum 2015 w audytorium North Miami High School na Florydzie w niedzielę, 4 października 2015 r.

Na tym zdjęciu w aktach były kandydat na prezydenta z Haiti, Eric Jean-Baptiste, bierze udział w debacie prezydenckiej na żywo w Haitian Diaspora Election Forum 2015 w audytorium North Miami High School na Florydzie w niedzielę, 4 października 2015 r.

cjuste@miamiherald.com

Znany przywódca polityczny, który stał na czele jednej z centrolewicowych partii politycznych na Haiti po tym, jak zyskał sławę w branży loteryjnej, nie żyje po tym, jak został napadnięty w piątek wieczorem zielone wzgórza nad Port-au-Prince.

52-letni Éric Jean-Baptiste i ochroniarz zostali zabici około godziny 21:00 przez uzbrojonych mężczyzn w Laboule, powiedział rzecznik haitańskiej policji, Garry Desrosiers. Desrosiers powiedział, że dochodzenie jest w toku i odmówił podania jakichkolwiek dalszych informacji.

Jednak „Miami Herald” dowiedział się, że Jean-Baptiste, obecny sekretarz generalny Krajowej Konwencji Postępowych Demokratów, był w drodze do domu z członkiem swojego zespołu bezpieczeństwa, gdy ich pojazd został zastrzelony. Pojazd przewrócił się po strzelaninie. Oboje podróżowali przez Laboule 12, niegdyś spokojną, bujną społeczność na wzgórzach w Petionville, która stała się polem bitwy dla eskalacji przemocy gangów na Haiti.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Szczęście i Bóg”: jak Haitańczycy przeżywają przemoc gangów, porwania w stolicy kraju

Obszar ten nie jest zbyt daleko od eleganckiej dzielnicy Pèlerin 5, w której był prezydent Jovenel Moïse bezczelnie zamordowany w swoim domu W środku nocy 7 lipca 2021 r. i rok wcześniej 28 sierpnia 2020 r. na podjeździe zginął również szef Izby Adwokackiej Port-au-Prince Monferrier Dorval, którego nieznani sprawcy zabili również. sprawy, morderstwa pozostają nierozwiązane.

Haiti zostało opanowane przez pogłębiający się paraliż polityczny, przemoc, a ostatnio niepokoje społeczne po zabójstwie Moïse’a. Gangowa blokada głównego terminalu naftowego w Varreux zbliża się do ósmego tygodnia i nadal powoduje niedobory żywności, paliwa i wody w obliczu nowej epidemii cholery. W piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​cholera jest obecnie obecna w większości departamentów regionalnych w kraju. Organ światowy powiedział również, że przemoc haitańskich gangów zmusiła prawie 100 000 mieszkańców do opuszczenia swoich domów, z których większość osiedliła się w nędznych obozach na pustych parcelach i placach publicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prawie 100 000 osób wypędzonych przez gangi na Haiti, cholera teraz w większości regionów, mówi ONZ

W sobotnim oświadczeniu tymczasowy rząd Haiti premiera Ariela Henry’ego powiedział, że „przerażające zabójstwo” Jeana-Baptiste’a i jego ochroniarza po raz kolejny pogrążyło kraj w chaosie.

„Zdecydowanie potępiamy tę haniebną zbrodnię przeciwko temu patriotowi, temu umiarkowanemu politykowi, który dąży do zmian”, powiedział ministerstwo komunikacji Haiti. „W imieniu rządu i mieszkańców Haiti składamy nasze szczere kondolencje rodzinom ofiar, #RDNP i klasie politycznej oburzonej dzisiaj tą ohydną zbrodnią”.

Zintegrowane Biuro ONZ na Haiti, BINUH, również potępiło zabójstwo wraz z niedawnymi atakami na dziennikarzy na Haiti. Biuro Polityczne ONZ, kierowane przez Helen La Lime, specjalną przedstawicielkę ONZSekretarz generalny António Guterres powiedział, że Jean-Baptiste był „zaangażowanym politykiem”, który wspierał konsolidację demokracji i rządów prawa na Haiti.

„Jego morderstwo stanowi atak na te fundamentalne wartości” – powiedział BINUH w oświadczeniu. „Bezwzględnie konieczne jest wyjaśnienie okoliczności jego śmierci, a sprawcy tego zabójstwa aresztowani i postawieni przed sądem. To samo dotyczy innych poważnych przestępstw popełnionych w ostatnim czasie, w tym zabójstwa Tess Gary, dziennikarki Radia LeBon, która została znaleziona martwa w miejscowości Les Cayes 24 października, oraz usiłowania zabójstwa Robersona Alphonse, dziennikarza Le Nouvelliste , 25 października 2022 r.

Alphonse, wybitny dziennikarz prasowy i radiowy, był w drodze, zwiedzając dzielnicę Delmas 40B w Port-au-Prince, jadąc do pracy w Magik 9, gdzie prowadzi codzienny poranny program radiowy, kiedy nieznani napastnicy zastrzelili go w obie ręce.

„BINUH jest bardzo zaniepokojony pogarszającym się klimatem braku bezpieczeństwa i wzywa władze krajowe do podwojenia wysiłków na rzecz poprawy klimatu bezpieczeństwa” – napisano w oświadczeniu, wzywając haitańskie społeczeństwo obywatelskie i przywódców politycznych „do zdecydowanego zjednoczenia się przeciwko przemocy, która tak dotyka Haiti. aby ludność mogła korzystać ze swoich podstawowych praw, zgodnie z prawami i prawami człowieka.

W kraju, w którym nie brakuje polityków – czy partii politycznych – Jean-Baptiste był jednym z nielicznych, którzy wyróżniali się siwiejącą brodą i spodniami khaki. czapka, bez której nigdy nie wydawał się być. Zanim zwrócił się do profilu politycznego, Jean-Baptiste był najbardziej znany jako jeden z królów loterii na Haiti. Jego kioski Père Eternel Lotto, w których Haitańczycy uprawiali hazard w nadziei na wzbogacenie się, od dawna widywano w miejscach takich jak Carrefour, rozległe przedmieście na południe od stolicy.

Jean-Baptiste był przewodniczącym Zgromadzenia Postępowych Narodowych Demokratów (RDNP), centrolewicowej partii politycznej założonej przez byłego prezydenta Leslie Francois Manigata, a później kierowanej przez jego żonę. Mirlande Manigat, profesor i jeden z czołowych konstytucjonalistów na Haiti. Po kandydowaniu na prezydenta w 2010 roku w wyborach naznaczonych zarzutami oszustwa i międzynarodowej ingerencji, Manigat został pokonany przez piosenkarza Michela Martelly’ego i ostatecznie przekazał wodze partii Jean-Baptiste, wielkiemu zwolennikowi RDNP.

Jako obecny szef RDNP regularnie komentował stan kraju poprzez płatne reklamy radiowe w stacji Magik 9 Port-au-Prince. Takie reklamy nie były dla niego niczym nowym. Po tym, jak ONZ była powiązana z wprowadzeniem cholery na Haiti dziesięć miesięcy po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z 12 stycznia 2010 r., które spowodowało śmierć ponad 300 000 osób, a później uwikłało się w skandale seksualne, Jean-Baptiste regularnie niszczył płatną misję pokojową ONZ. reklamy radiowe, a także wzniesiono pomnik jako przypomnienie o wykorzystywaniu seksualnym.

AP314133599175.jpg
Na tym zdjęciu z 11 października 2015 r. aktywiści wieszają plakat kandydata na prezydenta Erica Jean Baptiste z partii politycznej MAS w Carrefour na Haiti. W tym roku bezprecedensowe trzy tury głosowania wybiorą kolejnego prezydenta Haiti, dwie trzecie Senatu, całą 119-osobową Izbę Deputowanych oraz szereg władz lokalnych. (AP Photo/Dieu Nalio Chery) Dieu Nalio Chery AP

W 2015 roku Jean-Baptiste znalazł się wśród 54 kandydatów starających się zastąpić Martelly’ego i jako jeden z nielicznych, którzy: udał się do południowej Florydy na debatę prezydencką. Kandydat Martelly’ego, Jovenel Moïse, ostatecznie zwyciężył, ale dopiero w pierwszej turze musiała zostać powtórzona z powodu zarzutów o masowe oszustwa.

W tym czasie Jean-Baptiste poparł najbliższego konkurenta Jovenela Moïse’a, Jude’a Célestina. Po zaprzysiężeniu Moïse’a w 2017 r. Jean-Baptiste powiedział Miami Herald, że jego zdaniem obietnice prezydenta dotyczące zjednoczenia różnych frakcji Haitańczyków, walki z korupcją i wzmocnienia instytucji „są niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że ma sprawę w sądownictwie i mówi, że pozwoli sprawiedliwości wykonać swoją pracę.

„Jeśli prezydentowi się powiedzie, Haiti odniesie sukces” – powiedział Jean-Baptiste.

Ponieważ rządy Moïse’a stawały się coraz bardziej chaotyczne i kontrowersyjne, Jean-Baptiste był jednym z nielicznych byłych kandydatów na prezydenta, którzy regularnie komunikowali się z Moïse’em. Célestin powiedział, że zabójstwo Jean-Baptiste jest tylko kolejnym przypomnieniem, jak niestabilne stało się Haiti.

„To tylko wyraźne przypomnienie tego, jak kruche i chaotyczne stało się życie na Haiti, gdzie nikt nie jest bezpieczny w tym kraju – ani uliczny sprzedawca, ani uczeń szkoły, ani nawet były kandydat na prezydenta i biznesmen” – ubolewał Célestin. do rodziny, zwolenników i członków partii Jean-Baptiste. „Naprawdę nadszedł czas, aby wszyscy odłożyli na bok swoje osobiste interesy i wspólnie zdecydowali, czego chcemy dla naszego kraju, ponieważ topi się na naszych oczach. Jakby życie nie miało już sensu, a to jest po prostu nie do przyjęcia”.

Zabójstwo Jean-Baptiste w Laboule, gdzie policja brała udział w operacjach przeciwko gangom, to tylko ostatnia znana śmierć na obszarze kraju opanowanym przez gangi. Sednem konfliktu jest spór o ziemię, który podsycił porwania, najazdy i zabójstwa – choć nie jest jasne, czy śmierć Jean-Baptiste jest powiązana, czy po prostu przypadkowa.

Od co najmniej dwóch lat dwie rywalizujące ze sobą grupy zbrojne walczą w Laboule 12 o spór o ziemię. Jeden z gangów jest kierowany przez przywódcę znanego jako Ti Makak, a drugi jest powiązany z lokalnym biznesmenem znanym jako Toto Borlette. Członkowie gangów poruszają się pieszo i pojazdami i porywają niczego nie podejrzewające ofiary lub, co gorsza, zabijają je. Wśród zabitych w ubiegłym roku: dwóch dziennikarzy, naczelny komendant policji i były senator.

Dziennikarze internetowi John Wesley Amady i Wilguens Louis-Saint zostali zastrzeleni na początku stycznia przez podejrzanych członków gangu podczas gdy trzeci dziennikarz, Wilmann Vila, ledwo zdołał uciec. Cała trójka prowadziła śledztwo w sprawie podejrzanej śmierci noworocznej Dana Jerry’ego Toussainta, byłego sierżanta amerykańskiej piechoty morskiej, który kierował komisariatem policji w Thomassin 25, kiedy został postrzelony w głowę podczas operacji przeciw gangom.

Następnie w sierpniu zginął dyrektor rządowego programu mieszkaniowego w Ministerstwie Spraw Społecznych i Pracy, były senator Yvon Buissereth, a jego ciało spalono w samochodzie.

Ta historia została pierwotnie opublikowana 29 października 2022 9:27 rano

Jacqueline Charles od ponad dekady donosi o Haiti i anglojęzycznych Karaibach dla Miami Herald. Finalistka nagrody Pulitzera za reportaż o trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku, w 2018 roku zdobyła nagrodę Marii Moors Cabot, najbardziej prestiżową nagrodę reporterską w Ameryce.

Leave a Comment