Google wyjaśnił, dlaczego usuwa obsługę JPEG-XL z Chrome

Po wczorajszym artykule o Google Chrome przygotowuje się do zakończenia obsługi formatu obrazu JPEG-XLinżynier Google podał teraz powody, dla których porzucił ten format obrazu nowej generacji.

Jak wspomniano wczoraj, istnieje oczekująca poprawka dla Google Chrome/Chromium, która zrezygnuje z obsługi wciąż eksperymentalnego (za flagą funkcji) formatu obrazu JPEG-XL z ich przeglądarki internetowej. Poprawka oznacza, że ​​Chrome 110 i nowsze są wycofane z obsługi obrazów JPEG-XL.

Nie podano żadnego uzasadnienia dla tego końca wsparcia, co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że JPEG-XL jest wciąż bardzo młody w swoim cyklu życia i zyskuje coraz większe zainteresowanie i wsparcie ze strony branży. Dzisiaj wieczorem jest komentarz inżyniera Google dotyczący Chromium JPEG-XL do problemów ze śledzeniem wraz z podanymi powodami:

„Dziękujemy wszystkim za komentarze i opinie dotyczące JPEG XL. Usuwamy kod i flagę JPEG XL z Chromium z następujących powodów:

– Eksperymentalne flagi i kod nie powinny pozostawać w nieskończoność
– Nie ma wystarczającego zainteresowania ze strony całego ekosystemu, aby kontynuować eksperymentowanie z JPEG XL
– Nowy format obrazu nie zapewnia wystarczających przyrostowych korzyści w porównaniu z istniejącymi formatami, aby zagwarantować jego domyślne włączenie
– Usunięcie flagi i kodu w M110 zmniejsza obciążenie związane z konserwacją i pozwala nam skupić się na ulepszaniu istniejących formatów w Chrome.

Stwierdzenie przez Google „braku zainteresowania całym ekosystemem” wokół JPEG-XL jest dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że szybkość transmisji bitów została zamrożona do końca 2020 r., a format pliku został ustandaryzowany dopiero w zeszłym roku, a system kodowania z początku tego roku. Chociaż JPEG-XL był dostępny w Chrome, był domyślnie wyłączony za flagą funkcji, więc dopóki ta obsługa przeglądarki nie dojrzeje (lub nie dojrzeje), twórcy stron internetowych najwyraźniej nie naciskają agresywnie na JPEG-XL. Narzędzie libjxl również pozostaje w stanie przed wersją 1.0.

Kilku czytelników Phoronix napisało we wczorajszym artykule uzupełniającym, aby zauważyć, że Google jest teraz również nie jest zgodny z WebP 2 jako zrelaksowany format obrazu. Ich celem w WebP 2 jest raczej „wykorzystanie go jako placu zabaw dla eksperymentów z kompresją obrazu”.

Wygląda więc na to, że Google skupi się na dalszym ulepszaniu WebP i AVIF dla obrazów nowej generacji.

Leave a Comment