Google Chrome już przygotowuje się do zakończenia obsługi formatu JPEG-XL

JPEG-XL jest postrzegany raczej korzystnie jako darmowy, stratny/bezstratny format obrazu nowej generacji o znacznie lepszej wydajności niż JPEG. Ku naszemu zaskoczeniu Google Chrome już przygotowuje się do zakończenia obsługi obrazów JPEG-XL w swojej przeglądarce.

JPEG-XL jest częściowo oparty na propozycji Google PIK, a format pliku został ustandaryzowany dopiero w zeszłym roku, a system kodowania został zestalony na początku tego roku, podczas gdy bitrate został zamrożony od końca 2020 roku. Google Chrome oferuje obsługę obrazów JPEG-XL (JXL) za pomocą flagi funkcji (chrome://flagi/#enable-jxl) od czasów Chrome 91 i Chrome 110 firma Google próbuje wycofać ten wciąż nowy i wciąż nowy format obrazu.


Aktualne wersje Chrome/Chromium umożliwiają aktywację obsługi formatu obrazu JPEG-XL. Ale, co zaskakujące, teraz zbliża się koniec wsparcia ze strony Google.

Jak widać z ten problem z biletem który śledził obsługę Chrome/Blink JPEGX-XL przez ostatni rok, pojawiły się ulepszenia i duże zainteresowanie obsługą formatu obrazu JPEG-XL.

Ale dziś rano zostałem zaalarmowany to oczekujące zobowiązanie który odnotowuje plany zakończenia obsługi JPEG-XL w Chrome/Chromium M110.

UWAGA: JPEG XL zostanie wycofany w Chrome 110.

To dość zaskakujące i dziwne, że Google tak szybko kończy obsługę JPEG-XL… Ale jeśli Google już wycofuje się z obsługi JPEG-XL w swojej szeroko używanej przeglądarce internetowej, nie wróży to dobrze na przyszłość tego obrazu JPEG standard. Nie ma publicznych komentarzy na temat tego oczekującego zobowiązania z uzasadnieniem zaprzestania obsługi formatu JPEG-XL, ale ze swojej strony Google aktywnie promuje ich format WebP. Od zeszłego roku Google pracuje również nad WebP2, aby dalej rozwijać swój format obrazu o otwartym kodzie źródłowym, próbując zaoferować porównywalne wyniki do AVIF pochodzącego z AV1.

Leave a Comment