Francuski lider zobowiązał się do podniesienia wieku emerytalnego do 65 lat z 62

PARIS (AP) — Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał w środę wprowadzenie reformy emerytalnej, która ostatecznie podniesie wiek emerytalny o trzy lata do 65 lat, dzięki czemu młodsze pokolenia będą pracować dłużej.

W wywiadzie dla telewizji France 2 Macron powiedział, że zmiany wejdą w życie w przyszłym roku.

„Jest tylko jeden sposób, żeby to zrobić, jeśli jesteśmy przytomni. Ponieważ żyjemy dłużej, musimy dłużej pracować” – powiedział.

Według niego, minimalny wiek emerytalny dla pełnej emerytury będzie stopniowo wzrastał z obecnych 62 do 65 lat do 2031 roku.

Mimo to Macron powiedział, że jest „otwarty” na omawianie wieku emerytalnego ze związkami zawodowymi i wprowadzanie ewentualnych zmian.

Takie środki miałyby zastosowanie do osób, które wystarczająco ciężko pracowały, aby zdobyć kwalifikacje. Ci, którzy nie kwalifikują się, jak wiele kobiet, które robią sobie przerwy w karierze, aby wychować dzieci, muszą obecnie pracować do 67 roku życia.

Wszyscy francuscy pracownicy otrzymują emeryturę państwową. Brak tych zmian oznaczałby, że rząd musiałby obniżyć emerytury, powiedział Macron.

Komentarze Macrona pojawiły się po tym, jak jego centrowy sojusz stracił w czerwcu większość parlamentarną, co znacznie utrudniło jego rządowi uchwalanie ustaw w niższej izbie parlamentu. Większość partii opozycyjnych i związków zawodowych sprzeciwia się zmianom emerytalnym.

W środę Macron zaproponował współpracę z prawodawcami z konserwatywnej Partii Republikańskiej w celu uchwalenia krajowych reform w parlamencie, w tym zmian w emeryturach.

Na początku tego tygodnia jego rząd przetrwał trzy głosy wotum nieufności, ogłoszone przez niektórych prawodawców opozycji z lewicy i skrajnej prawicy, aby zaprotestować przeciwko użyciu specjalnej konstytucyjnej mocy do przeforsowania ustaw budżetowych w Zgromadzeniu Narodowym.

Proponowany przegląd systemu emerytalnego wywołał ogólnokrajowe strajki i protesty pod koniec 2019 r. podczas pierwszej kadencji Macrona. Następnie rząd postanowił zawiesić debatę podczas pandemii COVID-19. Macron został ponownie wybrany na drugą kadencję w kwietniu.

Leave a Comment