Filipińska stolica szykuje się na burzę Nalgae, liczba ofiar śmiertelnych spada do 45

  • Największa liczba ofiar w prowincji Maguindanao dotkniętych osunięciami ziemi
  • Po kontroli liczba ofiar została zmniejszona do 45 z 72
  • Na Filipinach występuje średnio 20 sztormów tropikalnych rocznie

MANILA, 29 października (Reuters) – Manila i okoliczne miasta przygotowały się w sobotę na burzę tropikalną Nalgae, która zabiła 45 osób, głównie z powodu osunięć ziemi w południowych prowincjach Filipin.

Agencja ds. katastrof w południowo-wschodniej Azji obniżyła liczbę ofiar śmiertelnych do 45 z 72 po zapoznaniu się z raportami personelu naziemnego, w tym ratowników poszukujących 18 zaginionych osób.

Według urzędu burmistrza mieszkańcy strefy przybrzeżnej stolicy zostali ewakuowani, a zajęcia na wszystkich poziomach zostały zawieszone.

Burmistrz Manili Honey Lacuna-Pangan zarządził zamknięcie miejskich cmentarzy w sobotę, gdzie spodziewano się milionów odwiedzających podczas długiego weekendu Zaduszki.

Sztorm tropikalny, który wieje przez maksymalnie 95 km (60 mil) na godzinę i wieje do 130 km/h (80 mil/h), spowodował w sobotę kilka lądowań na wschodnich Filipinach.

W swoim najnowszym biuletynie państwowa agencja meteorologiczna ostrzegła przed powszechnymi powodziami i osuwaniem się ziemi spowodowanym ulewnymi, a czasem ulewnymi deszczami nad regionem stołecznym i pobliskimi prowincjami, gdy Nalgae przekracza główną wyspę Luzon i kieruje się na Morze Południowochińskie.

Linie lotnicze odwołały 116 lotów krajowych i międzynarodowych do iz głównej bramy Filipin. Według Straży Przybrzeżnej prawie 7500 pasażerów, kierowców i przewoźników towarowych oraz 107 statków utknęło w portach.

Agencje rządowe zapewniły pomoc i paczki żywnościowe poszkodowanym rodzinom, powiedział na Twitterze prezydent Ferdinand Marcos Jr.

Według zdjęć udostępnionych przez agencję personel Straży Przybrzeżnej przeprowadził mieszkańców przez głębokie do klatki piersiowej powodzie, a ratownicy używali jednoczęściowego plastikowego krzesła i starej lodówki do transportu dzieci i osób starszych w centralnej prowincji Leyte.

Większość zgonów, 40, odnotowano w południowej prowincji Maguindanao.

„Nie pomijamy możliwości większej liczby ofiar” – powiedział w radiu DZMM administrator prowincji Maguindanao, Cyrus Torrena. „Ale modlimy się, aby nie wzrosła znacząco.

Filipiny doświadczają średnio 20 sztormów tropikalnych rocznie. W grudniu tajfun Rai kategorii 5 spustoszył centralne prowincje, pozostawiając 407 ofiar śmiertelnych i ponad 1100 rannych.

korespondent Neil Jerome Morales; Montaż przez Chrisa Reese i Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment