Fani LGBTQ powiedzieli brytyjskiemu dyplomacie, by poszedł na kompromis w sprawie Mistrzostw Świata w Katarze

Komentarz

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział w środę, że fani LGBT powinni być „szanowani” i wykazywać „elastyczność i kompromis” w Katarze przed nadchodzącymi mistrzostwami świata mężczyzn, co wywołało ostrą krytykę ze strony brytyjskich mediów, prawodawców i Kancelarii Premiera.

Sprytnie, w wywiadzie dla stacji radiowej LBC, powiedział, że Katar idzie na „pewne kompromisy dla tego, co jest, wiecie, krajem islamskim o zupełnie innym zestawie norm kulturowych niż nasz własny”. Powiedział, że kibice powinni „szanować kraj gospodarza – zrobią to, starają się, aby ludzie mogli być sobą i cieszyć się piłką nożną”.

„Myślę, że przy odrobinie elastyczności i kompromisu po obu stronach może to być bezpieczny, pewny i ekscytujący Puchar Świata” – dodał.

Krytycy powiedzieli, że Cleverly, a członek centroprawicowych konserwatystów aaa zwolennik praw do małżeństw osób tej samej płci, zasadniczo prosząc fanów LGBT o ukrywanie swojej tożsamości w kraju, w którym homoseksualizm jest przestępstwem. Według Departamentu Stanu USA seks dobrowolny między mężczyznami jest zabroniony przez katarskie prawo, które nie zabrania konkretnie seksu między kobietami. Seks między mężczyznami podlega karze do siedmiu lat więzienia.

Katar nadal maltretuje osoby LGBT przed Mistrzostwami Świata, mówi grupa ds. Praw

Gary Lineker, były piłkarz reprezentacji Wielkiej Brytanii, on tweetował: „Cokolwiek robisz, nie rób niczego gejowskiego. Czy to przesłanie?

„Nie bądź gejem na Mistrzostwach Świata” – przeczytaj czwartkowy Pokrywa z Metro, brytyjskiego tabloidu.

Lucy Powell, która wypowiada się w opozycyjnej Partii Pracy na temat sportu i kultury, nazwała Komentarze Cleverly’ego trafiły „szokująco w głuchych uszu”. Wezwała rząd do rzucenia wyzwania FIFA w sprawie „w jaki sposób postawiła fanów na tej pozycji” zamiast „popierania dyskryminujących wartości”.

Downing Street zganił komentarze Cleverly’ego, mówiąc w oświadczeniu, że ludzie nie powinni „narażać tego, kim są”, według Associated Press.

Wśród krytyki Cleverly powtórzył swoje stanowisko, narracja Brytyjski nadawca Sky News, że „mamy niezwykle ważnych partnerów na Bliskim Wschodzie” i że „ważne jest, aby odwiedzający kraj szanować kulturę państwa goszczącego”.

Zapytany, czy planuje wziąć udział w Mistrzostwach Świata, które trwają od 20 listopada do 18 grudnia, Cleverly odpowiedział, że tak, ponieważ „to ważne międzynarodowe wydarzenie”, w którym wezmą udział inni rozmówcy. Powiedział, że musiał tam również być, aby chronić brytyjskich podróżnych.

Human Rights Watch stwierdził, że wiadomość W poniedziałek, że arbitralne aresztowania i znęcanie się nad osobami LGBT trwały w Katarze w zeszłym miesiącu.

Komentarze Cleverly’ego pojawiły się po tym, jak we wtorek w Katarze policja zatrzymała brytyjskiego aktywistę Petera Tatchella, który protestował przeciwko postawie kraju wobec osób LGBT. W prawoTatchell powiedział, że został „zatrzymany przez policję i państwowe służby bezpieczeństwa na 49 minut” po tym, jak trzymał tabliczkę z napisem „Katar aresztowania, więzienia i „konwersja” osób LGBT”, odnosząc się do ujawnionego leczenia, którego celem jest zmiana seksualności jednostki. Niektóre kraje, m.in Brytania oraz Kanadazakazał praktyki.

Sprytnie powiedział w LBC, że nie rozmawiał z rządem Kataru o Tatchell i że sytuacją aktywisty zajmuje się tam brytyjski zespół konsularny. Tatchell powiedział, że był „przesłuchiwany” i dodał: „To wstyd, że rząd Kataru próbuje odwrócić uwagę od ich diabolicznych naruszeń praw człowieka, wprowadzając w błąd pokojowych demonstrantów.

Rząd Kataru powiedział, że Tatchell nie został zatrzymany ani aresztowany, ale „serdecznie i profesjonalnie” kazano mu się przeprowadzić, a „pogłoski”, że został aresztowany, są „całkowicie fałszywe i bezpodstawne”, podał Reuters.

Oprócz obaw o prawa LGBT w Katarze, traktowanie przez kraj Zatoki Perskiej grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, takich jak pracownicy migrujący został dokładnie zbadany ponieważ przyznano jej prawa do prowadzenia turnieju. Przywódcy Kataru najeżyli się na część krytyki. W maju emir tego kraju, Tamim bin Hamad al-Thani, powiedział, że ataki zostały przeprowadzone przez „ludzi, którzy nie mogą zaakceptować idei, że arabski kraj muzułmański organizuje turniej taki jak Mistrzostwa Świata FIFA”.

Powell, polityk Partii Pracy, on zauważył Rekord Kataru o tym, „jak traktowali migrujących robotników, którzy budowali stadiony, by gościć mistrzostwa świata”.

Turniej jest najnowszym światowym wydarzeniem sportowym, które ma wywołać krytykę w zakresie praw człowieka w kraju goszczącym. Kiedy Chiny były gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w tym roku, Biały Dom nałożył bojkot dyplomatyczny, aby zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka w tym kraju, w tym zaciąg na mniejszości ujgurskiej.

Andrew Jeong przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment