Fakty: Partie będą ścierać się w procesach wyborczych przed amerykańską sesją pośrednią

WASZYNGTON, 28 października (Reuters) – W miesiącach poprzedzających wybory śródokresowe w USA prawnicy Demokratów i Republikanów już stoją w obliczu fali pozwów kwestionujących przepisy stanowe dotyczące głosowania i liczenia kart do głosowania.

Oto podsumowanie najważniejszych spraw złożonych przed wyborami 8 listopada i ich status.

ANKIETA OBSERWUJĄCYCH

Republikański Komitet Narodowy w listopadzie osiągnął ugodę w procesie sądowym przeciwko urzędnikom w hrabstwie Clark w stanie Nevada, który wymaga od urzędników wyborczych rezygnacji z partyzanckich powiązań robotników sondażowych. Partia złożyła podobny pozew w tym miesiącu, szukając informacji na temat pracowników sondażu w Maricopa County w Arizonie.

RNC z powodzeniem pozwał również władze w Północnej Karolinie i Michigan, aby znieść nowe ograniczenia dotyczące obserwatorów sondaży.

Tymczasem w Arizonie grupy zajmujące się prawami wyborczymi pozwały „obserwatorów boksów” hrabstwa Maricopa, twierdząc, że ich działania, w tym rzekome noszenie broni i sprzętu taktycznego, zastraszają wyborców, którzy odwiedzają loże, aby oddać swoje głosy. Ta sprawa jest w toku.

LICZENIE GŁOSÓW, PYTANIE WYBORCZYCH

American Civil Liberties Union pozwała ręczne liczenie głosów w wiejskim hrabstwie Nye w stanie Nevada, twierdząc, że proces ten naruszał prawo federalne i stanowe. Sprawa toczy się teraz przed Sądem Najwyższym w Nevadzie, który na początku tego miesiąca zablokował urzędnikom możliwość transmitowania na żywo liczenia przed dniem wyborów.

Również w tym miesiącu Sąd Najwyższy Pensylwanii zgodził się na wszczęcie pozwu przez Narodowy Komitet Republikański o wyrzucenie niedatowanych przesyłek pocztowych w ramach przyspieszonego planu.

Sędzia z Phoenix w sierpniu zablokował kandydaturę na gubernatora Republiki Arizony Kari Lake’a, by zaprzestać używania elektronicznych tabulatorów głosowania. Lake twierdził, że maszyny stworzyły „nieuzasadnione nowe ryzyko” oszustwa. Od decyzji przysługuje odwołanie.

W Kolorado stanowy oddział NAACP i inne grupy zajmujące się prawami wyborczymi przegrały w kwietniu próbę powstrzymania konserwatywnej grupy zwanej amerykańskim Planem Uczciwości Wyborczej przed kontaktowaniem się z osobami w sprawie ich działań wyborczych w wyborach 2020. Grupa twierdzi, że wysiłek jest próbą aby wykorzenić oszustwa wyborcze, a sprawa toczy się dalej.

BITWY POCZTOWE

Szczególnym punktem zapalnym w tym roku były zasady dotyczące głosowania korespondencyjnego. Po tym, jak wiele stanów rozszerzyło głosowanie korespondencyjne w wyborach w 2020 r. w odpowiedzi na pandemię COVID-19, republikanie i grupy konserwatywne próbowały je wycofać, argumentując, że doprowadziło to do oszustwa.

Odnieśli sukces w niektórych stanach, w tym w Delaware, gdzie w tym miesiącu stanowy sąd najwyższy uchylił prawo, które pozwalało ludziom głosować pocztą z dowolnego powodu.

W lipcu konserwatywny Instytut Prawa i Wolności w Wisconsin wygrał wyzwanie dotyczące zakazu skrzynek pocztowych w stanie.

Inne wysiłki republikanów nie powiodły się. Na początku tego miesiąca sędzia odrzucił wniosek America First Legal, grupy założonej przez byłych współpracowników Trumpa, żądający fizycznego monitorowania skrzynek w hrabstwie Lehigh w Pensylwanii, aby upewnić się, że wyborcy oddają tylko własne karty do głosowania. Grupa odwołała się.

W Arizonie, gdzie karty do głosowania nadawane pocztą są szeroko stosowane od dziesięcioleci, sąd stanowy w czerwcu odrzucił pozew GOP o zakaz tej praktyki. Strona odwołała się.

A w Północnej Karolinie Republikanie przegrali próbę skrócenia terminu przyjmowania przez urzędników wyborczych kart do głosowania pocztą od 14 do 11 listopada. Trwa inny proces w Illinois, w którym kwestionuje się liczenie nadsyłanych kart do głosowania do dwóch tygodni po dniu wyborów. .

ZASOBY WYBORCZE

Grupy praw człowieka, aw niektórych przypadkach administracja Bidena, kwestionują nowe, wspierane przez Republikanów przepisy stanowe, które mają na celu ograniczenie rejestracji wyborców i zasięgania ich opinii.

Organizacje praw obywatelskich na Florydzie wygrały orzeczenie, które unieważniło większość nowych przepisów ograniczających rejestrację wyborców i ograniczających korzystanie ze skrzynek wrzutowych, ale przepisy pozostają w mocy do czasu odwołania się przez stan.

W Arizonie sędzia we wrześniu tymczasowo zablokował ustawę z 2022 r., która pozwala osobom podejrzanym o to, że nie są obywatelami USA, unieważnić rejestrację wyborców po zakwestionowaniu przez grupę praw.

Amerykański Departament Sprawiedliwości i kilka grup latynoskich oddzielnie zakwestionowało stanowy dowód wymogu obywatelstwa.

W Teksasie Departament Sprawiedliwości i organizacje zajmujące się prawami obywatelskimi kwestionują szeroko zakrojone prawo stanowe z 2021 r., które kryminalizuje wiele wysiłków na rzecz docierania do wyborców. Ten proces jest w toku.

Departament Sprawiedliwości i grupy prawnicze również pozwały Gruzję, aby unieważniła prawo stanowe, które między innymi kryminalizuje wysiłki mające na celu pomoc ludziom czekającym w kolejce do głosowania.

Sprawozdania Andy’ego Sullivana i Jacqueline Thomsen; Montaż przez Davida Bario, Noeleen Walder i Daniela Wallis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment