EKSKLUZYWNE MY, by celować w ONZ w związku z protestami w Iranie

UNITED NATIONS, 28 października (Reuters) – Stany Zjednoczone skupią się w przyszłym tygodniu na protestach w Iranie wywołanych śmiercią młodej kobiety w areszcie policyjnym i będą szukać sposobów na wsparcie wiarygodnego i niezależnego śledztwa w sprawie łamania praw człowieka w Iranie. .

Stany Zjednoczone i Albania odbędą w środę nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, zgodnie z notatką opisującą wydarzenie widziane przez Reuters. Irańska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi oraz urodzona w Iranie aktorka i aktywistka Nazanin Boniadi przygotowują się do briefingu.

„Spotkanie zwróci uwagę na trwające represje wobec kobiet i dziewcząt oraz członków mniejszości religijnych i etnicznych w Iranie” – czytamy w notatce. „Znajdzie możliwości wspierania wiarygodnych i niezależnych dochodzeń w sprawie naruszeń praw człowieka i nadużyć przez rząd irański”.

Niezależny śledczy ONZ ds. praw człowieka w Iranie, Javaid Rehman, ma również przemawiać na spotkaniu, w którym mogą wziąć udział inne państwa członkowskie ONZ i organizacje zajmujące się prawami człowieka.

Iran jest ogarnięty protestami od śmierci 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini w areszcie policyjnym w zeszłym miesiącu. Niepokoje przerodziły się w powszechny bunt Irańczyków ze wszystkich środowisk, stanowiąc jedno z najśmielszych wyzwań dla duchowego przywództwa od czasu rewolucji 1979 roku.

Iran obwiniał za niepokoje swoich zagranicznych wrogów i ich agentów.

Misja Iranu przy ONZ w Nowym Jorku oskarżyła Stany Zjednoczone i ich sojuszników o nadużywanie platformy „w celu rozwoju ich programu politycznego”.

„Biorąc pod uwagę ich hipokryzję, stosowanie podwójnych standardów i selektywne stosowanie praw człowieka, uważamy, że amerykańskie twierdzenia o wsparciu dla irańskich kobiet są zwodnicze i pozbawione dobrej wiary” – napisano.

Grupy obrońców praw powiedziały, że co najmniej 250 protestujących zostało zabitych, a tysiące aresztowanych w całym kraju. Kobiety odegrały znaczącą rolę w protestach, zdejmując i paląc zasłony. Śmierć kilku nastoletnich dziewcząt rzekomo zabitych podczas protestów wywołała kolejny gniew.

„Spotkanie podkreśli ciągłe bezprawne użycie siły wobec protestujących oraz prześladowania obrońców praw człowieka i dysydentów za granicą przez reżim irański w celu uprowadzenia lub zamordowania ich z naruszeniem prawa międzynarodowego” – czytamy w notatce na temat planowanego spotkanie.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric wezwał w piątek władze irańskie do zajęcia się „uzasadnionymi skargami ludności, w tym w odniesieniu do praw kobiet”.

„Potępiamy wszystkie incydenty, które doprowadziły do ​​śmierci lub poważnych obrażeń wśród protestujących i przypominamy, że siły bezpieczeństwa muszą unikać niepotrzebnego lub nieproporcjonalnego użycia siły wobec pokojowo nastawionych demonstrantów” – powiedział dziennikarzom Dujarric. „Osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Sprawozdawczość Michelle Nichols; Montaż przez Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment