Dusty Baker ubolewa nad brakiem urodzonych w USA czarnoskórych graczy w World Series

HOUSTON – Dusty Baker dorastał oglądając czarne gwiazdy świecące w World Series, torując drogę do życia poświęconego baseballowi.

Kiedy Houston Astros będzie gospodarzem pierwszego meczu World Series przeciwko Philadelphia Phillies w piątek wieczorem, oczekuje się, że mistrzowie AL i NL po raz pierwszy od 1950 r. zagrają bez czarnych graczy urodzonych w USA, krótko po tym, jak Jackie Robinson złamał grunt pod nogami. Bariera Major League Baseball.

Jest to fakt, który głęboko niepokoi 73-letniego Bakera, jednego z zaledwie dwóch menedżerów Black MLB, który spędził całe życie grając lub trenując baseball.

„To, co boli, to nie wiem, ile nadziei daje niektórym młodym afroamerykańskim dzieciom” – powiedział Baker w czwartek AP. „Ponieważ w ich wieku miałem wielu chłopców, [Willie] maj, [Hank] Aaron, Frank Robinson, Tommy Davis – mój bohater – Maury Wills, wszyscy ci faceci. Musimy coś zrobić, zanim ich stracimy”.

Jackie Robinson zadebiutował w 1947 roku z Brooklyn Dodgers i grał w tym roku w World Series. Od tego czasu mecz z 1950 r. pomiędzy New York Yankees a Phillies był jedynym World Series bez urodzonego w USA czarnego zawodnika.

Houston i Filadelfia ogłoszą swoje 26-osobowe składy na kilka godzin przed meczem 1 w piątek wieczorem w Minute Maid Park i nie oczekuje się, że będą mieli czarnoskórego zawodnika urodzonego w USA. Michael Brantleyczarny linebacker Houston, odchodzi z sezonu z powodu kontuzji barku.

„Nie sądzę, aby baseball był czymś, z czego baseball powinien być naprawdę dumny”, powiedział Baker, który wygrał World Series w 1981 roku jako zapolowy w Dodgers i stara się o swoje pierwsze mistrzostwo jako menedżer. „Wygląda źle. Dzięki temu ludzie wiedzą, że dotarcie do tego punktu nie zajęło ani roku, ani nawet dekady”.

Rzeczywiście, spadająca liczba czarnych graczy MLB była problemem od lat. Richard Lapchick, dyrektor Central Florida Institute for Diversity and Ethics in Sports, jest głównym autorem rocznych raportów swojej grupy na temat praktyk związanych z różnorodnością w sporcie. Powiedział, że czarni gracze stanowili w tym roku zaledwie 7,2% składów w dniu otwarcia, co jest najniższym odsetkiem od czasu pierwszego zebrania danych w 1991 roku, kiedy to 18% graczy MLB było czarnych.

Począwszy od 1954 roku, kiedy Mays i New York Giants grali przeciwko Larry’emu Doby’emu i Clevelandowi, każda drużyna, która dotarła do World Series miała przynajmniej jednego czarnego zawodnika urodzonego w USA, aż do 2005 roku, kiedy Astros upadło.

W tym roku Phillies po raz pierwszy od 1959 roku nie mieli czarnego zawodnika w swoim początkowym składzie. rzymska quinnczarny pomocnik, rozegrał 23 mecze, zanim został zwolniony.

Potężny debiutant z Filadelfii Darick Hall zadebiutował pod koniec czerwca i rozegrał 41 meczów – jego matka jest biała, a ojciec czarny i identyfikuje się jako wielorasowy. Hall nie był w składzie Phillies w żadnej z pierwszych trzech rund tego sezonu i nie oczekuje się, że pojawi się w składzie World Series.

Zeszłego lata, po raz pierwszy w historii draftu MLB, czterech z pięciu pierwszych wybranych graczy było czarnych.

Cała czwórka wraz z ponad 300 wielkimi graczami, w tym Atlanta Michael Harris IICincinnati Łowca GreenePittsburgha Ke’Bryan Hayes i Milwaukee Devina Williamsauczestniczył w inicjatywach MLB opartych na różnorodności, takich jak Akademia Młodzieży MLB, seria DREAM i program Reviving Baseball in Inner Cities (RBI).

Podczas gdy „bardzo rozczarowany i zniesmaczony” sytuacją w tym roku, Baker ma nadzieję, że najlepszy finalny projekt będzie oznaczał, że będzie to ostatnia World Series bez czarnych urodzonych w USA.

„Pomoc jest w drodze” – powiedział. „Można powiedzieć po liczbie Afroamerykanów nr 1 w drafcie. Akademie produkują graczy. Miejmy więc nadzieję, że nie będziemy musieli o tym rozmawiać ani nawet ponownie znaleźć się w tej sytuacji w najbliższej przyszłości”.

Leave a Comment