Dane o PKB Chin publikowane są nieoczekiwanie z opóźnieniem

Chińska gospodarka zaczęła wykazywać słabe oznaki ożywienia w ciągu ostatnich trzech miesięcy po spowolnieniu na początku tego roku, zgodnie z danymi opublikowanymi w poniedziałek po sześć dni spóźnienia podczas Zjazdu Narodowego Partii Komunistycznej.

Wyniki gospodarcze kraju od lipca do września były o 3,9 proc. wyższe niż w tych samych miesiącach ubiegłego roku. Niewielkie ożywienie aktywności przewyższyło oczekiwania zachodnich ekonomistów, którzy przewidywali wzrost na poziomie nieco ponad 3 proc.

Jednak struktura wzrostu nie była do końca tym, do czego dążyli chińscy przywódcy. Podczas gdy wydatki konsumentów zaczęły wracać po Blokada Covid w Szanghaju w kwietniu i majuChiny pozostawały w dużym stopniu zależne od państwowej, napędzanej długiem budowy dróg, mostów, linii kolejowych i innej infrastruktury.

Spowolnienie tempa ożywienia gospodarczego Chin częściowo odzwierciedla starania rządzącej Partii Komunistycznej o rozszerzenie swojego wpływu na gospodarkę i społeczeństwo. Xi Jinping, najwyższy przywódca Chin, umocnił swoją władzę w weekend, odsuwając rywala. Wśród nich był obecny premier Li Keqiang, który w maju zwołał nadzwyczajne spotkanie ponad 100 000 urzędników. ogłosić alarm o potrzebie uruchomienia wzrostu gospodarczego.

W przeciwieństwie do tego, Xi Jinping, lider partii, podkreślał stabilność społeczną i bezpieczeństwo narodowe, często poprzez działania, które spowolniły również wzrost gospodarczy i zatrudnienie. W przemówieniu na otwarciu zjazdu partii około tydzień temu pan Xi sześć razy częściej wspominał o bezpieczeństwie niż o gospodarce.

„Wdrożyliśmy ogólną koncepcję bezpieczeństwa narodowego, zapewniliśmy suwerenność narodową, bezpieczeństwo i interesy rozwojowe z mocną wolą i jakością” – powiedział.

W poniedziałek ceny akcji spadły o ponad 4 procent we wczesnym handlu w Hongkongu i prawie 2 procent na giełdach w Chinach kontynentalnych. Pan Xi forsował wizję „wspólnego dobrobytu”, niejasno zdefiniowanej kampanii redystrybucji bogactwa, która denerwuje inwestorów.

Podczas kongresu pan Xi mówił o zapewnieniu, że dochód będzie należeć do tych, którzy na nie zarobią – co jest dorozumianą naganą dla tych, którzy utrzymują się z handlu lub inwestowania.

Za panowania Xi regulatorzy ograniczyli sektor technologiczny, przyczyniając się do powszechnych zwolnień wśród młodych pracowników. Dziesiątki prywatnych deweloperów w kraju zbankrutowały po tym, jak Pekin zniechęcił do spekulacji nieruchomościami. potentaci uciekł z kraju. Blokady miast w celu powstrzymania wybuchu epidemii Covid-19 zebrały ogromne żniwo.

Yeling Tan, politolog z University of Oregon, powiedział, że Xi wydawał się bardziej zainteresowany stabilnością niż wzrostem. „Wzrost gospodarczy został wciągnięty w większą opowieść o sile i bezpieczeństwie narodowym” – powiedziała.

Publikacja danych ekonomicznych była zaskoczeniem po tym, jak zostały wstrzymane bez wyjaśnienia w zeszłym tygodniu. Rzadko zdarza się, aby duża gospodarka opóźniała wydanie tak ważnego raportu ekonomicznego.

Lepsze niż oczekiwano dane sugerowały, że motywem rządu do opóźnienia publikacji było uniknięcie wiadomości z zeszłego tygodnia, które mogłyby odwrócić uwagę od kongres partii. Ekonomiści twierdzą, że posunięcie to zagroziło międzynarodowemu zaufaniu do wiarygodności chińskich danych gospodarczych.

„Ciemne chmury politycznych podejrzeń będą podważać oficjalne chińskie statystyki na nadchodzące lata” – powiedział Stephen S. Roach, ekonomista Yale.

Urząd Statystyk Narodowych nie zorganizował zwykłej kwartalnej konferencji prasowej w celu omówienia wyników gospodarczych kraju, które zwykle towarzyszą jego danym. Publikacji danych urzędu statystycznego nie towarzyszył również zwykły zestaw pisemnych notatek z biura rzecznika przedstawiający interpretację danych przez rząd.

Generalna Administracja Celna Chin również opublikowała w poniedziałek rano swoje dane handlowe za wrzesień, które były opóźnione o 10 dni. Dane pokazały ciągłą siłę eksportu i gwałtowny wzrost nadwyżki handlowej w związku z niewielkimi zmianami importu.

Leave a Comment