Czy jesteś szczególnie podatny na długi COVID?

Nowe badanie opublikowane w Otwarta sieć JAMA (27 października 2022) ujawnia, że ​​długoterminowe objawy COVID mogą mieć wpływ 15% dorosłych Amerykanów. Zbliżamy się do 100 milionów przypadków koronawirusa w USA. Gdybyśmy mieli ekstrapolować z najnowszych badań, oznaczałoby to około 15 milionów ludzie mogą doświadczać objawów. Kto jest najbardziej podatny na długotrwałe COVID?

Objawy przewlekłego COVID:

Czy zaraziłeś się wirusem SARS-CoV-2? Skąd możesz wiedzieć? Miliony ludzi były bezobjawowe lub miały tak łagodną reakcję, że zakładali, że uniknęli COVID-19. Ale to nie znaczy, że nie złapać koronawirus. Co ważniejsze, nie oznacza to, że długo unikali COVID.

Czy doświadczyłeś któregokolwiek z poniższych objawów?

Zmęczenie
Wyczerpanie po każdym poziomie ćwiczeń (nietolerancja ćwiczeń)
Ból głowy
Mgła mózgowa lub problemy z pamięcią
Duszność lub problemy z oddychaniem
Problemy z zapachem
Zawroty głowy
Problemy ze snem
Lęk i/lub depresja

Oczywiście istnieje wiele powodów, dla których ludzie czują się obecnie niespokojni i przygnębieni. Artykuły takie jak ten o COVID, polityce, ekonomii, artykułach prasowych i wyzwaniach zawodowych wystarczą, aby każdy był zły lub bezsenny.

Nudności po treningu:

Wielu z nas czuje się czasami zmęczonymi w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli nie śpimy dobrze w nocy. Ale kluczową wskazówką, aby dowiedzieć się, czy jesteś podatny na długotrwałe COVID, jest coś, co się nazywa złe samopoczucie po ćwiczeniach.

Ktoś, kto ma karmić (po ostrym skutkach SARS-CoV-2) może stwierdzić, że spacer może wywoływać przytłaczające zmęczenie dzień lub dwa później. Dla innych osób samo zmywanie naczyń lub chodzenie po schodach może prowadzić do wyczerpania następnego dnia.

Innym niezwykłym powikłaniem długotrwałego COVID jest tzw dysautonomia. Ten stan jest związany z zaburzeniem autonomicznego układu nerwowego. Charakteryzuje się kołataniem serca i zawrotami głowy podczas stania. Niektórzy ludzie doświadczają również szybkiego bicia serca, nieregularnego rytmu serca, trudności w oddychaniu i bólu w klatce piersiowej, jeśli nagle wstają (Medycyna klinicznastyczeń 2021).

Kto jest podatny na długi COVID?

Studiować w Otwarta sieć JAMA opublikowano 27 października 2022 przebadano ponad 16 000 osób, u których wynik testu na COVID był pozytywny. Były to osoby, które miały utrzymujące się problemy zdrowotne przez co najmniej dwa miesiące po pierwszych objawach COVID. Wielu było co najmniej 6 do 12 miesięcy od pozytywnego wyniku testu. Chociaż prawie każdy może rozwinąć zespół post-COVID, autorzy to odkryli.

Osoby fizyczne:

„… wyższy wiek na dekadę powyżej 40 roku życia i płeć żeńska wiązały się z większym ryzykiem wytrwałości; osoby z wykształceniem wyższym w porównaniu ze szkołą średnią lub mniejszą oraz obszary miejskie lub wiejskie rzadziej zgłaszały wytrwałość”.

Czy szczepienie sprawia, że ​​jesteś mniej podatny na długi COVID?

Autorzy dokonali przeglądu literatury medycznej i porównali ją z własnymi danymi:

„W dwóch ostatnich badaniach bezpośrednio zbadano kwestię ochrony zapewnianej przez wcześniejsze szczepienie, przy użyciu różnych wzorów. W jednym badaniu zbadano ponad 33 000 wcześniej zaszczepionych osób z przełomową infekcją COVID-19 z elektronicznej dokumentacji medycznej Veterans Affairs. Populacja Veterans Affairs może nie odzwierciedlać w pełni ogólnej populacji dorosłych w Stanach Zjednoczonych, a zakodowane dane kliniczne mogą być mniej wrażliwe na objawy niż notatki opisowe lub objawy zgłaszane przez pacjentów. Jednak pomimo tych różnic, około 24% zmniejszenie prawdopodobieństwa przedłużonego COVID, które obserwowaliśmy po pojedynczym szczepieniu (około 33% przy zastosowaniu bardziej rygorystycznej definicji przedłużonego COVID) jest bliskie 15% zmniejszeniu ryzyka przedłużonego COVID u to badanie. ”.

Badacze doszli do wniosku, że ich wyniki:

„…wspierają potencjalny ochronny związek szczepień w zmniejszaniu, ale nie eliminowaniu długoterminowego ryzyka COVID”.

Sugerują również, że jeśli ich wyniki zostaną potwierdzone, interwencja na wczesnym etapie infekcji może:

„…zminimalizuj skutki długotrwałego COVID i może przyczynić się do wysiłków zmierzających do całkowitego zapobiegania temu syndromowi”.

Jak to jest mieć COVID przez długi czas?

Opisujemy objawy zespołu po COVID powyżej, ale znacznie lepiej jest posłuchać, jak prawdziwi ludzie opisują, przez co przeszli. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o długim COVID, oto dwa audycje radiowe, które prowadziliśmy na ten temat. Nasi goście byli nie tylko lekarzami, ale także sami doświadczyli objawów przewlekłego COVID. Opisują, jak to było dla nich.

Oto link do wystawy nr 1230:

Co się stanie, jeśli objawy COVID nie znikną?

Oto link do Zobacz numer 1254 na POTS (zespół tachykardii ortostatycznej posturalnej) i długi COVID:

Zwalczanie długotrwałych skutków zespołu po COVID

Przyjdziemy do The People’s Pharmacy na początku 2023 roku, aby omówić z dwoma ekspertami najnowszą wiedzę na temat długotrwałego COVID i możliwych nowych metod leczenia. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma objawy, nie będziesz chciał przegapić tego programu, więc bądź na bieżąco.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest cenny, podziel się nim z przyjaciółmi lub rodziną. A jeśli doświadczyłeś jakichkolwiek objawów przedłużającego się COVID, opisz swoje doświadczenie w sekcji komentarzy poniżej.

Leave a Comment