Czy dyski twarde ZIF wygasają? Oto dysk SSD 1.8″ typu open source

Wiele starych technologii działa na komponentach, które nie są już produkowane – dyski twarde są jednym z takich komponentów, a dyski IDE od dawna wychodzą z mody i naturalnie wymierają. Istnieją substytuty, ale wiele z nich jest nieporęcznych lub wymaga drogich nośników pamięci. Ale już, [dosdude1] zwrócił swoją uwagę na dyski SSD 1.8 ZIF IDE – dyski twarde z dołączaniem FFC, które są szczególnie rzadkie i dlatego drogie w wymianie, które można znaleźć w laptopach, takich jak model Macbook Air 1.1 z 2008 roku. zaprojektował cały dysk SSD od podstaw wokół kontrolera IDE SSD i układów NAND. Następnie udostępnił projekt i nakręcił film montażowy, abyśmy mogli zbudować własny. Słuchaj, mamy przerwę!

W przypadku projektowania open source dzielimy się z nami sporą ilością pracy. Przeprowadził inżynierię wsteczną niektórych dysków SSD IDE opartych na kontrolerze SM2236, aby zaprojektować schemat i umieścić pełne pliki KiCad na GitHubie. Na filmie pokazuje nam, jak zbudować ten dysk SSD, używając tylko stacji gorącego powietrza i lutownicy, opowiada o zawiłościach oprogramowania do wyrównywania NAND i programowania, a także pokazuje, jak działa dysk SSD we wspomnianym Macbooku Air. Montaż z pewnością byłby szybszy i łatwiejszy dzięki szablonowi, ale użyte narzędzia świetnie sprawdzają się w samouczku DIY!

W komentarzach na YouTube [dosdude1] podaje dużo więcej szczegółów technicznych i mówi, że jeśli będzie zainteresowanie, to też je sprzeda. Widzieliśmy, jak pracował nad różnymi zaangażowanymi projektami, które tchnęły życie w stary, ale godny sprzęt – to Aktualizacja GPU RAM sprawienie, by działał z Apple Xserve, samo w sobie jest niezwykłym wysiłkiem. Widzieliśmy podobną podróż innego wybitnego hakera, [Wenting Zhang], budowanie dysku SSD za pięknie wyglądającą miniaturę Benq S6.

Dziękuję Ci [rasz_pl] za podzielenie się nim z nami!

Leave a Comment