Zdjęcia studentów noszących „czapki anty-oszustwa” na Filipinach stały się wirusowe, inspirując inne uczelnie do pójścia w ich ślady wśród odważnych twierdzeń o ich skuteczności.
Uczniów z college’u w Legazpi City poproszono o noszenie dziwacznych strojów zaprojektowanych tak, aby nie mogli przeglądać dokumentów kolegów z klasy.
Wielu odpowiedziało, tworząc domowe przedmioty z tektury, kartonów po jajkach i innych przedmiotów z recyklingu. Jeden chłopak zrobił nawet własne okulary z papierowych tub. Inni zakładają czapki, hełmy lub maski na Halloween.
Nauczyciel stojący za pomysłem powiedział BBC szukała „zabawnego sposobu” na zapewnienie „uczciwości i uczciwości” na swoich zajęciach.
Mary Joy Mandane-Ortiz, profesor inżynierii mechanicznej w Bicol University College of Engineering, powiedziała, że jej pomysł był „naprawdę skuteczny”.
Został zainspirowany techniką rzekomo używaną w Tajlandii dziewięć lat temu.
W 2013 r. w sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające pokój studentów uniwersytetu w Bangkoku zdających egzaminy z „nausznikami” – kartkami papieru przyklejonymi po obu stronach głowy, aby zasłonić im wzrok.
Po poproszeniu swoich uczniów o kreatywność, profesor Mandane-Ortiz opublikowała zdjęcia swoich uczniów noszących nakrycia głowy na swoich stronach w mediach społecznościowych.
Szybko stały się popularne i stały się wiadomościami na Filipinach – gdzie podobno kilka innych uczelni poszło w ich ślady, próbując rozprawić się z oszustwami.
Profesor Mandane-Ortiz powiedziała, że jej nauczyciele radzili sobie w tym roku lepiej, ponieważ rygorystyczne warunki egzaminu zmotywowały ich do bardzo intensywnej nauki.
Powiedziała BBC, że wiele osób ukończyło testy wcześniej i – co być może najważniejsze – nikt nie został przyłapany na oszustwie.