COP27 okazja do „greenwashingu, kłamstwa i oszustwa”

Autor: Gloria Dickie

LONDYN (Reuters) – Działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg wezwała w niedzielę na przyszłomiesięczny szczyt klimatyczny ONZ w Egipcie za „odbycie się w raju turystycznym w kraju, który narusza wiele podstawowych praw człowieka”.

19-letnia Thunberg, przemawiając na Londyńskim Festiwalu Literatury w Southbank Centre, aby promować swoją nową książkę „The Climate Book”, odrzuciła zbliżający się szczyt klimatyczny, znany jako COP27, jako okazję dla „ludzi u władzy”. do [use] greenwashing, kłamstwo i oszustwo.”

Podczas gdy Thunberg wzięła udział w protestach w Glasgow na COP26 w zeszłym roku, powiedziała, że ​​nie weźmie udziału w COP27, który ma się odbyć od 6 do 18 listopada w Sharm El Sheikh.

„Przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego będzie bardzo ograniczona” – powiedziała. „Ważne jest, aby zostawić miejsce dla tych, którzy muszą tam być. Aktywistom trudno będzie wygłosić swój głos”.

Demonstracje publiczne są skutecznie zakazane w Egipcie, a ograniczenia akredytacji i odznak dla aktywistów były punktem spornym na poprzednich szczytach klimatycznych ONZ.

Thunberg zyskała na znaczeniu w 2018 roku w wieku 15 lat, organizując szkolne strajki w swojej rodzinnej Szwecji i stała się twarzą młodzieżowego ruchu klimatycznego.

Podczas niedzielnego wydarzenia skrytykowała „kryzys zrównoważonego rozwoju” jako „kryzys wycieku informacji”.

Jej książka zawiera artykuły wyjaśniające od ponad 100 ekspertów klimatycznych, w tym znanych klimatologów Katharine Hayhoe i Michaela Manna, a także autorów, w tym Margaret Atwood.

„Chciałam, żeby to było edukacyjne, co jest trochę ironiczne, ponieważ chodzi mi o strajki w szkole” – powiedziała.

Zapytany o komentarz na temat ostatnich protestów aktywistów Just Stop Oil, którzy widzieli, jak rzucali zupą w Słoneczniki Vincenta van Gogha w londyńskiej Galerii Narodowej, Thunberg powiedział: „Ludzie próbują znaleźć nowe metody, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to, co robimy, jest złe. to nie działało do tej pory. Rozsądnie jest oczekiwać tego rodzaju różnych działań”.

(Raportowanie Glorii Dickie w Londynie; Redakcja Diane Craft)

Leave a Comment