COP27: brytyjski premier Rishi Sunak wycofuje się ze szczytu klimatycznego


Londyn
CNN

Premier brytyjski Riszi Sunak nie oczekuje się już obecności szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie w przyszłym tygodniu z powodu „innych pilnych zobowiązań”, powiedział w czwartek rzecznik Downing Street.

Wielka Brytania będzie nadal reprezentowana na szczycie klimatycznym w Sharm El Sheikh przez innych ministrów, a także prezydenta COP26 Aloka Sharma.

„Rząd jest absolutnie zaangażowany we wspieranie COP27 i prowadzenie międzynarodowych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony przyrody” – powiedział rzecznik Downing Street.

“Premier nie powinien uczestniczyć w szczycie w Egipcie ze względu na inne pilne zobowiązania wewnętrzne, w tym przygotowania do jesiennego oświadczenia”.

Sharma i starsi ministrowie, którzy wezmą udział w spotkaniu, będą pracować nad tym, aby kraje nadal wypełniały zobowiązania podjęte na COP26 w Glasgow, czytamy w oświadczeniu.

Wiadomość ta pojawia się kilka tygodni po tym, jak doniesienia brytyjskich mediów na początku października mówiły, że znany ekolog, król Karol III, będzie przegapił COP27 po tym, jak ówczesna premier Liz Truss poradziła mu, by porzucił swoje plany uczestnictwa.

CNN rozumie, że obecność króla na COP27 nie została potwierdzona i po konsultacji z rządem wspólnie uzgodniono, że nie będzie to odpowiednia okazja do pierwszej zagranicznej wizyty Karola jako monarchy.

Król Karol wziął udział w konferencji klimatycznej 2021 jako książę Walii.

Leave a Comment