Co właściwie stało się z Niką Shahkari? Świadkowie jej ostatnich godzin poddają w wątpliwość historię IranuCNN

Ubrana na czarno Irańska dziewczyna stoi na przewróconym koszu na śmieci, machając szalikiem, w którym płoną płomienie i skandując „śmierć dyktatorowi”.

Chwilę później, jak pokazuje wideo, schyla się, by podnieść kolejny szalik od przyjaciółki, którą również podpala na oczach protestujących.

Dziewczyną była 16-letnia Nika Shahkarami z Teheranu. Kilka godzin po tym, jak te sceny zostały nagrane 20 września w materiałach wideo uzyskanych i zweryfikowanych wyłącznie przez CNN, Nika zaginęła. A ponad tydzień później jej rodzina dowiedziała się, że nie żyje.

Władze Iranu twierdziły, że ciało Niki znaleziono na tyłach dziedzińca rankiem 21 września. Jej matce nie zezwolono na dostęp do jej tożsamości aż do 8 dni później. Nagrania z kamer CCTV opublikowane przez władze wraz ze znacznikiem czasu tuż po północy, kiedy 20 września stał się 21 września, pokazywały postać zamaskowanej osoby, według której Nika wchodziła do budynku, który był niezamieszkany i wciąż w budowie w Teheranie.

Widziano, jak Nika Shahkarami paliła szalik podczas protestów 20 września. Naoczni świadkowie powiedzieli, że nie wydawała się przestraszona stojącą w pobliżu policją. Źródło: przejęte przez CNN

Prokurator z Teheranu początkowo powiedział, że zmarła po zrzuceniu z dachu budynku i że jej śmierć „nie miała żadnego związku z protestami” tego dnia, ale chociaż najwyraźniej uznał jej śmierć za zabójstwo, nie powiedział, czy byli jacyś podejrzani . w trakcie śledztwa. Stacje stanowe powiedziały, że „upadła”, ale nie dostarczyły dowodów na poparcie twierdzeń, że był to wypadek.

W środę, po tym, jak CNN poprosiło rząd o skomentowanie dowodów w tym śledztwie, irańskie media zacytowały prokuratora z Teheranu, który powiedział, że śmierć Nika była samobójstwem. Władze irańskie wciąż nie odpowiedziały na wielokrotne zapytania CNN w sprawie śmierci Niko.​

Władze nigdy nie wyjaśniły, dlaczego Nika weszła do budynku sama, a matka Niki powiedziała, że ​​nie wierzy, że zamaskowana osoba to Nika. Jej matka powiedziała, że ​​wierzyła, że ​​Nika została zabita przez władze, ale władze nigdy nie powiedziały, czy Nika jest w ich areszcie.

Ale dziesiątki nagrań wideo i relacji naocznych świadków uzyskanych wyłącznie przez CNN wskazują, że tej nocy Niko był ścigany i zatrzymany przez irańskie siły bezpieczeństwa. Jeden z kluczowych naocznych świadków, Ladan, powiedział CNN, że widziała, jak Nika została zatrzymana podczas protestu przez „kilka sił bezpieczeństwa w cywilu”, które wpakowały ją do samochodu.

Chwilę wcześniej, gdy utknął w korku w Teheranie, świadek nagrał film, na którym rzekomo pokazuje Shahkaramiego przykucniętego za białym samochodem i krzyczącego „tekoon nakon, tekoon nakon” – co znaczy „nie ruszaj się, nie ruszaj się” – kierowca z przodu uciekający z krótkiego schronu, który jej zapewnił.

Siedem osób, które znały Nikę i rozmawiały z CNN, potwierdziło, że to ona. Na tym samym materiale, nakręconym 20 września o godzinie 20:37, widać też policję antyruchową na motocyklach patrolującą okolicę.

– Chciałem ją uratować, ale nie mogłem – powiedział Ladan. „Na chodniku było około 20 lub 30 Basij na motocyklach” – powiedziała, używając lokalnej nazwy organizacji paramilitarnej, która stała na czele państwowej rozprawy z protestującymi.

„Shahkarami rzucał w nich kamieniami. Przestraszyłem się, a nawet przeszedłem obok niej i powiedziałem: „Uważaj, kochanie!”. ponieważ na ulicach znajdowała się kolejka policjantów w cywilu, którzy przejeżdżali przez samochody szukając jej.

– Dopadli ją pięćdziesiąt metrów przed nią – dodał Ladan.

Ladan skontaktowała się z CNN po tym, jak zorientowała się, że nastolatka, z którym sfilmowała i rozmawiała, był tym, którego śmierć została zgłoszona kilka dni później. CNN rozmawiało wyłącznie z kilkoma świadkami, którzy byli na proteście w Teheranie 20 września z pomocą grupy aktywistów 1500Tasvir.

Inne filmy, w tym te z płonącymi szalami, są dowodem na to, że Nika była na czele protestów wcześniej w nocy, zanim rozpoczęła się represja – zgodnie z kilkoma zeznaniami, nieustraszenie wygłaszając pieśni i rzucając kamieniami.

To uczyniłoby ją celem dla sił bezpieczeństwa, w tym członków Przerażająca irańska milicja Basijgdy zaczęli schodzić na teren wokół Uniwersytetu w Teheranie i bulwaru Keshavarz, gdzie większość protestujących zgromadziła się tego wieczoru, powiedzieli świadkowie.

„Pamiętam, jaka była odważna, ponieważ podeszła do kosza i nie zeszła. Spaliła też szalik na głowie – powiedział protestujący Najmeh, który był z Niką na demonstracji.

CNN używa pseudonimów dla wszystkich świadków cytowanych w tym śledztwie ze względu na zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Studenci zebrali się w pobliżu Laleh Park 20 września około 17:00 do 18:00, aby zaprotestować przeciwko śmierci Mahsy Amini, 22-letniej kurdyjsko-irańskiej kobiety, która zmarła w areszcie państwowym w zeszłym miesiącu po zatrzymaniu przez krajową policję moralności. podobno za sposób, w jaki była ubrana.

Scena ta była znana w Teheranie w ostatnich tygodniach: młodzi ludzie, głównie kobiety, skandują „śmierć dyktatorowi”, palą szaliki i rzucają kamieniami w siły bezpieczeństwa.

Nika Shahkarami jest widziana na pierwszej linii protestów, rzucająca kamieniami w policję w dalszej części ulicy. Źródło: przejęte przez CNN

W pewnym momencie wniesiono i przewrócono kosz na śmieci, aby zablokować drogę. Nika wskoczyła na szczyt wraz z kilkoma innymi, pokazał materiał wideo.

„Spaliła szalik na głowie i pomachała nim. Powiedziałem jej, żeby go nie dotykała, bo możesz się poparzyć, po prostu trzymaj go, aż się spali – powiedział Nima, który również był na proteście i obserwował rozwój wydarzeń. „Potem wzięła szaliki dwóch przyjaciół, którzy byli z nią i również je spaliła.

W innych filmach z tego wieczoru, geolokalizowanych i zweryfikowanych przez CNN, Nika rzuca kamieniami w straż pożarną. Nosi charakterystyczny plecak CAT oraz czarną maskę i kapelusz na głowie. Słychać dźwięki przypominające wystrzały.

Od 19:00 do 20:00 interwencja sił bezpieczeństwa nasiliła się, jak powiedzieli świadkowie. „Wystrzelili gaz łzawiący i kule i złapali protestujących. Prawie każdy z nas stanął im naprzeciw i uciekliśmy” – powiedział inny świadek, Reza.

Gdy oddziały antypolicji i Basij wypełniły ulice, protestujący zaczęli poruszać się we wszystkich kierunkach, aby uniknąć represji.

Inny świadek, Dina, która część protestu spędziła spacerując obok Niki, powiedziała CNN, że widziała Nikę przed stacją benzynową w pobliżu Uniwersytetu w Teheranie, gdzie zebrała się grupa protestujących po ucieczce z gazu łzawiącego wystrzelonego przez siły bezpieczeństwa. . Innym udało się uchwycić na wideo tych, którzy zostali zatrzymani przez policję w cywilu.

Reza dodał: „Widziałem na własne oczy, jak siły bezpieczeństwa biją kobiety pałkami i chwytają wiele z nich i zabierają je do policyjnych furgonetek”.

To właśnie w kontekście skrajnego stłumienia protestu Nika była ostatnio widziana przez świadków, którzy rozmawiali z CNN – i minęło kolejne dziewięć dni, zanim jej rodzina otrzymała oficjalne informacje o jej miejscu pobytu. Filmy zweryfikowane i zgeolokowane przez CNN pokazują, że dziewczyna z ostatniego materiału świadka dostarczonego przez CNN, który pokazuje ją żywą, była otoczona z trzech stron przez siły bezpieczeństwa.

„Myślę, że Nika utknęła tamtej nocy, kiedy biegaliśmy. Ponieważ była bardzo młoda – powiedziała Dina.

Podczas gdy władze irańskie twierdzą, że Nika zginęła na podłodze niezamieszkanego budynku, jej matka Nasrin powiedziała niezależnej irańskiej gazecie Etemad w wywiadzie opublikowanym 10 października, że ​​wierzy, iż jej córka „była na protestach i tam zginęła”.

Irańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały osiem osób, które były pracownikami budynku, do którego Nika rzekomo weszła kilka godzin po tym, jak naoczni świadkowie zobaczyli ją na protestach 20 września, poinformowała 4 października państwowa agencja prasowa Tasnim. Teherański prokurator Ali Salehi powiedział, że to sprawa karna. została uruchomiona i złożyła kondolencje rodzinie Niki, podała państwowa IRNA.

Ostatnie znane nagranie Niki, nagrane o 20:37, pokazuje, jak ukrywa się między samochodami, aby uniknąć policji. Źródło: przejęte przez CNN

Mohammad Shahriari, szef prokuratury prowincjonalnej w Teheranie, początkowo powiedział, że obrażenia Niki były zgodne z tym, że została „zrzucona”, powołując się na autopsję, która wykazała liczne złamania jej miednicy, głowy, kończyn górnych i dolnych oraz rąk. stopy i biodra, poinformował Tasnim.

Dodał, że „śledztwo wykazało, że ten incydent nie miał związku z protestami. Na ciele nie znaleziono żadnych dziur po kulach”.

CNN wielokrotnie szukało komentarza od władz irańskich na temat tego, czy Nika została zatrzymana podczas protestów tej nocy i czy inne kobiety zostały napadnięte i umieszczone w pojazdach policyjnych. CNN zapytało też prokuraturę w Teheranie o status śledztwa w sprawie śmierci Nika. Nie otrzymano żadnych odpowiedzi przed publikacją tej historii.

W środę internetowy serwis informacyjny Mizan, który jest powiązany z irańskim wymiarem sprawiedliwości, opublikował raport, że śmierć Nika była samobójstwem, powołując się na prokuratora z T.

Jednak akt zgonu, po raz pierwszy widziany przez BBC Persian i zweryfikowany przez CNN, stwierdza, że ​​Shahkarami zmarł z powodu wielu tępych obrażeń.

W wywiadzie dla Etemad Nasrin powiedziała, że ​​w dniu, w którym zniknęła, wielokrotnie rozmawiała przez telefon z Shahkari. Hałas w tle podczas rozmów sugerował, że ona i inni protestujący uciekają przed siłami bezpieczeństwa, dodała Nasrin

Nika wspomniała również o kilku miejscach, w których była – Enghelab Square, Keshavarz Boulevard i Valiasr – według Nasrin, które odpowiadają filmom geolokalizowanym przez CNN.

Powiedziała, że ​​Nasrin ostatnio rozmawiała z córką tuż przed północą, a potem wszystkie jej próby skontaktowania się z Niką wskazywały, że telefon Niki został odłączony. Według ciotki Niki i kilku protestujących, którzy rozmawiali z CNN, konta Niki na Instagramie i Telegramie zostały usunięte.

Jej rodzina twierdzi, że całymi dniami chodziła na posterunki policji, więzienia i szpitale, szukając jakichkolwiek śladów po niej, ale bezskutecznie. Wreszcie 30 września matka i brat Niki zostali poproszeni o zidentyfikowanie zwłok Niki, powiedział BBC Persian.

6 października w wywiad z Radiem FardaNasrin twierdziła, że ​​podczas gdy ona i inni członkowie rodziny szukali Niki w dniach po jej zniknięciu, jedna osoba podała jej krajowy numer identyfikacyjny Niki i powiedziała jej, że „IRGC ją dopadła, chcą ją powoli przesłuchiwać”.

To pasuje do tego, co ciotka Shahkaramiego, Atash, powiedział BBC Persian wkrótce po jej zniknięciu. „Nieoficjalne źródło z samego IRGC skontaktowało się ze mną i powiedziało mi, że dziecko było w naszym areszcie tydzień temu, a po tym, jak skończyliśmy przesłuchiwać i kompilować akta, 1 lub 2 dni temu (ona) została przeniesiona do więzienia Evin” – powiedział Atash. .

Atash i wujek Niki Mohsen zostali następnie aresztowani przez irańskie siły bezpieczeństwa i zmuszeni do składania fałszywych oświadczeń, według BBC Persianpowołując się na źródło bliskie rodzinie. Po doniesieniach BBC, kiedy skontaktował się z CNN, Atash poprosił, aby nie kontaktować się ponownie, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Podczas gdy rodzina szuka odpowiedzi, ludzie, którzy tego dnia byli z Niką, wciąż dochodzą do siebie po jej śmierci.

„Sytuacja była bardzo przerażająca i wszyscy myśleli o ucieczce” – powiedziała Dina. „Nie mogę sobie wybaczyć śmierci Niki. Była dzieckiem”.

Leave a Comment