Co to jest tłok lub tłok i jak to się stało w Seulu

Komentarz

W sobotę — jedna z najbardziej śmiertelnych katastrof w Korei Południowej od 2014 r. — prawie 150 osób zginęło w panice podczas obchodów Halloween w Itaewon, pierwszego większego święta od początku pandemii.

Wydarzenie można opisać jako panikę lub falę tłumu, ale nie panikę, powiedział G. Keith Still, ekspert ds. bezpieczeństwa tłumów i profesor wizytujący nauki o tłumie na Uniwersytecie w Suffolk w Anglii. Zmiażdżenie lub fala uderzeniowa ma miejsce, gdy ludzie gromadzą się w ograniczonej przestrzeni i występuje ruch, taki jak pchanie, który powoduje przewrócenie się tłumu. Nadal powiedział, że to w zasadzie „efekt domina”.

Pośpiech oznacza, że ​​ludzie mają przestrzeń do ucieczki, co nie miało miejsca w Itaewon, powiedział. Im więcej ludzi jest w tłumie, tym większa siła ściskania tłumu.

„Cały tłum przewraca się jak jeden, a jeśli jesteś w ograniczonej przestrzeni, ludzie nie mogą się podnieść” – powiedział Still.

Jak ludzkie paniki, takie jak ta w pobliżu Mekki, stają się śmiertelne

W sobotę jedna osoba, która powiedziała, że ​​jest w tłumie, napisała na Twitterze opisane ludzie „padają jak domino i krzyczą”.

„Naprawdę czułem się, jakbym został zmiażdżony na śmierć”, powiedzieli w innym ćwierkać. „A oddychałem przez dziurę i płakałem i myślałem, że umieram. Osoba ta napisała dalej, że są blisko szczytu tłumu i krzyczą: „Proszę, uratuj mnie!” i ludzie w pobliżu wyciągnęli je.

Podczas pośpiechu ciśnienie z góry i z dołu ludzi w tłumie utrudnia oddychanie, ponieważ ich płuca potrzebują miejsca, aby się rozszerzyć. Trwa około sześciu minut, aby zapaść w ucisk lub restrykcyjną asfiksję, która jest prawdopodobną przyczyną śmierci osób zabitych w tłumie, powiedział Still.

Ludzie mogą również zranić kończyny i stracić przytomność, gdy starają się oddychać i uciec z tłumu. Potrzeba około 30 sekund kompresji, aby odciąć dopływ krwi do mózgu i wywołać zawroty głowy w tłumie.

Przypływy tłumu mogą być wywołane przez wiele napiętych sytuacji, na przykład gdy ludzie popychają innych lub gdy ktoś się potyka, powiedział Still. Ale wydarzenia zwykle nie powodują, że ludzie w potrzebie lub naciskają, aby wydostać się z tłumu. Te reakcje zwykle pojawiają się, gdy tłum zaczyna się rozpadać, powiedział Still.

„Ludzie nie umierają z powodu paniki” – powiedział. „Panikują, bo umierają”. Więc co się dzieje, kiedy ciała spadają, kiedy ludzie padają na siebie, ludzie próbują wstać, a ty kończysz ze skręconymi rękami i nogami.

Podobne wydarzenia miały miejsce na całym świecie, także w tym miesiącu stadion piłkarski w Indonezjiktóry pochłonął 130 istnień ludzkich, a w zeszłym roku Festiwal Astroświat w Teksasie, w którym zginęło 10 osób.

Większość zmarłych ofiar Astroworld znajdowała się w jednym bardzo zatłoczonym obszarze, jak pokazuje oś czasu wideo

W Astroworld większość zmarłych fanów była blisko siebie w południowej ćwiartce sali. Miejsce to było otoczone metalowymi barierami, które zmiażdżyłyby ludzi, gdyby zgromadził się wokół nich tłum, nie pozwalając na regulowanie przepływu ludzi.

Chociaż panika Itaewon miała miejsce na ulicy, tłum był stłoczony tak ciasno, że ruch był bardzo ograniczony, a ludzie nie mogli wyjść w pionie, powiedział Norman Badler, profesor na Uniwersytecie Pensylwanii, który badał kompresję tłumu.

Tłumy gromadziły się coraz częściej w ciągu ostatniego roku, ponieważ ograniczenia pandemiczne zostały szeroko złagodzone, co jest kolejnym czynnikiem niedawnego gwałtownego wzrostu tłumu. Wciąż powiedział, że więcej osób prawdopodobnie uczestniczy w wydarzeniach takich jak obchody Halloween w Itaewon, ponieważ były one ograniczone od tak dawna.

Dodał, że wzrost liczby zgromadzeń masowych, które są teraz dozwolone, podkreśla potrzebę szkolenia w zakresie zarządzania tłumem, które zostało zmniejszone, gdy wybuchła pandemia, ponieważ duże wydarzenia były rzadkie.

Martyn Amos, profesor Northumbria University w Anglii, który bada tłumy, powiedział, że te duże wydarzenia wymagają odpowiedniego planowania i ludzi przeszkolonych do zarządzania tłumami.

„Najważniejsze jest to, że te incydenty będą miały miejsce, dopóki nie wdrożymy odpowiednich procesów zarządzania tłumem, które przewidują, wykrywają i zapobiegają niebezpiecznie wysokiemu zagęszczeniu tłumu” – powiedział Amos w oświadczeniu dla The Washington Post.

Leave a Comment