Co nowego w ChromeOS 107?

ChromeOS 107 jest dostępny dla użytkowników na całym świecie. Chociaż to wydanie przełomowe jest nieco opóźnione, najnowsza wersja została wydana znacznie bliżej harmonogramu niż 106, która była opóźniona o ponad dwa tygodnie. Niedawne wydanie Chrome na komputery stacjonarne było stosunkowo skromne pod względem funkcji, ale wersja Chrome OS naprawdę pojawiła się z koszykiem pełnym nowych i ulepszonych sztuczek, które prawdopodobnie uznasz za interesujące. Przyjrzyjmy się więc nowościom w ChromeOS 107.

Kadrowanie aparatu

Dodając do stale powiększającego się zestawu narzędzi zwiększających produktywność ChromeOS, ChromeOS 107 umożliwia automatyczne tworzenie frameworków na platformie. Na urządzeniach, które to obsługują, aktywacja autofokusa podczas korzystania z aparatu spowoduje automatyczne zbliżenie twarzy, aby utrzymać się w centrum kadru. Jeśli Twoje urządzenie obsługuje automatyczne kadrowanie, przy pierwszym otwarciu aparatu po aktualizacji do 107 powinno zostać wyświetlone wyskakujące powiadomienie. Przełącznik automatycznego kadrowania znajdziesz w menu szybkich ustawień Chromebooka, jak pokazano na poniższym obrazku. Uwaga: jeśli nie masz otwartego aparatu lub aplikacji aparatu, ustawienia znikną.

Zablokuj pokrywę bez spania

W przypadku użytkowników, którzy muszą blokować swoje urządzenia, gdy odchodzą, ale muszą zachować działanie usług, administratorzy mogą teraz skonfigurować urządzenia z ChromeOS tak, aby blokowały ekran, gdy pokrywa jest zamknięta, bez usypiania urządzenia. Jednym z przykładów tego, jak może to być przydatne, jest sytuacja, gdy masz uruchomioną aktywną sesję SSH i nie chcesz, aby była ona wstrzymywana po zamknięciu pokrywy lub urządzenia.

Filtr ostatnich plików

Aby ułatwić wyszukiwanie w aplikacji Pliki, karta „Ostatnie” zawiera teraz kategorie. Na karcie Ostatnie możesz teraz filtrować dźwięki, dokumenty, zdjęcia i filmy za pomocą jednego kliknięcia.

Scal tabele

Wirtualne komputery stacjonarne szybko stały się jednym z najpopularniejszych narzędzi zwiększających produktywność, które pojawiły się w systemie ChromeOS w ostatnich latach. Nawet teraz Google pracuje nad zwiększeniem maksymalna liczba wirtualnych pulpitów od ośmiu do szesnastu. Zarządzanie wszystkimi tymi przestrzeniami może być nieco uciążliwe, więc Google dodał fajną funkcję, która pozwala jednym kliknięciem połączyć jeden stół ze stołem obok. Podczas przeglądania tabel w trybie przeglądu w systemie ChromeOS 107 po lewej stronie znaku „X” pojawia się ikona zamykania tabeli. Ta ikona scalania umożliwia natychmiastowe przeniesienie zawartości tej tabeli do tabeli po lewej stronie i usunięcie tej tabeli ze swojego zespołu.

Przechowywane stoły

Od miesięcy czekaliśmy na tę funkcję. Oprócz łączenia pulpitów użytkownicy mogą teraz zapisywać swoje pulpity na później. Gdy zapisujesz pulpit, wszystkie karty otwarte na tym pulpicie są zapisywane i możesz je później ponownie otworzyć. Aby zapisać pulpit, po prostu przejdź do trybu przeglądu, a nad aktywnymi aplikacjami pojawi się powiadomienie „Zapisz pulpit na później”. Kliknij to, a Twoja tabela zostanie zapisana. Zapisany pulpit pojawi się na ekranie przeglądu, na którym można go kliknąć, aby ponownie otworzyć wszystkie aplikacje/karty na nowym pulpicie.

Klawiatura fizyczna ze znakami diakrytycznymi

Ta ostatnia wciąż jest za flagą, ale jest to fajna dodatkowa funkcja w ChromeOS 107. Flaga udostępnia bibliotekę znaków diakrytycznych i wariantów, do których można uzyskać dostęp, naciskając długo klawisze na fizycznej klawiaturze. Obejmuje to litery ze specjalnymi znakami diakrytycznymi, które mogą być używane w językach innych niż angielski, oraz inne znaki, których nie ma na standardowej klawiaturze. Aby włączyć znaki diakrytyczne klawiatury, po prostu wskaż w przeglądarce adres chrome://flags#enable-cros-diacritics-on-physical-keyboard-longpress, włącz flagę i uruchom ponownie przeglądarkę. Po aktywacji długie naciśnięcie klawisza w polu tekstowym spowoduje wyświetlenie wyskakującego okienka z dostępnymi znakami.

opcje znaków diakrytycznych dla litery a

Na pierwszy rzut oka to prawie tyle, jeśli chodzi o ChromeOS 107, ale będę dalej kopać, aby zobaczyć, co jeszcze może czaić się pod maską. Mamy kolejną aktualizację kamienia milowego na 2022 rok, która powinna pojawić się 1 grudnia. Aby sprawdzić ChromeOS 107, przejdź do menu ustawień w zasobniku systemowym w prawym dolnym rogu. Kliknij ikonę koła zębatego i znajdź kartę Informacje o ChromeOS. Kliknij kartę i kliknij przycisk „sprawdź aktualizacje”.

Leave a Comment