Co najmniej 26 rannych w trzęsieniu ziemi o sile 6,4 stopnia na Filipinach | Aktualności

Wstrząs był odczuwalny tak daleko, jak stolica Manila, ponad 330 km (205 mil) na południe od epicentrum.

Co najmniej 26 osób zostało rannych w trzęsieniu ziemi o sile 6,4, które wstrząsnęło północnymi Filipinami, wymusiło zamknięcie międzynarodowego lotniska, wysłało spanikowanych mieszkańców na ulice i spowodowało znaczne szkody w szpitalu.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło we wtorek około 22:59 (1459 GMT) w pobliżu górskiego miasta Dolores, było odczuwalne tak daleko, jak stolica Manila, ponad 330 km (205 mil) na południe.

Policja i urzędnicy lotnictwa cywilnego powiedzieli, że co najmniej 26 osób zostało rannych w Ilocos Norte, rodzinnej prowincji prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr., gdzie w środę nakazano czasowo zamknąć międzynarodowe lotnisko w stolicy Laoag z powodu trzęsienia ziemi.

(Al Jazeera)

Prezydent – ​​znany również jako Bongbong – ostrzegł w środę przed wstrząsami wtórnymi i poradził ludziom w tweecie, aby trzymali się z dala od wysokich budynków.

Pacjenci zostali ewakuowani z 200-łóżkowego szpitala Mariano Marcos Memorial Hospital w mieście Batac, około 60 km (37 mil) na północ od epicentrum, który doznał jednych z najgorszych zgłoszonych dotychczas uszkodzeń.

Co najmniej dwa miasta w prowincji Cagayan chwilowo utraciły zasilanie z powodu uszkodzonych linii energetycznych. Wiele mostów i dróg w peryferyjnych prowincjach zostało uszkodzonych.

W mieście La Paz, Abra, zniszczony został stuletni kościół chrześcijański, zawaliły się części jego dzwonnicy, a niektóre ściany popękały, zaśmiecając trawiasty dziedziniec kościoła gruzami, powiedzieli urzędnicy.

Oficer policji w Dolores City, Jeffrey Blanes, powiedział, że „budynki się trzęsły, więc ludzie uciekali na zewnątrz”.

Przedstawiciel społeczeństwa w wiosce Aparri, położonej ponad 100 km (62 mil) od epicentrum, zamieścił na stronie internetowej Europejskiego Centrum Sejsmologicznego Morza Śródziemnego (EMSC), że było to największe wstrząsy, jakich doświadczyli.

„Najdłuższe trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek czułem”. Dzięki Bogu jesteśmy bezpieczni. Bądźcie bezpieczni wszyscy” – czytamy w poście.

Zdjęcia zawalonych sufitów w niektórych salach szpitalnych, a także dziesiątki pacjentów czekających na krzesłach na podjeździe na zewnątrz, zostały opublikowane na oficjalnej stronie lokalnej straży pożarnej na Facebooku.

„Władze zmusiły nas do opuszczenia budynku, podczas gdy sprawdzały integralność budynku… Obecnie oceniamy szkody” – powiedział telefonicznie AFP pracownik szpitala Tom Tabije.

Biuro obrony cywilnej w prowincji Abra, w której znajduje się Dolores, poinformowało, że nie było jeszcze żadnych doniesień o ofiarach, ale rozmiar zniszczeń będzie znany dopiero rano.

„Teraz nie jesteśmy w stanie dokładnie ocenić wpływu, ponieważ jest noc i myślimy również o bezpieczeństwie naszych ludzi” – powiedział telefonicznie AFP ratownik Abra Joel de Leon.

Kobieta przechodzi obok kościoła zniszczonego przez trzęsienie ziemi w Bangued w prowincji Abra na Filipinach w lipcu 2022 r. [File: Lisa Marie David/Reuters]
Kobieta przechodzi obok kościoła zniszczonego przez trzęsienie ziemi w Bangued w prowincji Abra na Filipinach w lipcu 2022 r. [File: Lisa Marie David/Reuters]

Jedenaście osób zginęło, a kilkaset zostało rannych w lipcu, kiedy trzęsienie ziemi o sile 7,0 nawiedziło górzystą prowincję Abra, powodując osuwiska i pęknięcia. W październiku 2013 r. trzęsienie ziemi o sile 7,1 nawiedziło centralną wyspę Bohol, zabijając ponad 200 osób.

Trzęsienia ziemi są powszechne na Filipinach, które znajdują się wzdłuż Pacyficznego „Pierścienia Ognia”, łuku intensywnej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej rozciągającej się od Japonii przez Azję Południowo-Wschodnią i przez basen Pacyfiku.

Leave a Comment