Chiny zablokowały części Wuhan prawie trzy lata po pierwszym przypadku Covid | Chiny

Chińskie miasta z Wuhan w centrum Chiny do Xining na północnym zachodzie, podwajają się na krawężnikach Covid-19, zamykając budynki, blokując dzielnice i rzucając miliony na alarm, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii.

Chiny zgłosiły w czwartek ponad 1000 nowych przypadków Covid-19 w całym kraju przez trzeci dzień z rzędu, co jest skromną liczbą w porównaniu z dziesiątkami tysięcy dziennie, które spowodowały całkowite zamknięcie Szanghaju na początku tego roku, ale wystarczy, aby wywołać więcej restrykcji i restrykcji w całym kraju. kraj. Ziemia.

Wuhan, miejsce pierwszej na świecie epidemii Covid-19 pod koniec 2019 r., zgłosił około 20 do 25 nowych infekcji dziennie w tym tygodniu. Miasto zarejestrowało 240 spraw w ciągu ostatnich 14 dni. Władze lokalne nakazały ponad 800 tys. osób w jednej dzielnicy pozostać w domu do 30 października.

Wuhan również zawiesił sprzedaż wieprzowiny w niektórych częściach miasta, zgodnie ze zdjęciami i postami w mediach społecznościowych, po tym, jak władze poinformowały, że jedna sprawa Covida była powiązana z lokalnym łańcuchem dostaw wieprzowiny.

Kanton, czwarte co do wielkości miasto Chin pod względem wyników gospodarczych i stolica prowincji Guangdong, w czwartek zamknął więcej ulic i dzielnic i zatrzymał ludzi w swoich domach, ponieważ nowe obszary zostały uznane za zagrożone w wyniku odrodzenia Covid, które trwa do czwartego tygodnia. .

W Xining, stolicy prowincji Qinghai, posty w mediach społecznościowych mówiły o niedoborach żywności i inflacji podstawowych towarów, ponieważ władze zdrowotne w tym 2,5-milionowym mieście ścigały się z Covidem po tygodniowym święcie państwowym na początku października.

„Aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia, niektóre sklepy warzywne i owocowe zostały zamknięte i poddane kwarantannie” – powiedział w środę urzędnik państwowy w Xining.

Liczba zachorowań na koronawirusa w Chinach pozostaje niewielka jak na światowe standardy, ale zmieniły się bardzo rygorystyczne środki ograniczające rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego wariantu Omicron. obciążyć drugą co do wielkości gospodarkę świata i wstrząśniętymi rynkami finansowymi.

Inne duże miasta w Chinach, w tym Datong i Xi’an, wprowadziły w tym tygodniu nowe krawężniki, aby powstrzymać lokalne epidemie.

Park rozrywki Universal Resort w Pekinie został zamknięty w środę po tym, jak co najmniej jeden odwiedzający uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

W Zhengzhou epidemia miała miejsce w fabryce zatrudniającej około 300 000 osób i znanej jako największy na świecie producent iPhone’ów.

Foxconn Technology Group, która zarządza obiektem, potwierdziła nawrót w środę, ale powiedziała, że ​​„operacje i produkcja … są stosunkowo stabilne”.

„Środki bezpieczeństwa i zdrowia pracowników (są) przestrzegane”, powiedział tajwański producent elektroniki, dodając, że „zapewnia niezbędne gwarancje utrzymania, w tym dostawy materiałów, komfort psychiczny i wrażliwe informacje zwrotne”.

Firma nie określiła, ilu pracowników zostało dotkniętych epidemią, ale stwierdziła, że ​​była to „mała liczba” i że nieuzasadnione plotki internetowe o dziesiątkach tysięcy infekcji były „prawdopodobnie fałszywe”.

„Obecnie prace nad zapobieganiem epidemii w Zhengzhou postępują stopniowo, a ich wpływ… można kontrolować” – czytamy w oświadczeniu.

Chiny wielokrotnie obiecywały trzymać się swojej reakcji zerowej tolerancji na Covid-19 i wdrażać środki, które według władz są niezbędne do powstrzymania wirusa.

Reuters i Agence France-Presse przyczynili się do powstania tego raportu

Leave a Comment