Chiny są oskarżane o wykorzystywanie zagranicznych baz do atakowania dysydentów

HAGA, Holandia (AP) — Chiny podobno utworzyły dziesiątki „zamorskich komisariatów policji” w krajach na całym świecie że aktywiści obawiają się, że mogą być wykorzystywani do śledzenia i prześladowania dysydentów w ramach rozprawiania się z korupcją przez Pekin.

Informacje o bazach podkreśliły obawy dotyczące rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej wywieranie wpływu na obywateli za granicą, niekiedy w sposób uznawany przez inne państwa za nielegalne, a także podważanie instytucji demokratycznych i wykradanie tajemnic gospodarczych i politycznych przez organy powiązane z państwem jednopartyjnym.

Hiszpańska organizacja pozarządowa Safeguard Defenders opublikowała: wiadomość w zeszłym miesiącu pod tytułem „110 Overseas. Chinese Transnational Policing Gone Wild”, która skupiała się na zagranicznych stacjach.

Laura Harth, dyrektor kampanii w grupie, powiedziała Associated Press, że Chiny utworzyły co najmniej 54 zagraniczne biura policji.

„Oczywiście jednym z celów tych kampanii jest uciszenie ludzi, ponieważ chodzi o tłumienie sprzeciwu” – powiedział Harth. „Więc ludzie się boją. Osoby, które są na celowniku, które mają członków rodziny w Chinach, boją się mówić”.

Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział w czwartek, że Pekin nie robi nic złego. „Chińskie organy bezpieczeństwa publicznego ściśle przestrzegają prawa międzynarodowego iw pełni szanują suwerenność sądowniczą innych krajów” – powiedział Mao.

Wiele zakładów wydaje się mieć połączenia z obszarami Fuzhou i Qingtian, skąd pochodzi wielu Chińczyków z zagranicy.

Irlandzki rząd powiedział, że powiedział Chinom, aby zamknęły zagraniczny posterunek policji Fuzhou działający w Dublinie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że władze chińskie nie wystąpiły z wyprzedzeniem o utworzenie biura.

„Działania wszystkich obcych państw na terytorium Irlandii muszą być zgodne z wymogami prawa międzynarodowego i krajowego”, powiedział irlandzki rząd, wyjaśniając, dlaczego powiedział chińskiej ambasadzie, że biuro „powinno zamknąć i zaprzestać działalności”.

„Ambasada chińska ogłosiła teraz, że biuro zostało zlikwidowane” – powiedział.

Holenderski rząd poinformował w tym tygodniu, że bada, czy dwa takie posterunki policji – jeden z wirtualnym biurem w Amsterdamie, a drugi pod fizycznym adresem w Rotterdamie – zostały utworzone w Holandii.

„Badamy działalność tych tak zwanych ośrodków policyjnych. Jak tylko będzie więcej jasności w tej sprawie, podejmiemy decyzję o odpowiednich środkach – powiedział holenderski minister spraw zagranicznych w oświadczeniu przesłanym do AP. „Nie byliśmy informowani o tych ośrodkach kanałami dyplomatycznymi”.

Inny rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Wang Wenbin, opisał zagraniczne bazy zidentyfikowane przez Safeguard Defenders jako stacje benzynowe dla Chińczyków przebywających za granicą i potrzebujących pomocy w takich sprawach, jak odnowienie prawa jazdy.

Wang dodał, że Chiny również rozprawiły się z tym, co nazwał zbrodniami transnarodowymi, ale powiedział, że operacja została przeprowadzona zgodnie z prawem międzynarodowym.

W swoim raporcie organizacja Safeguard Defenders powielała relacje chińskich mediów o osobach podejrzanych o rzekome przestępstwa w Chinach, które były przesłuchiwane za pośrednictwem łącza wideo z niektórych miejsc w innych krajach, o czym Pekin rzekomo nie poinformował innych rządów.

Według grupy w jednym przypadku Chińczyk oskarżony o przestępstwa przeciwko środowisku został przekonany w 2020 roku do powrotu z Madrytu do Qingtian w prowincji Zhejiang, gdzie zwrócił się do władz.

Wizyty agencji Associated Press w niektórych miejscach wskazanych przez Safeguard Defenders w Rzymie, Madrycie i Barcelonie doprowadziły do ​​odkrycia salonu masażu, hiszpańskiej siedziby Stowarzyszenia Obywateli Qingtian oraz firmy tłumaczeń prawnych. Nie było śladów posterunków policji ani innych działań bezpośrednio związanych z rządem chińskim.

Pracownik firmy tłumaczeniowej z siedzibą w Barcelonie potwierdził AP, że zagraniczna stacja obsługi w Fuzhou działała w tym roku próbnie przez kilka tygodni.

Pracownik, który rozmawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmów z dziennikarzami, powiedział, że prasa poinformowała, że ​​policyjne centrum obsługi oferuje usługi odzyskiwania dokumentów obywatelom Fuzhou mieszkającym w regionie Barcelony, którzy nie mogli wrócić do Chin z powodu pandemii. ograniczenia i wysokie koszty lotów.

Według organizacji Safeguard Defenders, Chiny twierdzą, że 230 000 podejrzanych o oszustwo zostało „przekonanych do powrotu” do Chin między kwietniem 2021 a lipcem 2022 roku.

„Operacje te unikają oficjalnej dwustronnej współpracy policyjnej i sądowej oraz naruszają międzynarodowe praworządność i mogą naruszać integralność terytorialną krajów trzecich zaangażowanych w tworzenie równoległego mechanizmu policyjnego przy użyciu nielegalnych metod” – czytamy w raporcie.

Władza wykonawcza Unii Europejskiej poinformowała w czwartek, że do państw członkowskich należy zbadanie takich zarzutów dotyczących suwerenności narodowej.

Węgierski deputowany opozycji twierdził w tym miesiącu, że odkrył w Budapeszcie dwa miejsca, w których działały chińskie zagraniczne posterunki policji bez wiedzy ministerstwa spraw wewnętrznych kraju.

Prawodawca Marton Tompos powiedział, że jedna z dwóch lokalizacji w węgierskiej stolicy miała tabliczkę z napisem Qingtian Overseas Police Station. Tompos powiedział, że nie jest w stanie skontaktować się z nikim powiązanym z witryną, a gdy odwiedził ją ponownie kilka dni później, znak został usunięty.

Węgierskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie odpowiedziało od razu na pytania AP w tej sprawie.

Według organizacji Safeguard Defenders w Portugalii działają trzy nieformalne chińskie posterunki policji. Władze portugalskie nie odpowiedziały natychmiast na pytania AP dotyczące roszczenia.

Raport portugalskiej telewizji powiedział, że jedna z lokalizacji, zlokalizowana w kompleksie przemysłowym w północnej Portugalii, wydawała się być salonem samochodowym prowadzonym przez Chińczyka. Mężczyzna zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z chińskim rządem, nawet gdy nadawca SIC Noticias pokazał mu film promujący Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i powiedział, że kieruje lokalnym stowarzyszeniem pomagającym chińskim imigrantom.

W Tanzanii zarówno policja, jak i chińska ambasada zaprzeczyły obecności chińskiego posterunku policji w centrum handlowym i dawnej stolicy kraju, Dar es Salaam, po tym, jak BBC poinformowało o tym w zeszłym tygodniu.

„Wymyślacie historie”, ambasada napisała na Twitterze, nazywając raport przykładem dezinformacji mającej na celu podział relacji Chiny-Afryka. Rzecznik policji wysłał AP kopię odmowy Chin w odpowiedzi na pytania w czwartek.

W Lesotho, królestwie w południowej Afryce, nadinspektor policji krajowej Mpiti Mopeli również zaprzeczył istnieniu jakichkolwiek chińskich działań organów ścigania. Powiedział, że takie operacje byłyby nielegalne, ponieważ każda forma policji w Lesotho jest prowadzona przez władze lokalne.

Za dziesięć lat u władzyPrezydent Chin Xi Jinping prowadził nieustanną walkę z korupcją, w wyniku której dziesiątki milionów kadr Partii Komunistycznej zbadano i rozszerzyło się za granicę poprzez dwie kampanie znane jako Sky Net i Fox Hunt. Obaj mają za zadanie wytropić rzekomo skorumpowanych urzędników, którzy uciekli za granicę i przekonać ich do powrotu do Chin ze skradzionymi państwowymi aktywami.

Odkąd Chiny zaczęły się otwierać w latach 80., korupcja była głównym problemem wśród osób z dostępem do państwowych funduszy i zasobów przy niewielkiej liczbie zabezpieczeń, a gotówka była często wyprowadzana za granicę, zwłaszcza do USA i innych krajów nieobjętych traktatem w ramach ekstradycji z Chinami. .

___

Herbert Moyo w Maseru, Lesotho, Cara Anna w Nairobi, Kenia, Francesco Sportelli i Maria Grazia Murru w Rzymie, Justin Spike w Budapeszcie, Renata Brito w Barcelonie, Aritz Parra w Madrycie, Barry Hatton w Lizbonie, Samuel Petrequin w Brukseli, Przyczynili się do tego Jill Lawless z Londynu i reporterzy AP w Chinach.

Leave a Comment