Chiny przygotowują się na falę pracowników uciekających z fabryki iPhone’ów w Zhengzhou dotkniętym Covidem | Chiny

Miasta w centrum Chiny pospiesznie sporządzili plany izolowania pracowników migrujących uciekających do swoich rodzinnych miast z największej w kraju fabryki iPhone’ów w obawie, że rozprzestrzenią koronawirusa po opuszczeniu fabryki w dotkniętym Covid Zhengzhou.

Filmy udostępnione w chińskich mediach społecznościowych pokazały osoby podające się za pracowników firmy Foxconn roślina wspinająca się po płotach i niosąca swoje rzeczy przez drogę. Wcześniej informowano, że wielu pracowników zostało poddanych kwarantannie z powodu wybuchu epidemii.

Foxconn, dostawca Apple z siedzibą na Tajwanie, zatrudnia około 200 000 pracowników w kompleksie Zhengzhou. Nie ujawniła liczby zarażonych pracowników ani liczby, która odeszła, ale powiedziała w niedzielę, że nie powstrzyma ich od wyjazdu.

Zhengzhou, stolica prowincji Henan, zgłosiło 167 lokalnie przenoszonych przypadków Covid w ciągu siedmiu dni do 29 października, w porównaniu z 97 infekcjami w poprzednim okresie siedmiu dni.

Pobliskie miasta, w tym Yuzhou, Changge i Qinyang, w sobotę wezwały pracowników Foxconnu, aby przed powrotem do domu zgłosili się do władz lokalnych.

Powracający pracownicy mieli podróżować „z punktu do punktu” w zainscenizowanych pojazdach i zostać poddani kwarantannie po przybyciu, władze poinformowały w oddzielnych listach opublikowanych w mediach społecznościowych do pracowników Zhengzhou Foxconn.

Zdjęcia i filmy krążące w chińskich mediach społecznościowych od soboty zdają się przedstawiać pracowników Foxconna wracających do domu, wędrujących po polach w dzień i po drogach w nocy.

„Niektórzy ludzie spacerowali wśród pól pszenicy z bagażami, kocami i kołdrami” – napisał użytkownik WeChat w poście o zdjęciach w mediach społecznościowych. „Nie mogłem się powstrzymać od smutku.

Ochotnicy z pobliskich wiosek przygotowywali żywność i napoje dla pracowników Foxconnu. Jeden z takich wolontariuszy, który poprosił o identyfikację tylko jako Zhang ze względu na prywatność, został odpowiedzialny za dystrybucję zapasów przygotowanych przez jego wioskę w powiecie Xingyang.

Powiedział, że ludzie w filmie, który przesłał na platformę Douyin, byli pracownikami Foxconna, ponieważ musieliby iść w ten sposób, gdyby opuszczali zakład.

Pod Bardzo rygorystyczna chińska polityka „zero covid”Miasta zostały nakazane do szybkiego działania w celu powstrzymania wszelkich epidemii, z możliwymi środkami, w tym całkowitymi blokadami. 19 października Foxconn zakazał wszelkich posiłków w stołówkach i wymagał od pracowników jedzenia w ich dormitoriach.

„Rząd zgodził się na wznowienie obiadów, aby poprawić komfort i satysfakcję pracowników” – powiedział Foxconn w niedzielę.

„Jednocześnie dla niektórych pracowników, którzy chcą wrócić do domu, [plant] współpracuje z rządem w celu zorganizowania personelu i pojazdów, aby zapewnić pracownikom regularne usługi powrotne z punktu do punktu”.

Zakłócenie chińskiej polityki Covid dla handlu i przemysłu nasiliły się w ostatnich tygodniach wraz z mnożeniem się przypadków.

Shanghai Disneyland powiedział w sobotę, że będzie działać ze zmniejszoną przepustowością. W środę Universal Beijing Resort został zawieszony po wizycie osoby zakażonej.

„Jesteśmy bardzo świadomi, że jest to trudna bitwa w obecnej formie” – powiedział Foxconn. Sytuacja stopniowo ulega opanowaniu, dodała firma, i będzie koordynować rezerwowe moce produkcyjne z innymi zakładami, aby ograniczyć jakikolwiek wpływ.

Apple nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w sprawie Foxconna.

Leave a Comment