Chińskie miasta szykują się na falę pracowników Foxconn z Zhengzhou dotkniętego COVID

PEKIN, 30 października (Reuters) – Miasta w środkowych Chinach pospieszyły z opracowaniem planów odizolowania pracowników migrujących uciekających do swoich rodzinnych miast od rozrastającej się montowni producenta iPhone’a Foxconna. (2317.TW) w dotkniętym COVID Zhengzhou, obawiając się, że mogą wywołać wybuch koronawirusa.

Zhengzhou, stolica centralnej prowincji Henan, zgłosiło 167 lokalnych przypadków COVID-19 w ciągu siedmiu dni do 29 października, w porównaniu z 97 infekcjami w ciągu poprzednich siedmiu dni.

Jabłko (AAPL.O) Tajwański dostawca Foxconn zatrudnia obecnie około 200 000 pracowników w swoim kompleksie w Zhengzhou i nie ujawnił liczby zarażonych pracowników, ale powiedział w niedzielę, że nie powstrzyma pracowników przed wyjazdem.

Pod koniec soboty miasta w pobliżu Zhengzhou, w tym Yuzhou, Changge i Qinyang, wezwały pracowników Foxconna do wcześniejszego zgłoszenia się lokalnym władzom przed podróżą do domu.

Powracający pracownicy mają podróżować „z punktu do punktu” w przygotowanych wcześniej pojazdach i zostać poddani kwarantannie po przybyciu, powiedzieli w oddzielnych listach na swoich kontach w mediach społecznościowych do pracowników Zhengzhou Foxconn.

Zgodnie z bardzo surową chińską polityką Zero COVID miasta są zobowiązane do szybkiego działania w celu powstrzymania wszelkich epidemii, za pomocą środków, które mogą obejmować całkowitą blokadę. 19 października Foxconn zakazał wszelkich posiłków w stołówce i zażądał od robotników jedzenia w ich dormitoriach.

„Rząd zgodził się na wznowienie obiadów, aby poprawić komfort i satysfakcję pracowników” – powiedział Foxconn Reuterowi w e-mailowej odpowiedzi na pytania w niedzielę.

„W tym samym czasie dla niektórych pracowników, którzy chcą wrócić do domu, (zakład) współpracuje z rządem w celu zorganizowania personelu i pojazdów, aby zapewnić pracownikom uporządkowaną usługę powrotu z punktu do punktu”.

Zakłócenia chińskiej polityki COVID w handlu i przemyśle nasiliły się w ostatnich tygodniach w miarę wzrostu liczby przypadków. Shanghai Disneyland powiedział w sobotę, że będzie działać ze zmniejszoną przepustowością. W środę Universal Beijing Resort został zawieszony po wizycie jednej zarażonej osoby.

„Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji jest to ciężka bitwa” – powiedział Foxconn.

Ale sytuacja stopniowo przechodzi pod kontrolą i Foxconn będzie koordynować rezerwowe moce produkcyjne z innymi zakładami, aby ograniczyć potencjalny wpływ.

Apple nie odpowiedział od razu na prośbę Reutera o komentarz na temat sytuacji w Foxconnie.

„Nie mogłem pomóc, ale czuję się smutny”

Foxconn nie odpowiedział na pytania agencji Reuters o to, ile przypadków wykryto w fabryce w Zhengzhou i ilu pracowników odeszło.

Zdjęcia i filmy krążące w chińskich mediach społecznościowych od soboty pokazują, że pracownicy Foxconna najwyraźniej wracają do domu, wędrując po polach w dzień i drogach w nocy. Reuters nie mógł od razu zweryfikować autentyczności postów.

W geście poparcia okoliczni mieszkańcy zostawili wodę butelkowaną i zapasy przy drodze ze znakami, takimi jak: „Dla pracowników Foxconn wracających do domu”, zgodnie z postami w mediach społecznościowych.

„Niektórzy ludzie spacerowali między polami pszenicy z bagażami, kocami i kocami” – napisał użytkownik WeChat w poście o zdjęciach w mediach społecznościowych.

„Nie mogłem się powstrzymać od smutku.

Reportaż Ryana Woo i Ziya Tanga; Edytowane przez Edmunda Klamanna i Nicka Macfie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment