Chińskie miasta podwajają stawki zero-Covid w miarę rozprzestrzeniania się epidemii

  • Chiny już trzeci dzień zgłaszają ponad 1000 nowych lokalnych przypadków
  • Kanton, Wuhan, Xining wśród miast zaostrzających środki COVID
  • Chiny wielokrotnie obiecywały przestrzeganie polityki zerowej tolerancji

PEKIN, 27 października (Reuters) – Chińskie miasta od Wuhan w środkowych Chinach po Xining na północnym zachodzie podwajają się na krawężnikach COVID-19, oklejają budynki, zamykają dzielnice i rzucają miliony w niepokój, starając się powstrzymać rozprzestrzeniającą się epidemię.

Chiny zgłosiły ponad 1000 nowych przypadków COVID w całym kraju w czwartek trzeci dzień z rzędu, co jest skromną liczbą w porównaniu z dziesiątkami tysięcy dziennie, które spowodowały całkowite zamknięcie Szanghaju na początku tego roku, ale wystarczająca, aby skłonić dalsze ograniczenia w całym kraju.

Liczba przypadków koronawirusa w Chinach pozostaje niewielka jak na światowe standardy, ale zastosowane w tym roku bardzo rygorystyczne i destrukcyjne środki powstrzymywania przeciwko wysoce zakaźnej odmianie Omicron w tym roku mocno zaważyły ​​na drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Kanton, czwarte co do wielkości miasto Chin pod względem wyników gospodarczych i stolica prowincji Guangdong, w czwartek zamknął więcej ulic i dzielnic i zatrzymał ludzi w swoich domach, ponieważ nowe obszary zostały uznane za zagrożone w wyniku odrodzenia COVID, który utrzymywał się przez czwarty tydzień.

„Wielu moich przyjaciół i współpracowników zostało zamkniętych w domu” – powiedziała 28-letnia Lily Li, mieszkanka Guangzhou.

„Sytuacja jest nadal niestabilna. Wiele miejsc jest zamkniętych. Zajęcia zostały wstrzymane, a miejsca rozrywki również zostały zawieszone. Siłownia, do której często chodzę, również została zamknięta”.

Według Nomury, do 24 października 28 miast wdrożyło różnego stopnia środki blokujące, które dotyczyły około 207,7 milionów ludzi w regionach odpowiedzialnych za około 25,6 biliona juanów (3,55 biliona dolarów) produktu krajowego brutto Chin.

Odpowiada to prawie jednej czwartej produkcji gospodarczej Chin w 2021 roku.

Akcje w Chinach kontynentalnych nieznacznie spadły w czwartek, ponieważ wybuch epidemii i ponure dane dotyczące sektora przemysłowego dotkniętego COVID zaszkodziły nastrojom.

Wuhan nieszczęście

Wuhan, miejsce pierwszej na świecie epidemii COVID-19 pod koniec 2019 r., zgłosiło w tym tygodniu około 20 do 25 nowych infekcji dziennie, co skłoniło lokalne władze do nakazania ponad 800 000 osób w jednej dzielnicy pozostania w domu do niedzieli.

„Nie wiem, co robić. Jeśli nadal możemy przetrwać takie życie, przypuszczam, że przeżyjemy” – powiedział 38-letni mieszkaniec Wuhan o nazwisku Chang.

„Widząc tę ​​wiadomość o COVID, czujemy się teraz trochę odrętwiali. Czujemy się odrętwiali z tego wszystkiego. Czujemy się coraz bardziej odrętwiali”.

Wuhan również zawiesił sprzedaż wieprzowiny w niektórych częściach miasta, według zdjęć i postów w mediach społecznościowych, po wykryciu jednego przypadku COVID, który według władz był powiązany z lokalnym łańcuchem dostaw wieprzowiny.

W Xining, stolicy prowincji Qinghai, posty w mediach społecznościowych mówiły o niedoborach żywności i rosnących cenach podstawowych towarów, gdy władze służby zdrowia w tym 2,5-milionowym mieście ścigały się z COVID po tygodniowym święcie państwowym na początku października.

„W celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia, niektóre sklepy warzywne i owocowe zostały zamknięte i poddane kwarantannie” – powiedział w środę urzędnik rządowy Xining.

Inne duże miasta w Chinach, w tym Zhengzhou, Datong i Xian, wprowadziły w tym tygodniu nowe krawężniki, aby powstrzymać lokalne epidemie.

Park rozrywki Universal Resort w Pekinie został zamknięty w środę po tym, jak jeden z gości uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Chiny wielokrotnie przysięgały, że utrzymają swoją reakcję zerowej tolerancji na COVID-19 i wdrożą środki, które według władz są niezbędne do powstrzymania wirusa.

„Gdy gdzieś pojawi się sprawa, a następnie nawiążesz bliski kontakt, musisz zostać poddany kwarantannie” – powiedział Wen Bihan, 26-letni mieszkaniec Pekinu, który dwukrotnie był izolowany w miejscu kwarantanny.

“To denerwuje.”

(1 USD = 7,2107 chińskiego juana renminbi)

Raportowanie Ryana Woo; Dodatkowe sprawozdania Martina Quina Pollarda i Shubinga Wanga w Pekinie i Josha Ye w Hongkongu; Pod redakcją Edmunda Klamanna, Lincoln Feast i Tomasza Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment