Chiński juan pogrąża się w obawach przed trzecią kadencją Xi


Hongkong
CNN Biznes

Chiński juan spadł we wtorek do najniższego poziomu od blisko 15 lat inwestorzy uciekli Chińskie aktywa wśród obaw o Xi dramatyczny ruszaj się aby lepiej uchwycić moc va fundamentalna zmiana przywódców Partii Komunistycznej

Na ściśle kontrolowanym rynku krajowym juan gwałtownie spadł, osiągając najsłabszy poziom od końca 2007 roku. spadła o 0,6% do około 7,3 za dolara. Waluta straciła w tym roku 15% w stosunku do dolara amerykańskiego.

W handlu poza Chinami kontynentalnymi juan na krótko spadł do około 7,36 za dolara we wtorek, najniższego poziomu w historii, według Refinitiv, którego dane pochodzą z 2010 r. Później odrobił straty i handlował między 19:33 a 15. : 35. czasu Hongkongu (3:35 czasu ET).

Waluta była ustalona na poziomie 8,28 w stosunku do dolara amerykańskiego przez lata, aż do 2005 r., kiedy Chiny przeszły na „kierowany płynny kurs wymiany”. Potem stopniowo zyskiwał, osiągając w 2014 r. prawie 6,01.

Spadki były związane z historycznym szlakiem chińskich aktywów na całym świecie. W poniedziałek chińskie akcje w Hongkongu i Nowym Jorku spadły, wymazując z rynku miliardy dolarów. Test porównawczy Hongkongu Hang Seng

(HSI)
Indeks zamknął się o 6,4%. Nasdaq Golden Dragon China Index, który śledzi wiele popularnych chińskich firm notowanych na Wall Street, spadła o ponad 14%. We wtorek Hang Seng

(HSI)
spadła dalej i spadła o 0,2% w handlu popołudniowym.

Ogromna wyprzedaż nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak rządząca partia komunistyczna ujawniła swoje nowe kierownictwo na następne pięć lat. Oprócz zapewnienia sobie bezprecedensowej trzeciej kadencji jako szef partii, Xi wypracował kluczowe stanowiska u zagorzałych lojalistów.

W nowym top zespole brakowało wielu wyższych urzędników, którzy wspierali reformy rynkowe i otwieranie gospodarki, wzbudzając obawy co do przyszłego kierunku kraju i jego relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Międzynarodowi inwestorzy wystraszeni przetasowaniami w zarządzie zrzucają chińskie aktywa pomimo silniejszego niż oczekiwano wydania Chińskie dane o PKB w poniedziałek. Obawiają się, że zacieśnienie władzy Xi doprowadzi do kontynuacji dotychczasowej polityki Pekinu i dalszego zakłócenia gospodarki, która pomimo odbicia w ostatnim kwartale nadal rośnie znacznie poniżej oficjalnego celu 5,5% na ten rok.

Przetasowania w chińskim przywództwie „wzbudziły obawy dotyczące kontynuowania polityki nieprzyjaznej dla rynku i rosnącego ryzyka błędów politycznych pod autorytarnymi rządami prezydenta Xi Jinpinga w nadchodzących latach” – powiedział Ken Cheung, główny strateg forex w Azji w Mizuho Bank.

„Inwestorzy zagraniczni podjęli działania w celu zmniejszenia swojej ekspozycji na chińskie aktywa” – powiedział, dodając, że chińska waluta znajduje się pod coraz większą presją odpływu kapitału.

Chiński juan, wraz z innymi głównymi walutami światowymi, w ostatnich miesiącach gwałtownie się osłabił w stosunku do dolara. Dolar wspiął się do najwyższego poziomu od dwóch dekad wobec koszyka głównych walut, wspieranego przez jastrzębi Fed, który próbuje powstrzymać niekontrolowaną inflację.

juan jest na dobrej drodze do najgorszego roku od 1994 W ciągu nocy Chiny zdewaluowały swoją walutę o 33% w ramach reform rynkowych.

Leave a Comment