ByteDance, Pinduoduo uruchamia zagraniczną witrynę e-commerce, aby rzucić wyzwanie Amazonowi

Właściciel TikTok ByteDance uruchomił stronę o modzie damskiej o nazwie If Youoou. Pinduoduo uruchomiło w USA sklep internetowy o nazwie Temu. Obie firmy są najnowszymi chińskimi gigantami technologicznymi, którzy wdarli się na międzynarodowy rynek e-commerce zdominowany przez Amazon.

Mike Kemp | Na zdjęciach | Obrazy Getty

Pinduoduo i właściciel TikTok ByteDance uruchomili w ostatnich miesiącach witryny e-commerce za granicą, aby zdobyć przyczółek w sprzedaży chińskich produktów zagranicznym kupującym.

Ten ruch stawia dwie chińskie firmy technologiczne na kursie kolizyjnym Amazonka w miarę ich ekspansji za granicę.

Pinduoduo, jedna z największych chińskich firm e-commerce, uruchomił amerykańską stronę zakupową o nazwie Temu w zeszłym miesiącu, która sprzedawała produkty w kategoriach od mody po sport i elektronikę.

Kilka tygodni później ByteDance, właściciel krótkoformatowej aplikacji wideo TikTok z Pekinu, uruchomił stronę modową o nazwie If Youoou. Obecnie jest wysyłany do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji.

Obie firmy próbują powtórzyć sukces chińskiej marki fast fashion Shein, o której mówi się, że teraz warte 100 miliardów dolarów i znaleźli dużą bazę klientów w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

ByteDance i Pinduoduo opierają się również na transgranicznym handlu elektronicznym – sprzedaży chińskich towarów zagranicznym konsumentom. Rynki amerykański i europejski również stanowią szansę na wzrost.

Przeprowadzka za granicę następuje, gdy giganci technologiczni w Chinach szukają nowych dróg rozwoju jako gospodarki krajowej wciąż stoi przed wyzwaniami w wyniku surowej polityki Pekinu mającej na celu kontrolowanie Covid i pogarszającego się globalnego otoczenia makroekonomicznego.

„Myślę, że ByteDance i [Pinduoduo] wykorzystali okazję do zastosowania swoich unikalnych innowacji w handlu społecznościowym na rynkach zagranicznych, powiedział CNBC Jacob Cooke, dyrektor generalny WPIC, firmy zajmującej się technologią i marketingiem e-commerce, która pomaga zagranicznym markom sprzedawać w Chinach.

Pinduoduo odmówił komentarza do tej historii, a ByteDance nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Strategia e-commerce Pinduoduo i ByteDance

Transgraniczne strategie e-commerce Pinduoduo, znanego również jako PDD, i ByteDance będą się różnić ze względu na ich różne mocne strony.

W Chinach PDD szybko się rozwijało, budując bezpośrednie więzi z dostawcami i oferując duże rabaty. Może to pomóc, jeśli chodzi o pozyskiwanie produktów do sprzedaży w USA i sprzedawanie ich po niskich cenach.

Tymczasem ByteDance prowadzi TikTok – jedną z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych na świecie.

Algorytmy ByteDance do zrozumienia konsumentów na Tiktok, a także potencjał wykorzystania ekosystemu TikTok do handlu, to ogromne zalety – powiedział Cooke.

Chińska firma nie jest nowa w handlu elektronicznym za granicą. W Wielkiej Brytanii TikTok ma funkcję zakupów, w której marki i wpływowe osoby tworzą filmy o produktach, a użytkownicy mogą kupować te produkty za pośrednictwem aplikacji.

Ale jak dotąd nie odniosła sukcesu.

[Pinduoduo and ByteDance] borykają się z niską świadomością marki i muszą budować zaufanie użytkowników.

Dmonstudio, strona internetowa o modzie damskiej uruchomiona wcześniej przez ByteDance, została zamknięta po kilku miesiącach działania. A Fanno, kolejna strona e-commerce od ByteDance, nie zrobiła wielkiego wrażenia.

Tak zwane zakupy na żywo są bardzo popularne w Chinach i niektórych krajach Azji, ale nie przyjęły się ani w Europie, ani w USA. Czasy finansowe ogłosił w lipcu, że TikTok zrezygnował z planów rozszerzenia swojej strategii e-commerce o transmisje na żywo w Europie i USA

To może być powód, dla którego ByteDance utrzymywało się z witryną zakupów e-commerce, która towarzyszy jej strategii zakupowej TikTok.

ByteDance i Pinduodudo to nowsze chińskie firmy, które chcą wejść na rynki międzynarodowe. Ali Baba oraz JD.comDwie największe chińskie firmy e-commerce były w ostatnich latach rozwija się za granicą.

Amazon wyzwanie?

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Jednym z powodów jest to, że według Cooka zachowania konsumentów poza Chinami faworyzują model Amazona. Klienci zazwyczaj udają się do Amazon, aby znaleźć konkretne produkty lub marki, które już zdecydowali się kupić, powiedział.

Dla kontrastu, chińskie platformy, takie jak Alibaba’s Tmall i JD.com „działają bardziej jak wirtualne centra handlowe, w których ludzie przeglądają i uczestniczą w cyfrowych doświadczeniach społecznościowych”.

Pinduoduo i ByteDance „mogą wchłonąć udział Amazona w niektórych sektorach, tak jak zrobił to Shein, ale ostatecznie nie zagrożą uściskowi Amazona na amerykańskim rynku e-commerce” – powiedział Cooke.

„Mają do czynienia z niską świadomością marki i muszą budować zaufanie użytkowników”.

Jak chiński Shein stał się bardziej wartościowy niż H&M i Zara razem wzięte?

Leave a Comment