Brytyjski parlamentarzysta o kontrowersyjnym wyborze Rishi Sunaks

Rishi Sunak upierał się, że Suella Braverman przyznała się do błędu i wzięła na siebie odpowiedzialność.

Londyn:

Brytyjski premier Rishi Sunak napotkał w niedzielę narastającą presję po tym, jak ponownie mianował minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman, pomimo jej rezygnacji z powodu naruszenia bezpieczeństwa.

Sunak przywrócił Braverman na stanowisko sekretarza spraw wewnętrznych, kiedy został premierem, zaledwie kilka dni po tym, jak opuściła krótkotrwały rząd poprzedniczki Liz Truss.

Opozycyjna posłanka Partii Pracy Yvette Cooper skrytykowała w niedzielę „nieodpowiedzialne” ponowne powołanie Bravermana przez Sunaka na stanowisko odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne, a także powiedziała Sky News, że pojawiły się pytania dotyczące możliwych dalszych naruszeń bezpieczeństwa przez Bravermana.

„To naprawdę pokazuje ogromny błąd w ocenie Rishiego Sunaka, aby ponownie wyznaczyć kogoś zaledwie sześć dni po złamaniu kodeksu ministerialnego z powodu luk w zabezpieczeniach” – powiedział Cooper.

„Bezpieczeństwo narodowe jest zbyt ważne dla tego rodzaju chaosu, zamieszania i naprawdę nieodpowiedzialnego podejmowania decyzji”.

Cooper wypowiedział się po tym, jak lider Partii Pracy Keir Starmer powiedział w piątek, że Sunak powinien zwolnić Suellę Braverman, co określił jako „mocną rzecz do zrobienia”.

Uważa się, że Braverman reprezentuje najbardziej prawicowych konserwatywnych posłów. Z entuzjazmem poparła plan wysłania migrantów przybywających nielegalnie do Wielkiej Brytanii do Rwandy.

Podobno kłóciła się z panią Truss o politykę imigracyjną, ale zatrzymała się z powodu naruszenia bezpieczeństwa: wysłała poufny dokument na swoje prywatne konto e-mail, a następnie przesłała go dalej.

Pan Sunak upiera się, że pani Braverman uznała swój błąd i przyjęła odpowiedzialność.

Sojusznik Sunaka, Michael Gove, który powrócił do pracy, którą wykonywał za premiera Borisa Johnsona jako minister ds. „rozliczeń”, bronił Braverman w niedzielę jako „głównego czołowego polityka”.

Powiedział Sky News, że pani Braverman „ciężko pracowała, aby nasze granice były bezpieczniejsze, a policja bardziej skuteczna”.

Pan Gove powiedział BBC, że to jego „zrozumienie”, że pani Braverman szybko zgłosiła incydent w odpowiedni sposób, podczas gdy nadawca powiedział, że pokazano mu e-mail od Bravermana z pytaniem do odbiorcy: „Czy możesz usunąć wiadomość i zignorować ją ?”

Pan Gove twierdził, że taki komunikat będzie „standardową praktyką”.

Skandal nastąpił, gdy w niedzielę „Mail” opublikował niepotwierdzony raport, że osobisty telefon Truss został zhakowany przez podejrzanych agentów Kremla, gdy była sekretarzem spraw zagranicznych.

Pan Gove powiedział Sky, że nie wie, czy historia jest prawdziwa, ale podkreślił: „Kwestie bezpieczeństwa traktujemy niezwykle poważnie”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez pracowników NDTV i została opublikowana z syndykowanego źródła).

Polecany film dnia

Leave a Comment