Brytyjczyk Rishi Sunak odłożył plan zatkania budżetowej czarnej dziury w Wielkiej Brytanii

  • Premier i kanclerz skarbu podjęli „rozważną” decyzję
  • Sunak mówi rządowi: „Ważne dla podejmowania właściwych decyzji”
  • Rynki reagują, ale zakres ruchów jest ograniczony w porównaniu do września

LONDYN, 26 października (Reuters) – Nowy premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, w środę opóźnił ogłoszenie z niecierpliwością wyczekiwanego planu naprawy finansów publicznych kraju do 17 listopada, dwa i pół tygodnia później niż pierwotnie planowano.

Odroczenie, pierwsza decyzja polityczna Sunaka od wtorkowego przejęcia Liz Truss, na krótko podniosło brytyjskie koszty pożyczek na rynkach finansowych, ale nie było powtórki spanikowanej wyprzedaży obligacji wywołanej planem Truss dotyczącym wrześniowych obniżek podatków.

Sunak stawia czoła recesji w czasie, gdy Bank Anglii podnosi stopy procentowe, aby okiełznać dwucyfrową inflację. Niski wzrost i rosnące koszty finansowania zewnętrznego zwiększyły presję na i tak już napięte finanse publiczne.

Rząd przygotowuje cięcia wydatków i cięcie podatków, podobnie jak rosnące koszty kredytów hipotecznych, żywności, paliwa i ogrzewania doprowadzają do granic możliwości budżetów wielu gospodarstw domowych.

„Byłem szczery. Będziemy musieli podjąć trudne decyzje, aby przywrócić stabilność gospodarczą i zaufanie” – powiedział Sunak parlamentowi, obiecując chronić najsłabszych.

„Kanclerz (Jeremy Hunt) wyda to oświadczenie w jesiennym oświadczeniu za kilka tygodni”.

Minister finansów Hunt powiedział, że potrzeba więcej czasu, aby nowy plan uwzględniał nowe prognozy gospodarcze. Czytaj więcej

Oczekuje się, że rząd pokryje deficyt budżetowy w wysokości do 40 miliardów funtów (46 miliardów dolarów). W przeciwieństwie do planu Truss z zeszłego miesiąca, zostanie on w pełni skontrolowany przez brytyjski organ nadzoru fiskalnego.

Poproszona o potwierdzenie zaangażowania rządu w kosztowny, inflacyjny wzrost emerytur, sekretarz prasowy Sunak powiedziała, że ​​nie będzie spekulować przed 17 listopada.

Jego zespół udzielił tej samej odpowiedzi na inne potencjalnie kosztowne decyzje dotyczące wydatków na pomoc zagraniczną, obronność i świadczenia socjalne.

HIT WIARYGODNOŚCI

Wiarygodność Wielkiej Brytanii na rynkach finansowych została zachwiana w zeszłym miesiącu, gdy Truss ogłosiła niefinansowane obniżki podatków, powodując gwałtowny spadek na rynku obligacji, który musiał interweniować BoE. Truss został zmuszony do odwrócenia się i ostatecznie zrezygnował.

Hunt powiedział, że chce przywrócić zaufanie, „że Wielka Brytania jest krajem, który płaci po swojemu, i dlatego średnioterminowy plan fiskalny jest niezwykle ważny. Plan wykazałby spowolnienie w perspektywie średnioterminowej” – dodał.

Opóźnienie planu budżetowego skomplikuje pracę Banku Anglii w przyszłym tygodniu, kiedy ma on opublikować prognozy dla gospodarki bez znajomości szczegółów planów fiskalnych rządu, a także podjąć ostateczną decyzję w sprawie polityki pieniężnej.

Oczekuje się, że Bank Anglii ponownie podniesie stopy procentowe 3 listopada, prawdopodobnie do 3,0% z 2,25%, chociaż inwestorzy podnieśli swoje zakłady na podwyżkę o cały punkt procentowy do ponad 1/3 po ogłoszeniu planu budżetowego. opóźnienie.

Hunt powiedział, że przedyskutował decyzję o opóźnieniu zeznania fiskalnego z gubernatorem BoE Andrew Baileyem i Bailey zrozumiał.

Będąc ministrem finansów podczas pandemii COVID-19, Sunak nadzorował ogromne wydatki i pożyczki, aby utrzymać gospodarkę. Zrezygnował w lipcu w proteście przeciwko przywództwu ówczesnego premiera Borisa Johnsona i temu, co postrzegał jako niechęć do podejmowania trudnych decyzji mających na celu opłacenie rachunku za pandemię.

Jego nominacja na przywódcę Partii Konserwatywnej spotkała się z szerokim uznaniem inwestorów, którzy widzą go i Hunta jako bardziej niż Truss chętnych do zlikwidowania dziury w finansach publicznych Wielkiej Brytanii.

Ceny obligacji rządowych Wielkiej Brytanii zwiększyły straty po potwierdzeniu opóźnienia planu budżetowego. Długoterminowe rentowności obligacji skarbowych osiągnęły nowe maksima, rosnąc o 12-13 punktów bazowych, po czym spadły i ledwo się zmieniły w ciągu dnia.

Ogłoszenie niewiele zmieniło również funta szterlinga.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva powiedziała w środę Reuterowi, że spodziewa się, że Sunak poprowadzi Wielką Brytanię do stabilności fiskalnej i powiedziała, że ​​ma rację, ostrzegając przed trudnymi decyzjami.

„Uważnie słuchałam, jak rozmawiał z Brytyjczykami i jest to przesłanie, które powinno rozbrzmiewać na całym świecie. To są trudne czasy i trudne czasy wymagają trudnych decyzji” – powiedziała Georgieva.

Reportaże Williama Jamesa, Sachin Ravikumar, Andy Bruce i Alistair Smout, dodatkowe reportaże Christiana Kraemera w Berlinie; Montaż przez Williama Schomberga i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment