Bruce Lehrmann: Jury odwołane w głośnym australijskim procesie o gwałt z powodu zewnętrznych badań przysięgłychCNN

jakiś australijski sędzia oddalił 12-osobową ławę przysięgłych obradującą nad swoim werdyktem i głośny proces gwałtu po ujawnieniu, przysięgły zbadał zarzuty i zabrał te informacje do pokoju przysięgłych.

Prezes Australijskiego Terytorium Stołecznego (ACT) Lucy McCallum powiedziała, że ​​nie ma innego wyjścia, jak odroczyć rozprawę w świetle postępowania sędziego i zaplanowała nowy proces na 20 lutego 2023 r.

Ława przysięgłych spędziła pięć dni na rozważaniu jednego z zarzutów niedobrowolnego seksu przeciwko byłemu członkowi Partii Liberalnej Bruce’owi Lehrmannowi, który został oskarżony o zgwałcenie swojej ówczesnej koleżanki Brittany Higgins w Parlamencie w marcu 2019 roku.

Lehrmann zaprzeczył zarzutom, mówiąc, że żaden stosunek płciowy – za zgodą lub w inny sposób – nie miał miejsca.

McCallum zauważył, że w Nowej Południowej Walii szukanie informacji na temat oskarżonego lub jakiejkolwiek sprawy związanej z procesem byłoby przestępstwem, ale nie było takiego prawa w stolicy kraju, gdzie sprawa była rozpatrywana.

„Nie ma takiego przestępstwa na Australijskim Terytorium Stołecznym. Ale nie ma wątpliwości, że zachowanie jurorki jest takie, że mogłoby to przerwać proces – powiedziała w czwartek.

„Oczywiste jest, że jest to nieoczekiwany i niefortunny wynik tego procesu” – dodała.

12-osobowa ława przysięgłych wycofała się, aby rozważyć werdykt w ubiegłą środę po procesie, który rozpoczął się 3 października i trwał prawie trzy tygodnie.

Ława przysięgłych powiedziała McCallumowi we wtorek, że nie są w stanie podjąć jednomyślnej decyzji, ale odesłała ich z powrotem i poprosiła, aby spróbowali rozwiązać swoje różnice. Zostały odwołane w czwartek i zwolnione po ujawnieniu działań jurora.

Zarzuty gwałtu w budynku Parlamentu zostały ujawnione na początku 2021 r., chociaż przypuszczano, że atak miał miejsce w 2019 r. po nocy w Canberze. Higgins i Lehrmann byli wśród grupy pracowników pijących w barach w stolicy, zanim pojechali taksówką do Parlamentu, gdzie Higgins rzekomo zgwałcił Lehrmanna.

Higgins zgłosiła się na policję wkrótce po rzekomym incydencie, ale nie złożyła formalnej skargi z powodu obaw, że może to zaszkodzić jej karierze.

Ale w 2021 r. rozmawiała z mediami i sprawa trafiła na pierwsze strony gazet, nie tylko ze względu na lokalizację domniemanego ataku – w Izbach Parlamentu – ale z powodu twierdzeń Higginsa zniechęcono ją do unikania konsekwencji politycznych przed wyborami w 2019 r. , którą wygrała koalicja Liberalno-narodowa Morrisona.

Lehrmann został aresztowany i oskarżony w zeszłym roku, ale jego proces został opóźniony, po części z powodu obaw, że rozgłos wokół sprawy oznacza, że ​​nie zostanie sprawiedliwie wysłuchany.

Koalicyjny rząd Morrisona nie jest już u władzy po przegranej w maju wyborach federalnych z Partią Pracy.

Leave a Comment