Brazylijskie miasta prosperujące zabezpieczają przyszłość Bolsonaro

CATANDUVA, Brazylia, 28 października (Reuters) – Małe miasto Catanduva w pasie wiejskich gospodarstw w stanie Sao Paulo wyprzedza krzywą polityczną w Brazylii.

W 1996 roku miasto wybrało lewicowego Felixa Saha na swojego pierwszego burmistrza Partii Robotniczej (PT) – pełne sześć lat przed tym, jak Luiz Inacio Lula da Silva został prezydentem Brazylii, co oznacza prawie 14 lat rządów PT.

Ale administracja Sahy była nękana skandalami finansowymi, które zwiastowały szeroko zakrojone śledztwo korupcyjne, które uwięziło Lulę, nadszarpnęło reputację PT i utorowało drogę dla skrajnie prawicowej polityki spalonej ziemi prezydenta Jaira Bolsonaro.

Mieszkańcy Catandui, którzy skorzystali z ogromnego popytu Chin na towary brazylijskie, teraz w pełni popierają Bolsonaro. Przyciąga ich unikalna mieszanka społecznego konserwatyzmu, ewangelicznego zapału i małego rządu, zasadzonego na żyznej glebie kwitnącego sektora agrobiznesu i podlewanej nienawiścią do „komunistycznej” PT.

Więc nawet jeśli, jak sugerują sondaże, prezydent przegra z Lulą w niedzielnej turze prezydenckiej, piszczące traktory i pękające portfele konserwatywnych prosperujących miast, takich jak Catanduva, sugerują, że Bolsonarismo pozostanie.

Bolsonaro pozyskał lwią część środków na swoją kampanię od liderów agrobiznesu, zdobywając najwięcej głosów w pierwszej turze w sześciu z siedmiu największych rolniczych stanów Brazylii. W Catandui, która otoczona jest polami trzciny cukrowej, gajami cytrusowymi i ranczami bydła, prezydent zdobył ponad 62% głosów, ponad dwukrotnie więcej niż Lula.

„Dzisiaj Catanduva odzwierciedla sytuację, która ma miejsce w całej Brazylii”, powiedział burmistrz miasta, ksiądz Osvaldo Oliveira, katolicki ksiądz z brazylijskiej centroprawicowej Partii Socjaldemokracji (PSDB), który również popiera Bolsonaro i jego kandydata na czele Sao Paulo. Wyścig. gubernator stanu Tarcisio Freitas.

Oliveira powiedział, że hojniejsze wydatki socjalne PT i państwowa polityka gospodarcza były kiedyś pomocne, ale nie zmieniły się od 30 lat, podczas gdy „zaktualizowana propozycja” Bolsonaro daje szansę na odkupienie: „Ocalenie pewności siebie Brazylijczyków, patriotyzmu i edukacji obywatelskiej”. “

Odkąd Sahao ustąpił w 2005 roku, PT spędziła prawie dwie dekady bez prądu w ratuszu Catanduva. W ostatnich latach centrowy establishment, który zajął jego miejsce, ustawiał się bezpośrednio za Bolsonaro.

Sahao powiedział, że konserwatywny atak na Sao Paulo z Freitasem w rządzie pogrzebie nadzieje PT na odzyskanie władzy w najbogatszym i najludniejszym stanie Brazylii.

– Jeśli Bolsonaro i Tarcisio wygrają, zapomnij o tym – powiedział.

WYSIĘGNIK GOSPODARCZY

Pierwsza tura głosowania w tym miesiącu pokazała, że ​​ankieterzy znacznie nie docenili trwałego uroku Bolsonaro w Catandua i innych miastach rolniczego centrum Brazylii, które stało się motorem napędowym gospodarki kraju.

Według Centrum Zaawansowanych Studiów Ekonomii Stosowanej na Uniwersytecie w Sao Paulo agrobiznes odpowiadał za 27,6% produktu krajowego brutto (PKB) Brazylii w zeszłym roku, najwyższy odsetek od 2003 r. i wzrost z 20% w 2018 r., kiedy Bolsonaro został wybrany .

„Agrobiznes napędza nasz region” – powiedział burmistrz Catandua Oliveira. „Wraz z rozgrzewaniem się przemysłu oznacza to, że miasto ma się dobrze, gospodarka się porusza”.

Rekordowo niskie stopy procentowe w pierwszej połowie kadencji Bolsonaro pomogły brazylijskim rolnikom inwestować w kapitał, podczas gdy słaby kurs walutowy i silny globalny popyt sprawiły, że eksport towarów stał się bardzo dochodowy.

Poparcie Bolsonaro dla praw własności i jego złagodzenie przepisów dotyczących broni dla samoobrony przemawia również do producentów wiejskich, którzy kojarzą PT z bezrolnymi chłopami, którzy najeżdżają nieproduktywną ziemię, powiedział Allim Bassitt, 65-letni hodowca trzciny i wołowiny.

Taise Brazova z PT, pierwsza w historii czarna radna Catandua, powiedziała, że ​​najbardziej zatwardziałych bolsonaroistów można znaleźć wśród miejskiej elity, składającej się z bogatych rolników i biznesmenów. Chociaż ich liczba jest stosunkowo niewielka, powiedziała, że ​​ich opinie mają niezwykły wpływ na aspirującą klasę średnią.

Bolsonaryzm jest wzmacniany przez szanowane grupy obywatelskie, takie jak Lions International, Rotary Club i Masons, które stały się centrum poparcia dla prezydenta, powiedziała Beth Sahao, ustawodawca stanu PT i siostra byłego burmistrza.

Dodała, że ​​miejskie kongregacje ewangelickie pełnią podobną funkcję wśród klasy robotniczej, promując zakorzeniony konserwatyzm, któremu PT nie udało się przeciwdziałać.

„Ludzie myślą:„ Mam pracę, ponieważ ją dostałem, mam własny dom, ponieważ na nią pracowałem ”- powiedział Sahao. „Zaczynają więc odwracać się od polityki publicznej, od polityki społecznej, od gospodarki kraju”.

KURCZENIE TRAWY

Ataki Bolsonaro na ziemie PT ze szczególną siłą w Catandua, gdzie niewielu zapomniało o skandalach defraudacji byłego burmistrza Sahy.

Sahao powiedział, że nie zrobił nic złego i został „prześladowany przez prokuratora okręgowego. Miasto to wie”.

Kandydat PT, który go zastąpił, zajął ostatnie miejsce w głosowaniu w 2004 roku. Beth Sahao od tego czasu startowała i przegrała w czterech wyborach na burmistrza, otrzymując mniej niż 10% głosów w swojej pierwszej próbie.

Krajowa klęska PT nadeszła ponad dekadę później, kiedy śledztwo w sprawie korupcji ujawniło ogromne łapówki w zamówieniach publicznych, po których nastąpiła najgorsza w historii recesja gospodarcza Brazylii i postawienie w stan oskarżenia następcy Luli.

Sąd Najwyższy uchylił przekonania, które osobiście łączyły Lulu ze skandalami łapówkarskimi, a jego przenikliwość polityczna ożywiła jego karierę, ale wielu Brazylijczyków wciąż walczy o wybaczenie PT za jej występki.

Dziesięć lat temu PT była jedną z trzech partii, które rządziły większością miast w Brazylii. Nie jest nawet w pierwszej dziesiątce.

Ale to nie jedyna tradycyjna partia, którą wybił Bolsonarismo.

PSDB, przez długi czas najpotężniejsza siła polityczna w Sao Paulo, walczyła o utrzymanie znaczenia, gdy Bolsonaro zniszczył centroprawicę i zaoferował bardziej radykalną opozycję dla lewicy. W Sao Paulo niezliczeni burmistrzowie PSDB i ustawodawcy stanowi, a także ojciec Oliveira z Catandua, sprzymierzyli się z Bolsonaro.

Po wygraniu każdego wyścigu gubernatorów w stanie od 1994 roku kandydat PSDB, obecny gubernator Rodrigo Garcia, nie awansował nawet do niedzielnej tury.

Sondaże pokazują, że Freitas, były minister infrastruktury Bolsonaro, prawdopodobnie pokona kandydata PT i dołączy do szeregów probolsonarońskich gubernatorów, w tym Romeo Zema z sąsiedniego Minas Gerais i Claudio Castro w Rio de Janeiro.

Jeśli wygra Freitas, sojusznicy Bolsonaro będą kontrolować trzy największe gospodarki państwowe w Brazylii.

Rolnik Bassitt powiedział, że konserwatywne wartości brazylijskiej wsi i małych miast napędzają teraz politykę narodową. To przekonanie „ładnie pasuje do Bolsonaryzmu” – powiedział. „Nie zadzierają z socjalizmem Luli i PT”.

(1 USD = 5,3067 reali)

Reportaż Gabriela Stargardtera Montaż Brada Haynesa i Chrisa Sandersa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment