Brazylijski polityk poddaje się po zranieniu funkcjonariuszy policji podczas aresztowania

RIO DE JANEIRO / BRASILIA, 23 października (Reuters) – brazylijski polityk Roberto Jefferson poddał się wcześnie w niedzielę po zranieniu dwóch funkcjonariuszy policji podczas opierania się aresztowaniu nakazanemu przez najwyższy sąd w kraju.

Prezydent Jair Bolsonaro próbował zdystansować się od swojego sojusznika, który po aresztowaniu umieścił nagranie w mediach społecznościowych, mówiąc, że każdy, kto strzela do funkcjonariuszy policji, powinien być uważany za przestępcę.

Dwóch funkcjonariuszy zostało rannych odłamkami granatu rzuconego przez byłego kongresmana. Oboje poszli do szpitala, a później zostali zwolnieni, czytamy w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych w niedzielę rano kongresman pokazał zdjęcie funkcjonariuszy federalnych przybywających do jego domu, a później przyznał w innym nagraniu, że celuje w radiowóz, ale nie w funkcjonariuszy.

Sędzia Sądu Najwyższego Alexandre de Moraes nakazał aresztowanie Jeffersona po tym, jak były kongresmen i prezes partii politycznej PTB wydał taśmę obraźliwą sędzię Carmen Lucię za podjęte przez nią decyzje w sprawie wyborów prezydenckich.

Moraes powiedział w swoim orzeczeniu, że Jefferson nie zastosował się do warunków aresztu domowego.

Już w trakcie śledztwa w sprawie jego rzekomego udziału w produkcji fałszywych wiadomości, Jefferson wydał w piątek oświadczenie obraźliwe dla sędzi Carmen Lucia, która zdecydowała się przenieść część czasu antenowego Bolsonaro na kandydata na prezydenta i byłego prezydenta Luisa Inacio Lulę da Silvę po tym, jak lewica skarżyła się na niewłaściwe postępowanie reklamy przeciwników politycznych.

Dwóch senatorów opozycji, Randolfe Rodrigues i Eliziane Gama, zwróciło się do Sądu Najwyższego o ukaranie Jeffersona za obrazę Lucii.

Napięcia polityczne wzrosły przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich. Bolsonaro wcześniej zamieścił na Twitterze potępienie komentarzy Jeffersona na temat sprawiedliwości i jego sprzeciwu wobec więzienia. Lula powiedział, że problem powinien teraz rozwiązać policja i obwinia Bolsonaro o nasilenie przemocy politycznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport Rodrigo Vigi Gaiera i Alexandre’a Caverniego, pisarki Tatiany Bautzer; pod redakcją Diane Craft

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment