Boris Johnson wycofał się z wyścigu o przywództwo brytyjskich konserwatystów

LONDYN, 23 października (Reuters) – Były premier Boris Johnson wycofał się w niedzielę z wyścigu na kolejnego lidera Wielkiej Brytanii, mówiąc, że ma wystarczające poparcie prawodawców, aby przejść do następnego etapu, ale znacznie mniej niż wiodący były minister finansów. Riszi Sunak.

„Istnieje bardzo duża szansa, że ​​odniosę sukces w wyborach z członkami Partii Konserwatywnej – i że rzeczywiście mogę wrócić na Downing Street w piątek” – powiedział Johnson w oświadczeniu.

„Ale w ciągu ostatnich kilku dni niestety doszedłem do wniosku, że to po prostu nie byłoby w porządku. Nie można skutecznie rządzić, jeśli nie ma się zjednoczonej partii w parlamencie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Johnson, który nigdy formalnie nie ogłosił swojej prośby o powrót na Downing Street, spędził weekend próbując przekonać torysowskich prawodawców do poparcia go i powiedział w niedzielę, że ma poparcie 102 z nich.

Potrzebował poparcia 100 do poniedziałku, aby przejść do następnego etapu, w którym zmierzy się bezpośrednio z Sunakiem w głosowaniu 170 000 członków Partii Konserwatywnej.

Sunak, którego rezygnacja z funkcji ministra finansów w lipcu pomogła przyspieszyć upadek Johnsona, wyprzedził 100 deputowanych potrzebnych do przejścia do następnego etapu, zdobywając w niedzielę 142 deklarowanych zwolenników, według Sky News.

Zostanie mianowany liderem Partii Konserwatywnej i zostanie premierem w poniedziałek, jeśli kandydatka Penny Mordaunt nie osiągnie progu 100 poparcia dla członków partii, aby wymusić drugą turę. W niedzielę miała 24 zadeklarowanych zwolenników.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reporter Paul Sandle

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment