Biden na temat Rishi Sunaka jako kolejnego premiera Wielkiej Brytanii: „Przełomowy kamień milowy” | Wiadomości ze świata

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powitał w poniedziałek Rishi Sunaka jako następnego premiera Wielkiej Brytanii, nazywając jego zwycięstwo „kamieniem milowym”. Przemawiając na imprezie Białego Domu Diwali, Biden powiedział, że zwycięstwo Sunaka było „całkiem oszałamiające”. „Kamień milowy i to ma znaczenie, ma znaczenie” – powiedział Biden w wiadomościach.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała wcześniej, że Biden poczeka z oficjalnymi gratulacjami Sunak do czasu spotkania Sunaka z królem Karolem III. zgodnie z protokołem. Sunak ma spotkać się z królem Karolem III we wtorek. Powiedziała również, że prezydent USA będzie rozmawiał z Sunakiem w nadchodzących dniach, podała agencja informacyjna AFP. „Prezydent Biden oczekuje na rozmowę z sekretarzem Sunakiem w nadchodzących dniach i naszą dalszą bliską współpracę z Wielką Brytanią” – powiedziała.

Przeczytaj także: Jak zareagowali politycy indyjscy, gdy Rishi Sunak wygrał wyścig o stanowisko kolejnego premiera Wielkiej Brytanii?

Rishi Sunak został kolejnym premierem Wielkiej Brytanii – zastępując swoją dawną rywalkę Liz Truss – po wygraniu bitwy o przywództwo brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Pojawia się po tym, jak Penny Mordaunt – ostatni pretendent po tym, jak Boris Johnson wycofał się z wyścigu – nie zdołał zapewnić niezbędnych 100 nominacji od swoich kolegów posłów. Rishi Sunak ma zostać pierwszym premierem Zjednoczonego Królestwa pochodzenia indyjskiego.

Przeczytaj także: „Nie możemy się doczekać bliskiej współpracy”: premier Modi gratuluje Rishi Sunak

Ustępująca premier Liz Truss ogłosiła w zeszłym tygodniu zamiar rezygnacji po otwartym buncie przeciwko jej przywództwu w Partii Konserwatywnej. Mając zaledwie 45 dni na stanowisku, jest jak dotąd najkrótszym premierem w Wielkiej Brytanii.

(Z wkładem agencji)

Leave a Comment