Bianca Disneya, Grand Ballerina Heroine, spotyka się z mieszaną reakcją fanów: NPR


Disney przedstawia swoją pierwszą główną bohaterkę w swoim nowym filmie krótkometrażowym Odzwierciedlić.

Walt Disney Animation Studios / Zrzut ekranu autorstwa NPR


ukryj etykietę

zmień napisy

Walt Disney Animation Studios / Zrzut ekranu autorstwa NPR


Disney przedstawia swoją pierwszą główną bohaterkę w swoim nowym filmie krótkometrażowym Odzwierciedlić.

Walt Disney Animation Studios / Zrzut ekranu autorstwa NPR

Disney, firma, która wiecznie wyznacza szlaki i stale pozostaje w tyle, zaprezentowała swoją pierwszą bohaterkę w rozmiarze plus w zeszłym miesiącu, ku rozczarowaniu i inspiracji fanów.

Bianca, młoda tancerka baletowa bez słów wypowiadanych, występuje w dwuminutowym filmie krótkometrażowym pt Odzwierciedlić.

Film miał swoją premierę w zeszłym miesiącu jako część Short Circuit, serii eksperymentalnych animowanych filmów krótkometrażowych dostępnych tylko w Disney+, ale w tym tygodniu zyskuje nowe zainteresowanie w mediach społecznościowych, ponieważ coraz więcej widzów odkrywa jego zawartość.

Siłą napędową filmu jest walka Bianki z własnym wizerunkiem

Odzwierciedlić zaczyna Bianca, której lekcję tańca szybko tłumi zwątpienie po tym, jak instruktor skarci ją za „ciasny brzuch, długą szyję” i sprawdza w lustrze brzuch.

Szkło pęka, a Bianca zostaje szybko wciągnięta w ciemną i złowrogą przestrzeń, gdzie (uwaga, spoiler) musi tańczyć bez zahamowań, aby skutecznie walczyć ze swoim odbiciem.

Reżyserka Hillary Bradfield, najbardziej znana z pracy przy filmach Disneya magia oraz Kraina lodu IImówi, że oparła film na własnych doświadczeniach z obrazem ciała.

„Czuję, że zasadniczo jestem bardzo pozytywnie nastawiona do ciała. Ale kiedy jest to na poziomie osobistym, o wiele trudniej jest być pozytywnie nastawionym do ciała” – mówi w wywiadzie zawartym w odcinku.

„Czasami udajesz się do ciemnego miejsca, aby dostać się do dobrego miejsca, a to sprawia, że ​​dobre miejsce jest o wiele piękniejsze”.

Fani zinterpretowali lustrzaną ikonografię filmu jako znak, że Bianca może zmagać się z dysmorfią ciała.

Klinika Mayo, która definiuje zaburzenie zdrowia psychicznego jako niezdolność do „przestania myśleć o jednej lub więcej postrzeganych wadach lub niedociągnięciach w swoim wyglądzie”, mówi, że osoby z dysmorfią ciała często rozwijają kompulsywne nawyki, w tym nadmierne uwodzenie i częste korzystanie z luster.

Termin ten stał się popularny na platformach społecznościowych w tym tygodniu po tym, jak Taylor Swift zredagował słowo „gruby” z wagi w nowym teledysku, wywołując obszerna rozmowa w sieciach społecznościowych wokół zaburzeń odżywiania, dysmorfii ciała i fatfobii.

99-letnia historia Disneya jest naznaczona rasizmem, seksizmem i ekskluzywnością

Disney historycznie przedstawiał duże postacie kobiece jako statystki lub złoczyńców w wyraźnym kontraście wizualnym, aby szeptać szczupłe bohaterki księżniczki.

Niektóre z ostatnich bohaterek, w tym Moana oraz magia rodzeństwo Luiza i Mirabel, były obchodzone za modelowanie bardziej realistycznych typów ciała. Ale firma złapała też słabość na więcej, w tym 2016 postać z krótkiego filmu, której talia była prawie cieńsza niż jej szyja.


Inne najnowsze filmy Disneya były chwalone za uwzględnienie postaci o różnych typach ciała, takich jak Luisa magia.

Obrazy Disneya/Getty


ukryj etykietę

zmień napisy

Obrazy Disneya/Getty


Inne najnowsze filmy Disneya były chwalone za uwzględnienie postaci o różnych typach ciała, takich jak Luisa magia.

Obrazy Disneya/Getty

Zawsze starając się utrzymać popularność głównego nurtu, Disney obiecał w 2020 roku „świadomie, celowo i niestrudzenie walczyć o spektrum głosów i perspektyw w naszym świecie”.

Niektórzy argumentowali, że termin złożenia przysięgi, który był częścią uruchomienia inicjatywy „Stories Matter”, był zbyt mało, za późno podejściem do sprawiedliwości rasowej po latach rasizmu we wszystkim. z jego filmów na jego atrakcje w parku rozrywki.

A treści, które były emitowane od tego czasu, można najlepiej opisać jako podejście do reprezentacji.

Weźmy na przykład stanowisko Disneya w kwestiach LGBTQ+.

Film fabularny Rok świetlny wydany na początku tego roku zawierał pocałunek na ekranie pomiędzy dwoma gejowskimi postaciami. Kolejna scena z serialu Baymax przedstawiał trans mężczyznę kupującego produkty menstruacyjne.

Ale Disney nie sprzeciwiał się ustawie „Don’t Say Gay” na Florydzie, dopóki pracownicy zaczęli odchodzić oraz oskarżając kierownictwo o wycinanie queerowych treści. I nawet wtedy Disney wciąż darował niektórym sponsorom ustawy.

Reakcja fanów na Odzwierciedlić zostały dokładnie wymieszane

Użytkownicy mediów społecznościowych kwestionują intencje Disneya Odzwierciedlićpowiedział, że dwuminutowa długość nie pozostawia wystarczająco dużo miejsca na niuanse, a wiadomość o pozytywnym wyglądzie ciała została udaremniona przez własny obraz Bianki jako głównego motoru fabuły.

„Hej Disney, teraz mają grube postacie, które nie są tragiczne i których historie nie kręcą się wokół ich wagi?” jeden Użytkownik Twittera opublikował w tym tygodniu.

Następny Disney odważył się to zrobić „Postawcie tę grubą dziewczynę na ekranach na dwie godziny, tchórze”.

Ale dla innych Bianca służy jako krok w kierunku właściwej reprezentacji – lub przynajmniej początek rozmowy.

@Mollykaynelson #duet with @sarahineorzea Jako miłośniczka Disneya Plus Size, płakałem, gdy zobaczyłem ten krótki film, ponieważ w końcu widzę mój typ ciała przedstawiony na ekranie w filmie Disneya. Kiedy byłam mała, chodziłam na balet i pamiętam, że czułam się tak nie na miejscu, kiedy nikt nie był w moim rozmiarze. Potrzebujemy więcej takiej inkluzywności i mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy mieli księżniczkę Disneya w dużych rozmiarach, aby wszystkie małe grube dziewczyny mogły zobaczyć, że nie musimy być chude, aby być pięknymi, kochanymi i celebrowanymi 🫶🫶 #plussizedisney #disneyplussizeksiężniczki #disneyplussize ♬ Po LIKE – Short Ver. – IVE

„BIEGUŁEM, żeby obejrzeć ten krótki film” — użytkownik Tik Tok wysłano obok wideo z nią we łzach.

Inny stwierdził, że film dał jej okazję do myślenia.

„Dorastając, zawsze byłam największą dziewczyną na moich zajęciach baletowych” – powiedziała wysłane. „Dałbym wszystko, aby pokazać mojemu młodszemu ja i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze”.

Leave a Comment