Barrack zeznaje, że powiedział Trumpowi, aby wykorzystał morderstwo Khashoggi do zakończenia blokady Kataru

Autor: Luc Cohen

NOWY JORK (Reuters) – Tom Barrack, były zbieracz funduszy dla Donalda Trumpa, zeznał na swoim procesie w czwartek pod zarzutem, że był nielegalnym agentem zagranicznym, wzywając ówczesnego prezydenta do wykorzystania zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi jako „dźwigni” . „aby królestwo zakończyło blokadę Kataru”.

Zeznanie Barracka, że ​​promował interesy Kataru, może podważyć zarzuty prokuratorów federalnych na Brooklynie, że działał jako agent Zjednoczonych Emiratów Arabskich – jednego z krajów, które nałożyły blokadę – bez powiadomienia amerykańskiego prokuratora generalnego zgodnie z wymogami prawa. .

75-letni Barrack nie jest oskarżony o działanie jako saudyjski agent, ale kraj ten jest bliski ZEA. Nie przyznał się do winy i twierdzi, że jego kontakty z urzędnikami z Bliskiego Wschodu były częścią jego roli w zarządzaniu firmą private equity Colony Capital, obecnie znaną jako DigitalBridge Group Inc.

W czwartek, czwartego dnia swoich zeznań w obronie, Barrack powiedział, że podczas rozmowy telefonicznej z Trumpem w październiku 2018 r. – po zabójstwie Khashoggiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Turcji – wezwał ówczesnego prezydenta do wykorzystania globalnego oburzenia z powodu zabójstwa “jako wpływ na ten idiotyczny blok”.

Amerykański wywiad twierdzi, że zabójstwo Khashoggi, wtajemniczonego krytyka saudyjskiego, zostało zatwierdzone przez księcia Mohammeda bin Salmana, de facto władcę. Książę zaprzeczył rozkazowi zabójstwa, ale przyznał, że zabójstwo miało miejsce „pod moją obserwacją”.

Blokada Kataru przez Arabię ​​Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne rozpoczęły się w 2017 roku. Prokuratorzy twierdzą, że podczas blokady Barrack powiedział Rashidowi Al Malikowi – współpracownikowi również oskarżonemu o bycie emirackim agentem – że Stany Zjednoczone rozważają zorganizowanie szczytu aby rozwiązać konflikt. Al Malik, który jest na wolności, powiedział następnie urzędnikom ZEA o możliwym spotkaniu, twierdzą prokuratorzy.

Barrack powiedział, że rozmawiał z ambasadorem Kataru w Stanach Zjednoczonych, a także jego ministrem spraw zagranicznych w czerwcu 2017 roku. Stało się to po tym, jak Trump napisał na Twitterze swoje poparcie dla blokady kraju Zatoki Perskiej.

Barrack powiedział, że następnie przekonał urzędników administracji Trumpa do rozmów z katarskimi odpowiednikami i ostatecznie rozmawiał bezpośrednio z Trumpem, aby zachęcić go do zorganizowania szczytu w prezydenckim odosobnieniu w Camp David w celu rozwiązania sporu z udziałem sojusznika USA.

„Ponownie mu powiedziałem z tanich miejsc… powinien wysłać swoje zespoły i zamknąć je, aby zmusić Abu Zabi i Arabię ​​Saudyjską do stołu” – powiedział Barrack. Zaprzeczył informowaniu Al Malika o planach szczytu.

BADANIE KRZYŻOWE

Barrack powiedział na konferencji w Abu Zabi w 2019 roku, że krytykowanie królestwa za zabójstwa było „błędem”. Później przeprosił za komentarze.

Na stoisku powiedział w czwartek, że powinien był skomentować, że zabieranie życia gdziekolwiek jest niedopuszczalne, ale “zawahał się” na konferencji z powodu braku wolności słowa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Oczekuje się, że prokuratorzy zapytają Barracka o więcej komentarzy, kiedy zaczną go przesłuchiwać w czwartek.

(Raportowanie Luca Cohena w New York Editing przez Jonathana Oatisa)

Leave a Comment