Baker ubolewa nad brakiem czarnoskórych graczy urodzonych w USA w World Series

HOUSTON (AP) — Dusty Baker dorastał oglądając czarne gwiazdy świecące w World Series, torując drogę do życia poświęconego baseballowi.

Kiedy Houston Astros zmierzą się z Philadelphia Phillies w pierwszym meczu World Series w piątek wieczorem, oczekuje się, że mistrzowie AL i NL zagrają bez czarnych urodzonych w USA. po raz pierwszy od 1950 roku, wkrótce po tym, jak Jackie Robinson przełamał barierę kolorów Major League Baseball.

Jest to fakt, który głęboko niepokoi 73-letniego Bakera, jednego z zaledwie dwóch menedżerów Black MLB, który spędził całe życie grając lub trenując baseball.

„To, co boli, to nie wiem, ile nadziei daje niektórym młodym afroamerykańskim dzieciom” – powiedział Baker w czwartek AP. „Ponieważ kiedy byłem w ich wieku, miałem wielu facetów, (Willie) Maysa, (Hank) Aarona, Franka Robinsona, Tommy’ego Davisa — mojego bohatera — Maury’ego Willsa, wszystkich tych facetów. Musimy coś zrobić, zanim ich stracimy”.

Jackie Robinson zadebiutował w 1947 roku z Brooklyn Dodgers i grał w tym roku w World Series. Od tego czasu mecz z 1950 r. pomiędzy New York Yankees i Phillies był jedynym World Series bez urodzonego w USA czarnego zawodnika.

Houston i Filadelfia ogłoszą swoje 26-osobowe składy na kilka godzin przed meczem 1 w piątek wieczorem w Minute Maid Park i nie oczekuje się, że będą mieli czarnoskórego zawodnika urodzonego w USA. Rozgrywający Houston Michael Brantley odszedł z sezonu z powodu kontuzji barku.

„Nie sądzę, aby baseball był czymś, z czego powinien być naprawdę dumny”, powiedział Baker, który wygrał World Series jako odciążenie drużyny Dodgersów w 1981 roku i stara się o swoje pierwsze mistrzostwo jako menedżer.. „Wygląda źle. Dzięki temu ludzie wiedzą, że dotarcie do tego punktu nie zajęło ani roku, ani nawet dekady”.

Rzeczywiście, spadająca liczba czarnych graczy MLB była problemem od lat. Richard Lapchick, dyrektor Instytutu Różnorodności i Etyki w Sporcie w Centralnej Florydzie, jest głównym autorem rocznych raportów swojej grupy na temat praktyk związanych z różnorodnością w sporcie. Powiedział, że czarni gracze stanowili zaledwie 7,2% składu Dnia Otwarcia w tym roku, najniższy odsetek od czasu badania po raz pierwszy zebranego w 1991 roku, kiedy to 18% graczy MLB było czarnych.

Począwszy od 1954 roku, kiedy Mays i New York Giants grali przeciwko Larry’emu Doby’emu i Clevelandowi, każda drużyna, która dotarła do World Series miała przynajmniej jednego czarnego zawodnika urodzonego w USA, aż do 2005 roku, kiedy Astros upadło.

Po raz pierwszy od 1959 roku Phillies nie mieli czarnego zawodnika w swoim początkowym składzie. Roman Quinn, czarny pomocnik, rozegrał 23 mecze, zanim został zwolniony.

Debiutujący w Filadelfii Darick Hall zadebiutował pod koniec czerwca i zagrał w 41 meczach — jego matka jest biała, a ojciec czarny, a on sam określa się jako wielorasowy. Hall nie był w składzie Phillies w żadnej z pierwszych trzech rund tego sezonu i nie oczekuje się, że pojawi się w składzie World Series.

Zeszłego lata, po raz pierwszy w historii draftu MLB, czterech z pięciu pierwszych wybranych graczy było czarnych.

Cała czwórka, wraz z ponad 300 głównymi graczami, w tym Michaelem Harrisem II z Atlanty, Hunterem Greenem z Cincinnati, Ke’Bryanem Hayesem z Pittsburgha i Devinem Williamsem z Milwaukee, brała udział w inicjatywach różnorodności MLB, takich jak MLB Youth Academy, DREAM Series i Reviving. Program Baseball w Inner Cities (RBI).

Choć „bardzo rozczarowany i zniesmaczony” sytuacją w tym roku, Baker ma nadzieję, że najlepszy wybór w ostatecznym szkicu oznacza, że ​​będzie to ostatnia edycja World Series, w której czarnoskórzy urodzeni w USA nie będą reprezentowani.

„Pomoc jest w drodze” – powiedział. „Można powiedzieć po liczbie afroamerykańskich kandydatów numer jeden”. Akademie produkują graczy. Miejmy więc nadzieję, że nie będziemy musieli o tym rozmawiać ani nawet ponownie znaleźć się w tej sytuacji w najbliższej przyszłości”.

___

Pisarz AP Baseball Ben Walker przyczynił się do powstania tej historii.

___

Więcej AP MLB: https://apnews.com/MLB i https://twitter.com/AP_Sports

Leave a Comment