Azam Khan nie jest już MLA, jego miejsce w Rampur Sadar zostało opróżnione

SENIOR Samajwadi Party przywódca Azam Khan stracił członkostwo w zgromadzeniu państwowym po skazaniu w czwartek w przypadku mowy nienawiści. W piątek wieczorem sekretarz generalny Vidhan Sabha wystosował list, w którym oświadcza, że ​​jego miejsce w Rampur Sadar jest „wolne”.

Źródła w zgromadzeniu potwierdziły ten ruch i powiedziały, że Khan został automatycznie zdyskwalifikowany po skazaniu na ponad dwa lata. “Komisja Wyborcza została również poinformowana o wakacie” – powiedział urzędnik.

Khan został skazany w sprawie dotyczącej mowy nienawiści złożonej przed 2019 r. Lok Sabha wyborach i skazany na trzy lata więzienia. Khan został później zwolniony za kaucją przez sąd MP/MLA w Rampur rozpatrujący sprawę.

Podczas gdy Khan szukał ośmiu dni na złożenie apelacji w sądzie wyższej instancji od wyroku, który został utrzymany zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z lipca 2013 r., apelacja nie wyklucza wykluczenia posła lub MLA skazanego w tej sprawie. co prowadzi do wyroków powyżej dwóch lat.

Khan wygrał z Rampur w tegorocznych wyborach do zgromadzenia z 59,71% głosów. Był na drugim miejscu BJPAkash Saxena z 34,62% ​​głosów. W piątek Saxena napisała do Głównego Komisarza Wyborczego, aby zdyskwalifikować Khana po jego skazaniu.

Postanowienie Sądu Najwyższego, zgodnie z którym posłowie i MLA zostaną natychmiast zdyskwalifikowani, jeśli zostaną skazani w postępowaniu karnym i skazani na ponad dwa lata, skreślono art. 8 ust. 4 ustawy o reprezentacji obywateli z 1951 r., który chronił ich przed dyskwalifikacją, jeśli w ciągu trzech miesięcy zwrócili się do sądu wyższej instancji.

W podobnej sprawie w listopadzie 2021 r. BJP MLA z okręgu wyborczego Ayodhya Gosaiganj Indra Pratap alias „Khabbu Tiwari” została zdyskwalifikowana po tym, jak została skazana na pięć lat przez specjalny sąd w 29-letniej sprawie dotyczącej fałszywej marki.

Źródła w zgromadzeniu stanowym wskazały, że zgodnie z nakazem sądu Khan automatycznie przestał być członkiem zgromadzenia. Źródło podało, że w takich przypadkach nawet rozkaz gubernatora nie jest konieczny.

Prawnik Khana Vinod Sharma powiedział Indian Express„Apelujemy do Sądu Apelacyjnego o wstrzymanie nakazu”. Zapytany o jego wykluczenie ze zgromadzenia, powiedział: „Spójrzmy na postanowienie Sądu Sesyjnego w sprawie naszej apelacji.

Partia Samajwadi zdobyła 111 z 403 mandatów w wyborach stanowych, w porównaniu do 255 BJP.

Rzecznik SP Rajendra Choudhary powiedział: „Omówimy aspekty prawne z kierownictwem partii i prawnikami. Podejmiemy decyzję, co dalej należy zrobić zgodnie z prawem”.

9 kwietnia 2019 r. urzędnik wyborczy złożył skargę na Khana za stwierdzenie, że w przemówieniu w rejonie Milak Vidhan Sabha „wykorzystywał wulgaryzmy wobec osób na stanowiskach konstytucyjnych, groził im i próbował wzniecać zamieszki”. The JODŁA został złożony na podstawie sekcji 153-A IPC (wspieranie wrogości między różnymi grupami), 505(1) (publikowanie lub rozpowszechnianie jakiegokolwiek oświadczenia, plotki lub raportu) oraz art. 125 (wspieranie wrogości między klasami w związku z wyborami).

Leave a Comment