„Atak terrorystyczny” w Iranie: 15 zabitych, 40 rannych – wiadomości państwoweCNN

Co najmniej 15 osób zginęło, a 40 innych zostało rannych w środowym „ataku terrorystycznym” na sanktuarium Shahcheragh w południowym mieście Shiraz. Iranwedług mediów państwowych i urzędników irańskich.

Według państwowej telewizji Press TV wśród ofiar było dwoje dzieci.

Według doniesień stanowych, irańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dwóch podejrzanych napastników i szukają trzeciego napastnika.

Agencja Nour, która jest powiązana z czołową irańską agencją bezpieczeństwa, powiedziała, że ​​podejrzani byli obcokrajowcy.

Nikt nie przyznał się do odpowiedzialności za atak.

Środowa noc jest jednym z najbardziej ruchliwych w sanktuarium, powiedział państwowy IRNA, a naoczni świadkowie powiedzieli, że napastnik był w samochodzie, zanim zaatakował wiernych przy wejściu.

Gubernator prowincji Fars powiedział, że „terrorysta najpierw zaatakował służącego i strażnika sanktuarium i zamierzał zaatakować wspólne wieczorne modlitwy, ale jeden ze służących zamknął za nim drzwi”, podają państwowe doniesienia prasowe, powołując się na gubernatora.

„Głośne krzyki słychać było w kobiecej części świątyni w czasie adhanu”. [the call for prayer] i nagle uzbrojony mężczyzna z kałasznikowem był widziany strzelając na oślep na terenie świątyni” – powiedział naoczny świadek państwowym mediom.

„Po początkowej eksplozji napastnik zbliżył się do świątyni i wystrzelił wiele pocisków w obecnych na miejscu” – dodał naoczny świadek.

Atak miał miejsce tego samego dnia były starcia W całym Iranie tysiące ludzi zgromadziło się na miejscu pochówku Mahsy Amini w Saqqez, mieście w prowincji Kurdystan, aby uczcić 40 dni od jej śmierci, podała irańska półoficjalna państwowa agencja informacyjna ISNA. Nie jest jasne, czy atak miał związek z protestami.

Protesty przetoczyły się przez Islamską Republikę po śmierci 22-letniej kurdyjskiej Iranki, która zmarła 16 września po tym, jak została zatrzymana przez „policję moralności” i przewieziona do „centrum reedukacji”, rzekomo za nie podążanie za konserwatystami kraju strój.

Leave a Comment