Atak na świątynię Shiraz zabija 15: irańskie media państwowe | Raporty o ugrupowaniach zbrojnych

Atak uderzył w świątynię Shah Cheragh w południowym mieście Shiraz, zabijając co najmniej dwoje dzieci.

Co najmniej 15 osób zginęło, a 40 innych zostało rannych w ataku na szyicką świątynię religijną w mieście Sziraz na południu Iranu, według państwowych mediów IRNA.

Raport mówi, że atak, który miał miejsce w środę wczesnym wieczorem w sanktuarium Shah Cheragh, został przeprowadzony przez trzech uzbrojonych mężczyzn, którzy weszli do sanktuarium.

Dwóch napastników zostało złapanych, jeden wciąż ucieka.

Nie jest jasne, kto stał za atakiem, ale IRNA powiedziała, że ​​napastnicy działali jako „terroryści takfiri”, odnosząc się do grup takich jak ISIL (ISIS).

Nour News, irańskie media państwowe, powiedziały, że napastnicy nie byli obywatelami Iranu.

Agencja informacyjna Fars powiedziała, że ​​wśród zmarłych była kobieta i dwoje dzieci.

Dorsa Jabbari z Al Jazeery, relacjonująca z Teheranu, powiedziała, że ​​sanktuarium było ważnym miejscem dla religijnych pielgrzymów.

Shiraz jest popularnym celem pielgrzymek i turystyki, a ostatni taki atak w mieście miał miejsce w kwietniu 2008 roku, kiedy bomba podłożona w meczecie zabiła 14 osób.

„To bardzo rzadki incydent, który ma miejsce w bardzo ważnym czasie w Iranie, kiedy bezpieczeństwo jest w stanie wysokiej gotowości ze względu na liczbę protestów w całym kraju” – powiedział Jabbari.

Atak ma miejsce, gdy Iran kontynuuje protesty od wrześniowej śmierci Mahsy Amini, 22-letniej dziewczyny, która zmarła po zatrzymaniu przez krajową policję moralności za noszenie „nieodpowiedniego hidżabu”.

W środę minęło 40 dni od śmierci Aminiego, a tysiące ludzi zgromadziło się w jego rodzinnym mieście w północno-zachodnim Iranie.

Leave a Comment