Amerykańskie firmy coraz częściej szukają Covid . poza Chinami

Niektóre części Szanghaju napotykały sporadyczne ograniczenia w działalności z powodu kontroli Covid, nawet po dłuższej dwumiesięcznej blokadzie, która zakończyła się w czerwcu.

Vcg | Visual China Group | Obrazy Getty

PEKIN – Prawie dwa razy więcej amerykańskich firm ograniczyło swoje inwestycje w Chinach w tym roku w porównaniu do zeszłego roku, stwierdziła Amerykańska Izba Handlowa w Szanghaju w swoim najnowszym badaniu opublikowanym w piątek.

W 2022 r. 19% respondentów stwierdziło, że ograniczy inwestycje w Chinach, w porównaniu z 10% w 2021 r., czytamy w raporcie.

Respondenci ankiety stwierdzili, że głównymi przyczynami takiego postępowania były przestoje związane z Covid, ograniczenia w podróży i zakłócenia łańcucha dostaw.

„Zaufanie zostało zachwiane”, powiedziała Amerykańska Izba Handlowa w Szanghaju.

Metropolia Szanghaj doświadczyła jednego z najcięższych chińskich środków blokujących na początku tego roku, co spowodowało spadek krajowej gospodarki przy prawie zerowym wzroście w drugim kwartale. Odbicie o 3,9% w trzecim kwartale przyniosło wzrost PKB w ujęciu rocznym do 3%, znacznie poniżej oficjalnego celu około 5,5%.

Spojrzenie na Azję Południowo-Wschodnią

Jak wynika z ankiety, w ubiegłym roku jedna trzecia respondentów przekierowała planowane chińskie inwestycje do innych miejsc docelowych.

To prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku, czytamy w raporcie, zauważając, że Azja Południowo-Wschodnia była najpopularniejszym celem podróży, a następnie Stany Zjednoczone.

Azja Południowo-Wschodnia przyciągnęła większość przekierowanych inwestycji, szczególnie w technologię, logistykę i handel detaliczny, jak wynika z ankiety.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

307 respondentów wzięło udział w ankiecie między 14 lipca a 18 sierpnia, przed ostatnią kontrolą eksportu w USA w branży półprzewodników.

Raport wykazał, że w ciągu najbliższych jednego do trzech lat jeden z przedstawicieli handlu detalicznego powiedział, że przenosi całą produkcję z Chin wraz z jedną firmą produkcyjną. Ogólnie badanie wykazało, że dziewięć firm przeniosło ponad 30% swoich mocy produkcyjnych z Chin.

Według raportu zdecydowana większość firm z branży chemicznej, farmaceutycznej, medycznej i nauk przyrodniczych planuje kontynuować działalność w Chinach.

Nadal opiera się na Chinach

Pekin podkreślił, że chce, aby kraj bardziej skoncentrował się na produkcji z wyższej półki, podczas gdy fabryki w branżach bardziej pracochłonnych przenoszą się do innych krajów, w których płace są niższe.

Jednak Chiny pozostają kluczowym dostawcą dla większej ilości towarów z USA i UE niż odwrotnie, wynika z raportu Allianz Research z tego miesiąca.

„Oznacza to, że w skrajnym scenariuszu, w którym stosunki handlowe USA-Chiny i USA-UE-Chiny zostaną całkowicie zakłócone, USA i Europa mają wiele do stracenia” – czytamy w raporcie. „Utrata krytycznych dostaw kosztowałaby 1,3% PKB dla USA i 0,5% PKB dla UE, ale 0,3% PKB dla Chin”.

Dlaczego Chiny nie wykazują żadnych oznak wycofywania się ze swojej strategii „zero Covid”.

Leave a Comment