Amerykanie umierają młodsi w stanach o konserwatywnej polityce: badanie

Amerykanie umierają młodsi w stanach o bardziej konserwatywnej polityce, podczas gdy stany z bardziej liberalną polityką wiążą się z niższymi wskaźnikami śmiertelności, według nowego stadninyy opublikowano w środę w czasopiśmie naukowym PLOS One.

Naukowcy przeanalizowali wskaźniki śmiertelności z wszystkich przyczyn we wszystkich 50 stanach od 1999 do 2019 roku dla dorosłych w wieku od 25 do 64 lat. Porównali to z danymi stanowymi dotyczącymi środków politycznych, takich jak bezpieczeństwo broni, miejsca pracy, polityka dotycząca marihuany, podatki gospodarcze i podatki od tytoniu.

Zgodnie z ich symulacją, gdyby wszystkie państwa przestawiły się na w pełni liberalną politykę, to w 2019 roku uratowanych zostałoby 171 030 istnień ludzkich.

Według badania, gdyby wszystkie stany przestawiły się na w pełni konserwatywną politykę, mogłoby to kosztować dodatkowe 217 635 istnień ludzkich.

Naukowcy napisali, że dane są „zdumiewające”, ponieważ współczesne społeczeństwo amerykańskie staje się hiperpolaryzowane i obejmuje „rosnące dysproporcje w polityce między stanami”.

„Te tektoniczne zmiany polityczne i polityczne mogły mieć głęboki wpływ na zdrowie i samopoczucie” – zauważyli autorzy.

Obecnie Republikanie kontrolują 46 procent stanów w USA, podczas gdy Demokraci kontrolują 29 procentz 12 stanami podzielonymi między kontrolę ustawodawczą i wykonawczą.

Stany Zjednoczone mają już jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi.

Przy średniej długości życia około 78 lat Amerykanie umierają o ponad pięć lat młodsi od Japończyków i ponad dwa lata młodsi od Brytyjczyków.

„Wskaźnik śmiertelności stanowi kolejny otrzeźwiający obraz przedwczesnych zgonów wśród tak wielu osób w Stanach Zjednoczonych” – napisali naukowcy w nowym badaniu. „Według wskaźnika z 2019 r. na każde 100 dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych dwoje nie dożyje 30. urodzin, sześć nie osiągnie wieku 50 lat, a 16 umrze, zanim będą mogły cieszyć się emeryturą w wieku 65 lat”.

Naukowcy starali się lepiej zrozumieć, dlaczego śmiertelność w USA jest tak wyższa, poprzez analizy w społeczeństwie, aby wyjaśnić niepokojące dane, w tym rolę leków, chorób i środowiska.

Nowe badanie oddala się, aby pokazać, co wpływa na trendy w poszczególnych stanach na poziomie makro.

Badanie wykazało, że bardziej liberalne polityki – takie jak inwestycje w edukację, rozszerzanie dostępu do opieki zdrowotnej i rozszerzanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa broni, a także polityki zniechęcające do ryzykownych zachowań poprzez podatki – wiązały się z niższymi wskaźnikami śmiertelności.

Wyjątkiem od reguły była polityka dotycząca marihuany, gdzie okazało się, że bardziej konserwatywna polityka dotycząca marihuany wiązała się z niższymi wskaźnikami śmiertelności.

Badanie miało pewne ograniczenia, w tym fakt, że badacze przyjrzeli się tylko dorosłym w wieku od 25 do 64 lat i że nie uwzględnili w danych wszystkich polityk stanowych.

Leave a Comment