Ambasador Haiti ostrzega, że ​​kraj mogą zostać przejęte przez gangi przestępcze | Haiti

Ambasador Haiti w Waszyngtonie zaapelował do społeczności międzynarodowej o przyspieszenie negocjacji w sprawie rozmieszczenia interwencji zbrojnej, ostrzegając przed groźbą przejęcia kraju przez gangi przestępcze.

Bocchit Edmond wykonał swój apel, ponieważ wysiłki zmierzające do wyrażenia zgody na rezolucję ONZ wspierającą takie siły wydają się impasem, a także dlatego, że USA i USA Kanada prowadzili pilne rozmowy na temat znalezienia sposobów przełamania impasu.

„Ważne jest, aby zobaczyć, jak możemy działać szybko i upewnić się, że wycofamy te uzbrojone gangi z biznesu, ponieważ jeśli nie zrobimy tego pilnie, to tylko kwestia czasu, zanim przejmą cały kraj” – powiedział Edmond Guardianowi. .

„Jeśli pozwolimy, aby coś takiego się wydarzyło, nie będzie w najlepszym interesie wszystkich naszych najbliższych sąsiadów”.

Silnie uzbrojone gangi zablokowały główny terminal paliwowy na Haiti, doprowadzając do zastoju w dużej części kraju i powoduje upadek podstawowych usług, pośród epidemii cholery i powszechnego głodu. The ONZ poinformowała, że ​​96 000 Haitańczyków zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, aby uciec przed przemocą.

Rada Bezpieczeństwa ONZ na początku tego miesiąca zgodziła się na rezolucję dotyczącą sankcjonowania przywódców gangów, ale się załamała brak konsensusu w sprawie zielonego światła do sił spoza ONZ, które mają być rekrutowane z chętnych narodów, aby pomóc przytłoczonej policji haitańskiej w przełamaniu uścisku gangów.

USA powiedziały, że mają nadzieję, że rada w końcu przyjmie rezolucję dającą błogosławieństwo ONZ żołnierzom, a minister spraw zagranicznych Antony Blinken odwiedził Ottawę na rozmowy ze swoim kanadyjskim odpowiednikiem i premierem kraju, Justinem Trudeau.

Kanada wysłała na Haiti zespół zajmujący się badaniem faktów, aby ocenić potrzeby humanitarne i bezpieczeństwa, ale Trudeau był niezobowiązujący, mówiąc w piątek: „Musimy zobaczyć jasny plan działania, zanim ustanowimy jakąkolwiek misję.

Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu, powiedział, że intensywne prace dyplomatyczne w ONZ i poza nim będą kontynuowane.

„Omawiana rezolucja musi być ograniczona, dokładnie zdefiniowana”. Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​będzie to misja spoza ONZ kierowana przez kraj partnerski z dogłębną i niezbędną wiedzą specjalistyczną wymaganą, aby taki wysiłek był skuteczny” – powiedział w piątek Price. „Wiele krajów na całym świecie pracuje z nami nad tym… Nadal trwają prace, ale absolutnie nad tym pracujemy”.

Tutaj jest powszechne obawy, że taka interwencja może utopić kraje wysyłające wojska w przedłużającej się walce bez wyraźnego wyjścia, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich sił ONZ.

Działacze haitańscy ostrzegali również, że interwencja może zaostrzyć przemoc bez oferowania długoterminowego rozwiązania. O to oskarżono żołnierzy sił pokojowych rozmieszczonych po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 2010 r. systematyczne wykorzystywanie seksualne Haitańskich kobiet i wprowadziła epidemię cholery, która zabiła 10 000 kobiet, a jej wykorzenienie zajęło dziewięć lat.

Edmond, ambasador Haiti, powiedział, że trzeba będzie znaleźć sposób na obejście tych przeszkód.

„Rozumiem, że były błędy i jestem pewien, że wyciągnęliśmy z nich wnioski i zobaczyliśmy, jak możemy robić rzeczy inaczej” – powiedział Edmond. „Ale wszystko, co powiem, to: spójrz tylko na sytuację na Haiti, ponieważ masz populację, która jest bezbronna wobec uzbrojonych gangów, które mają znacznie większą siłę ognia niż policja krajowa.

„Są 4 miliony dzieci, które nie mogą chodzić do szkoły. Wszystkie osoby starsze, które potrzebują opieki [a] szpital nie może dostać się do szpitala, a teraz wybuchła epidemia cholery. Firmy wodociągowe nie mogą działać, ponieważ główny terminal paliw jest zablokowany. Jest to więc dokładny przepis na bardzo apokaliptyczne zakończenia” – powiedział ambasador. „Po prostu spójrz na tę scenerię i zdecyduj, czy Haitańczycy nie zasługują na to, by żyć tak jak ty”.

Leave a Comment