AMSTERDAM, 27 października (Reuters) – Działacz na rzecz klimatu przyłożył głowę do szyby zakrywającej słynny na całym świecie obraz „Dziewczyna z perłą” w muzeum w Hadze w czwartek, chociaż grafika nie została uszkodzona, powiedzieli pracownicy galerii.
Drugi aktywista przykleił swoją rękę do ściany obok dzieła holenderskiego mistrza Johannesa Vermeera z 1665 r. i rzucono niezidentyfikowany płyn, podało muzeum Mauritshuis.
Niezweryfikowane wideo w mediach społecznościowych pokazało dwóch mężczyzn w pobliżu obrazu, obaj w koszulkach z napisem „Just Stop Oil”.
„Powiadomiono policję i aresztowano trzy osoby. Stan obrazu sprawdził nasz konserwator. Na szczęście przeszklone arcydzieło nie zostało uszkodzone” – podało muzeum.
Na początku tego miesiąca aktywiści Just Stop Oil oblali wodą obraz Vincenta van Gogha „Słonecznik” w londyńskiej Galerii Narodowej. Nawet ten obraz był zasłonięty przez szkło.
W filmach z holenderskiego muzeum zamieszczonych w Internecie w czwartek jeden z mężczyzn mówi: „Jak się czujesz, gdy widzisz, jak coś pięknego i bezcennego, najwyraźniej niszczonego na twoich oczach?”
„To samo uczucie, gdy widzisz niszczenie planety” – dodaje.
W innym materiale widziano, jak dwóch mężczyzn na nagraniu jest eskortowanych przez policję.
Holenderska policja poinformowała w oświadczeniu, że aresztowała trzech Belgów po czterdziestce za niszczenie mienia publicznego i prowadziła śledztwo sądowe. Zostali przesłuchani.
W oświadczeniu Just Stop Oil oświadczyło, że odpowiedzialni są jego aktywiści i rzucili zupę.
„Przesłanie jest jasne: jeśli ludzkość natychmiast nie przestanie używać paliw kopalnych, wyginie” – czytamy w oświadczeniu. „Nigdy nie zanieczyściłyby dzieła sztuki, które nie zostałoby pokryte szkłem ochronnym”.
Duński minister kultury Gunay Uslu powiedział, że „każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. Ale proszę: niech będzie nasze wspólne dziedzictwo. Atakowanie bezbronnych dzieł sztuki nie jest właściwą drogą”.
Sprawozdania Toby’ego Sterlinga i Charlotte van Campenhout; Napisane przez Anthony’ego Deutscha; Montaż przez Williama Macleana, Andrew Heavensa i Barbarę Lewis
Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.