Aktualizacja tłumu Halloween w Seulu: co najmniej 153 zabitych w tłumie, mówią urzędnicy

Co najmniej 153 osoby zginęły, a 82 zostały ranne po tym, jak zostały zmiażdżone przez tłum podczas uroczystości Halloween w Seulu, poinformowali przedstawiciele Korei Południowej, ponieważ liczba ofiar śmiertelnych tragedii wciąż rośnie.

Według Państwowej Agencji Pożarnej ofiary mają w większości około 20 lat. ABC News potwierdziło, że wśród 19 zmarłych cudzoziemców było dwóch Amerykanów.

Ratownicy czekają z noszami na miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej 30 października 2022 r.

Kim Hong-ji/Reuters

ZDJĘCIE: Imprezowicze opuszczają scenę, na której wiele osób zginęło i zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej 30 października 2022 r.

Imprezowicze opuszczają miejsce, w którym wiele osób zginęło i zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r.

Kim Hong-ji/Reuters

Wśród ofiar była studentka University of Kentucky Anne Gieske, prezes szkoły Eli Capilouto, powiedział w oświadczeniu w niedzielę.

„Anne, młodszy kierunek pielęgniarski z Północnego Kentucky, studiowała w tym semestrze w Korei Południowej z programem studiów za granicą. W tym semestrze mamy tam również dwóch innych studentów i członka wydziału. Skontaktowaliśmy się z nimi i są bezpieczni” – powiedział Capilouto. .

„Byliśmy w kontakcie z rodziną Anny i udzielimy wszelkiego wsparcia, jakie możemy – teraz iw najbliższych dniach – poradzić sobie z tą nieopisaną stratą” – dodał. „Będziemy tam dla tych w naszej społeczności, którzy znali i kochali Anne. Mamy również prawie 80 południowokoreańskich studentów w Wielkiej Brytanii – członków naszej społeczności – którzy będą potrzebować naszego wsparcia”.

Jedną z ofiar był także 20-letni Steven Blesi z Gruzji.

Jego ojciec, Steve Blesi, powiedział ABC News, że „świat jest ciemniejszym miejscem bez Stevena”.

„Ostatniej nocy otrzymaliśmy telefon, którego żaden rodzic nie powinien otrzymać. Nasz kochany syn Steven zginął w tym strasznym wydarzeniu w Korei Południowej, gdzie studiował za granicą przez semestr. Jesteśmy zdruzgotani i prosimy o wasze modlitwy” – powiedział Steve Blesi w oświadczenie.

Kennesaw State University, gdzie studiował Steven Blesi wydał oświadczeniepowiedział, że jest specjalistą w dziedzinie biznesu międzynarodowego i jednym z 11 studentów uniwersytetu w Korei Południowej na programie studiów za granicą. Pozostali studenci zostali uznani za bezpiecznych, powiedział KSU.

„W imieniu całej społeczności Kennesaw State nasze myśli i modlitwy kierujemy do rodziny i przyjaciół Stevena, którzy opłakują tę niezrozumiałą stratę” – powiedziała prezydent Kathy Schwaig. „Skontaktowaliśmy się z rodziną Stevena i zaoferowaliśmy im wszystkie dostępne zasoby uniwersyteckie”.

W panice obawiano się większej liczby zgonów, poinformowali urzędnicy podczas poprzedniej aktualizacji, w której liczba ofiar wynosiła 120 zabitych i 100 rannych.

ZDJĘCIE: Mężczyzna otrzymuje pomoc medyczną od członków zespołu ratowniczego w miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej 30 października 2022 r.

Mężczyzna otrzymuje pomoc medyczną od członków zespołu ratowniczego na miejscu, w którym kilkadziesiąt osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r.

Kim Hong-ji/Reuters

ZDJĘCIE: Personel medyczny zajmuje się osobą na noszach po tym, jak ludzie stłoczyli się na wąskich uliczkach w dzielnicy Itaewon na noszach 30 października 2022 r. w Seulu w Korei Południowej.

Personel medyczny leczy osobę na noszach po dziesiątkach rannych w panice po tym, jak ludzie stłoczyli się na wąskich uliczkach w dzielnicy Itaewon, aby świętować Halloween 30 października 2022 r. w Seulu w Korei Południowej.

Anthony Wallace / AFP przez Getty Images

Wiele ofiar zostało zabranych do lokalnych szpitali z zatrzymaniem akcji serca po nagłej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, podała agencja.

Ofiary miały miejsce w sobotnią noc w dzielnicy kurortu Itaewon, kiedy świadkowie powiedzieli, że duży tłum tłoczył się na wąskich uliczkach tego obszaru.

Incydent został po raz pierwszy zgłoszony około 22:20 czasu lokalnego, poinformowali urzędnicy. Ze względu na duże tłumy ekipy ratunkowe długo reagowały.

Ponad 100 000 osób zgromadziło się na imprezach Halloween w okolicy, która słynie z nocnych klubów. W tym obszarze znajdują się bary położone wzdłuż wąskich tylnych uliczek, które biegną wzdłuż głównej ulicy. Według świadków ludzie utknęli w tych krętych, skośnych alejkach.

Nagranie wideo świadka z miejsca zdarzenia ukazywało dużą akcję ratunkową i policję w dzielnicy, gdy tłum ludzi, niektórzy w kostiumach, nadal gromadził się na miejscu zdarzenia. RKO można było zobaczyć na ulicy.

Sprawa tłumu jest badana, powiedzieli urzędnicy.

FOTO: Osoby postronne, policjanci i personel medyczny gromadzą się po ludziach zgromadzonych na wąskich uliczkach w dzielnicy Itaewon 30 października 2022 r. w Seulu w Korei Południowej.

Osoby postronne, policjanci i personel medyczny gromadzą się w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r., po tym, jak dziesiątki osób zostało rannych w panice po tym, jak ludzie stłoczyli się na wąskich uliczkach w dzielnicy Itaewon, aby świętować Halloween.

Jung Yeon-je/AFP przez Getty Images

ZDJĘCIE: Ludzie siedzą na ulicy po uratowaniu w miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r.

Ludzie siedzą na ulicy po uratowaniu w miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r.

Kim Hong-ji/Reuters

„To zbyt przerażające”

Janelle Story, Amerykanka mieszkająca w Korei Południowej od 2016 roku, powiedziała ABC News, że okolica jest zwykle zatłoczona, zwłaszcza w Halloween. Ale to był „inny poziom”.

„To pierwszy raz od pandemii, kiedy udało nam się wyjść”, powiedziała. „Itaewon jest znany z tego, że jest naprawdę zatłoczony, ale to był poziom, którego nigdy wcześniej nie widziałem.

ZDJĘCIE: Zespoły ratownicze pracują w miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej 30 października 2022 r.

Zespoły ratunkowe pracują w miejscu, w którym kilkadziesiąt osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r.

Kim Hong-ji/Reuters

ZDJĘCIE: Rzeczy ofiar są widoczne na miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej 30 października 2022 r.

Rzeczy ofiar są widoczne w miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych w panice podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r.

Kim Hong-ji/Reuters

Powiedziała, że ​​kiedy zaczęła filmować tłum około 22:30, Story i jej koleżanka skakali po barach.

„Właśnie wtedy zobaczyłam tę masę ludzi przede mną, jakby biegli i przepychali się, poruszali się szybko, a potem krzyczeli i jakby wpadali w panikę” – powiedziała. „Po prostu staliśmy tam i powoli. A potem to się po prostu stało. Bam! Ta ściana ludzi rzuciła się na nas”.

„Przestałam kręcić, bo zrobiło się zbyt przerażające” – kontynuowała.

Story powiedziała, że ​​słyszała, jak inni przechodnie wspominają, że ludzie zemdlali. Gdy próbowali udać się na stację metra, zobaczyli wozy strażackie, karetki pogotowia i samochody policyjne, zanim bezpiecznie dotarli do domu.

„Nie mogę uwierzyć, że to się stało. Nie wiem jak” – powiedziała. „To dziwne wydarzenie.

Wiadomości „łamiące serce”

Po tragedii USA zaoferowały swoje wsparcie Korei Południowej.

„Wiadomości z Seulu są bolesne” – Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu powiedział na Twitterze. „Nasze myśli są ze wszystkimi, którzy stracili bliskich i mamy nadzieję na szybki powrót do zdrowia poszkodowanych. Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Republice Korei wszelkiego potrzebnego wsparcia”.

Prezydent Joe Biden i Pierwsza Dama Jill Biden wyrazili „najgłębsze kondolencje rodzinom, które straciły bliskich w Seulu”.

„Opłakujemy obywateli Republiki Korei i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim, którzy zostali ranni” – powiedział prezydent w oświadczeniu. „Sojusz między naszymi dwoma krajami nigdy nie był bardziej żywy ani żywotny – a więzi między naszymi narodami są silniejsze niż kiedykolwiek. Stany Zjednoczone stoją po stronie Republiki Korei w tym tragicznym czasie”.

Nicholas Cirone z ABC News przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment