Akcje Alibaba i Tencent gwałtownie spadają, gdy Xi konsoliduje władzę

Prezydent Chin Xi Jinping przemawia na sesji otwierającej 20. Kongres Narodowy Komunistycznej Partii Chin w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie 16 października 2022 r.

Noel Celis | AFP | Obrazy Getty

Akcje chińskich technologii spadły w poniedziałek po tym, jak prezydent zaostrzyła polityczną reorganizację w drugiej co do wielkości gospodarce świata Xi Jinpinga przejmowanie władzy przez inwestorów, którzy obawiają się, że może to być negatywne dla prywatnych firm.

Giganci technologii Ali Baba oraz Tencent zamknęło ponad 11% w Azji; szukaj firmy Baidu była o 12% niższa, podczas gdy firma dostarczająca jedzenie Meituan zatankował ponad 14%.

Ruchy następują Xi Jinping przygotował grunt pod bezprecedensową trzecią kadencję jako lider i napełnił lojalistami Stały Komitet Biura Politycznego, rdzeń kręgu władzy w rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej.

To sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek kwestionował jakiekolwiek „błędy polityczne”, które popełni Xi, które mogłyby zahamować rozwój sektora technologicznego, powiedział Xin Sun, profesor nadzwyczajny handlu w Chinach i Azji Wschodniej w King’s College London.

„Teraz, gdy nowy Stały Komitet Biura Politycznego jest pełen własnych wskazówek Xi i tych z rywalizujących frakcji … wszystkie zostały ujawnione, jasne jest, że żadna inna elita polityczna nie odważy się kwestionować jego błędów politycznych ani nawet nieznacznie odejść od preferowanej przez niego polityki agendy. , który oczywiście koncentrował się na faworyzowaniu sektora publicznego kosztem sektora prywatnego w ciągu ostatnich kilku lat” – powiedział Sun CNBC za pośrednictwem poczty elektronicznej.

„W rezultacie jest mało prawdopodobne, aby ta polityka została odwrócona lub skorygowana, co prowadzi do wyjątkowo ponurych perspektyw gospodarczych”.

W ramach Xi Chiny wdrożyły politykę, która zaostrzyła regulacje dotyczące sektora technologicznego w obszarach od ochrony danych do określenie, w jaki sposób można wykorzystać algorytmy.

Tymczasem Xi trzymał się ścisłej polityki „zero-Covid”, w ramach której miasta, w tym mega-finansowe centrum Szanghaju, zostały zamknięte w tym roku, mimo że większość świata otworzyła swoje gospodarki.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Te dwie polityki przyczyniły się do wymazania miliardów dolarów z wartości chińskich gigantów i firm technologicznych, w tym Tencent i Alibaba News. ich wzrost w tym roku w historii.

„Akcje spółek technologicznych nigdy nie były najlepszym przyjacielem Xi i jasne jest, że rynek myśli, że czystki będą kontynuowane” – powiedział CNBC Justin Tang, szef działu badań azjatyckich w United First Partners.

W ramach zmian w przywództwie w Chinach Li Qiang, sekretarz partii Szanghaju, ma zostać premierem w przyszłym roku. Li nadzorował blokadę i zero-Covid w tym roku w Szanghaju. Nie pełnił funkcji wicepremiera, co oznaczałoby zerwanie z wieloletnią tradycją partii komunistycznej. Li zastąpi dotychczasowego premiera Li Keqianga, urzędnika uważanego za pro-biznesowego.

Sun powiedział, że nowe kierownictwo to głównie urzędnicy partyjni, „którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenia ani wiarygodnej historii w zarządzaniu gospodarką”, co jest kolejnym powodem, dla którego inwestorzy martwią się o przyszłość.

„Surowy reżim polityczny z ograniczoną zdolnością do naprawienia wielu błędów politycznych, brak zdolnych i doświadczonych decydentów gospodarczych oraz rosnące ryzyko geopolityczne, a wszystko to pod przywództwem jednej osoby, której osiągnięcia okazały się wrogie sektorowi prywatnemu ” Sun wyjaśnił negatywny sentyment rynku do chińskich spółek technologicznych.

Jednak nie wszyscy analitycy obawiają się dalszego zaostrzenia regulacji. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Pekin podjął mniej dramatyczne działania regulacyjne przeciwko gigantom technologicznym, co skłoniło niektórych komentatorów do sugerowania złagodzenia stanowiska rządu wobec firm internetowych.

„Część polityki dotyczącej akcji spółek technologicznych uległa złagodzeniu” – powiedział CNBC Duncan Wrigley, główny ekonomista Chin w Pantheon Macroeconomics.Znaki drogowe Europa”.

„Ogólnie myślę, że nastawienie kierownictwa i rządów stało się bardziej pozytywne w ciągu ostatniego roku”.

Leave a Comment