Adidas kończy współpracę z Kanye Westem w sprawie antysemityzmu i mowy nienawiści

  • Adidas natychmiast zakończył współpracę
  • Decyzja o rozważeniu dochodu netto w 2022 r. 250 mln USD
  • Adidas jest wyłącznym właścicielem praw do wzorów

25 października (Reuters) – Adidas AG (ADSGN.DE) Kończy współpracę z Kanye Westem ze skutkiem natychmiastowym, powiedział we wtorek producent artykułów sportowych w odpowiedzi na falę obraźliwych zachowań ze strony amerykańskiego rapera i projektanta.

„Adidas nie toleruje antysemityzmu ani żadnego innego rodzaju mowy nienawiści” – powiedziała niemiecka firma.

„Ostatnie komentarze i działania Yeo były niedopuszczalne, nienawistne i niebezpieczne i naruszały wartości firmy, takie jak różnorodność i integracja, wzajemny szacunek i uczciwość” – powiedział, używając pseudonimu rapera.

Prawnik reprezentujący Kanye Westa nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Zakończenie partnerstwa i produkcja produktów Yeezy, a także wstrzymanie wszelkich płatności na rzecz Ye i jego firm, będzie miało „krótkoterminowy negatywny wpływ” w wysokości do 250 milionów dolarów” na tegoroczny dochód netto Adidasa, podała firma. częściowo dlatego, że kwartał świąteczny jest bardziej poszukiwany.

Adidas dokonał przeglądu partnerstwa na początku października „po wielokrotnych próbach rozwiązania sytuacji na osobności”.

W ostatnich miesiącach Ye zabiegał o kontrowersje, publicznie kończąc główne relacje korporacyjne i wybuchy w mediach społecznościowych przeciwko innym celebrytom. Jego konta na Twitterze i Instagramie zostały ograniczone, a platformy mediów społecznościowych usunęły niektóre z jego postów online, które użytkownicy potępili jako antysemickie.

W usuniętych postach na Instagramie z początku tego roku wielokrotnie nagradzany Grammy artysta oskarżył Adidasa i amerykańską firmę odzieżową Gap Inc. (GPS.N) że nie udało mu się zbudować obiecanych w umowie stałych sklepów z produktami ze swojej linii mody Yeezy.

Oskarżył również Adidasa o kradzież jego projektów do własnych produktów.

Gap i Ye zakończyli współpracę we wrześniu. Według doniesień medialnych europejski dom mody Balenciaga również zerwał kontakty z Ye.

Adidas zgarnął Ye od rywala Nike Inc (NIE) w 2013 i 2016 roku zgodziła się na nowe długoterminowe partnerstwo w tym, co firma nazywała wówczas „najważniejszym partnerstwem między nie-sportowcem a marką sportową”.

Powiązanie, które wyprodukowało kilka świetnie sprzedających się butów adidas „Yeezy” w cenie od 200 do 700 dolarów, pomogło niemieckiej marce wypełnić lukę w stosunku do Nike na rynku amerykańskim.

Yeezy generuje około 1,5 miliarda euro (1,47 miliarda dolarów) rocznej sprzedaży Adidasa, co stanowi nieco ponad 7% całkowitych przychodów, według szacunków Telsey Advisory Group.

Akcje Adidasa, który w zeszłym tygodniu obniżył swoją całoroczną prognozę, spadły o 3,8%. Grupa poinformowała, że ​​dostarczy więcej informacji w ramach nadchodzącego ogłoszenia wyników za III kwartał 9 listopada.

Reportaż Mrinmay Dey i Uday Sampath w Bengaluru; Montaż: Tomasz Janowski, Sriraj Kalluvila i Bernadette Baum

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment