Adidas kończy masową umowę z Kanye Westem po kontrowersji wokół antysemityzmu

Komentarz

Adidas zerwał kontakty z Ye, muzykiem i projektantem mody znanym wcześniej jako Kanye West, co oznacza koniec partnerstwa, które przyniosło firmie miliardy, ale zostało zniszczone przez powtarzające się rażące antysemickie i obraźliwe uwagi artysty.

Po tygodniach ciszy i rosnącej presji społecznej niemiecki gigant sportowy ogłosił, że „przerwie produkcję produktów marki Yeezy oraz wszelkie płatności na rzecz Ye i jego firm” ze skutkiem natychmiastowym.

Adidas „nie toleruje antysemityzmu ani żadnego innego rodzaju mowy nienawiści”, podała firma w oświadczeniu, dodając, że „ostatnie komentarze i działania Ye były niedopuszczalne, nienawistne i niebezpieczne”.

Kim Kardashian potępia mowę nienawiści po antysemityzmie Kanye Westa

Przeprowadzka nastąpiła kilka tygodni po tym, jak Adidas ogłosił, że analizuje współpracę z Ye i jego marką Yeezy, wkrótce po tym, jak artysta wywołał oburzenie za noszenie koszulki „WHITE LIVES MATTER” na pokazie Paris Fashion Week. W następnych dniach wygłaszał antysemickie komentarze na Instagramie i Twitterze – co skłoniło do zawieszenia – i kontynuował swoją przemowę w podcastie, w którym podwoił antysemickie tropy. W tym samym wywiadzie fałszywie twierdził również, że George Floyd, czarny mężczyzna zabity przez policję w Minneapolis, zmarł od zastrzyku fentanylu.

Nagranie, które wyciekło na początku tego miesiąca, uchwyciło go również używając antysemickiego języka podczas wywiad z Prezenter Fox News Tucker Carlson, wydany Płyta główna. Zasugerował w nim, aby jego dzieci uczyły się o Chanuce, a nie o Kwanzaa, ponieważ „co najmniej przyniosłoby to pewną inżynierię finansową”.

Zdaniem ekspertów, komentarz Ye zbiega się z szerszym wzrostem antysemityzmu w całym kraju. Badania przeprowadzone przez Ligę Przeciw Zniesławieniu zidentyfikował 7343 incydenty antysemickie w 2021 r., czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej io 55 proc. więcej niż w 2019 r.

Decyzja Adidasa o zerwaniu kontraktu z Ye ma miejsce dwa dni po tym, jak okazało się, że grupy nienawiści wykorzystują jego sławę do realizacji swoich planów. W sobotę antyżydowska grupa zawiesiła nad wiaduktem autostrady Los Angeles transparent z napisem: „Zatrąb, jeśli wiesz, że Kanye ma rację co do Żydów”, a naziści pozdrawiają nadjeżdżający ruch uliczny. Nagranie wideo z incydentu stało się popularne.

W innym miejscu w Kalifornii funkcjonariusze organów ścigania próbowali znaleźć osoby, które rozprowadzały antysemickie ulotki, w których twierdził, że covid-19 był żydowskim spiskiem.

Wśród skandalu Ye, były prezydent Donald Trump zamieścił na swojej witrynie mikroblogowej Truth Social, że amerykańscy Żydzi powinni być bardziej wdzięczni za państwo Izrael „zanim będzie za późno”. komentarz powszechnie postrzegany jako zagrożenie dla amerykańskiego żydostwa i powtarzające się od pokoleń antysemickie tropy żydowskiej podwójnej lojalności.

Sprzeciw wobec Ye narasta od tygodni. Kilka firm, w tym francuski dom mody Balenciaga, agencja talentów CAA oraz hollywoodzki finansista i producent MRC, zakończyły współpracę z artystą.

Wiele celebrytów i innych osób publicznych również potępiło komentarze wykonawcy i wezwało Adidasa do kontynuowania z nim interesów. „@ADIDAS DROP KANYE WEST”, aktor i reżyser America Ferrera napisał na Instagramie, „to jest podłe. nie zwiększaj wpływu tego człowieka.”

W poniedziałek, Kim Kardashian, była żona Ye, napisała na Twitterze: „Mowa nienawiści nigdy nie jest w porządku ani usprawiedliwiona. Stoję za społecznością żydowską i wzywam do natychmiastowego zakończenia straszliwej przemocy i nienawistnej retoryki skierowanej przeciwko niej.

Ye miał znaczący wpływ na Adidasa, przy czym Yeezy generuje około 2 miliardy dolarów rocznie, prawie 10 procent rocznych przychodów firmy, powiedział analityk Morningstar, David Swartz.

Firma podała w oświadczeniu, że zakończenie współpracy „oczekuje się, że krótkoterminowy negatywny wpływ do 250 milionów euro na dochód netto firmy w 2022 roku będzie spowodowany wysoką sezonowością czwartego kwartału”.

Ye, która zdobyła 24 nagrody Grammy i wydała szereg uznanych przez krytyków płyt platynowych, zabrała się do pracy z Adidasem w 2013 roku. Nareszcie partnerstwo uczynił Ye miliarderem i zapewnił Adidasowi nową bazę klientów.

Ale Ye zaczął narzekać na Adidasa tego lata, kiedy fałszywie oskarżyła firmę kradzieży jego projektów, nazywając w swoim tweecie dyrektora generalnego Kaspera Rorsteda. Na początku października ponownie zaatakował firmę, zamieszczając w Internecie 30-minutowy film ze spotkania z kierownictwem Adidasa, którego oskarżył o „niewłaściwe postępowanie korporacyjne, biznesowe i partnerskie”. Ye pokazał też dyrektorom film pornograficzny.

W wystąpieniu w podcaście Drink Champs Ye wygłosił 10-minutową przemowę o Żydach i zwrócił uwagę na opóźnienie Adidasa w zakończeniu partnerstwa.

„Fakt, że to Adidas – mogę mówić antysemickie rzeczy, a Adidas nie może mnie zwolnić”. Co teraz? Co teraz?”

Komentarze Ye stanowiły szczególnie delikatne wyzwanie dla Adidasa, biorąc pod uwagę historię firmy. Jej założyciel, Adolf Dassler, był członkiem NSDAP i organizował Hitlerjugend.

Grupy żydowskie wezwały Adidasa do zakończenia partnerstwa z Yeezy.

„W czasie narastającego antysemityzmu, gdy incydenty w USA mają osiągnąć rekordowy poziom w 2021 r., takie stwierdzenia są więcej niż potępiające – są niebezpieczne”. on napisał Jonathan A. Greenblatt, dyrektor generalny i dyrektor krajowy Anti-Defamation League.

Leave a Comment